מזרח תיכון חדש?

משמעות ההכרה האמריקנית בריבונות ישראל ברמת הגולן
תמונה של סטיב
סטיב בלחסן

הכרזת הנשיא טראמפ על הכרה בריבונות ישראל ברמת הגולן מוסמסה קצת בתקשורת, וזאת בצל האירועים הביטחוניים האחרונים שפוקדים אותנו: המתיחות בגבול עזה והטיל שנורה "בטעות" על ידי חמאס לעבר השרון ושבנס לא היו אבדות בנפש. הנשיא האמריקני, שהוא ללא ספק אוהב ישראל, אינו חושש לקיים את הבטחותיו ובניגוד לקודמיו בתפקיד נוקט צעדים נדירים כדוגמת העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, וכעת חתימה על צו נשיאותי המכיר ברמת הגולן כשטח ריבוני ישראלי.

צעדו זה של הנשיא טראמפ ודאי לא נעשה בחיפזון או ללא חשיבה מדינית ארוכת טווח, אבל דווקא עכשיו צריכים אנו לעצור ולנתח את משמעותו.

ב-16 במאי 1916 נחתם הסכם סַייקְס-פּיקוֹ (Sykes-Picot) בין צרפת לבין הממלכה הבריטית, בידיעת האימפריה הרוסית. ההסכם עסק בחלוקת נכסים (מדינות) של האימפריה העות'מאנית ביום שלאחר מלחמת העולם הראשונה. האימפריה העות'מאנית התקיימה כ-400 שנים, וב-30 שנותיה האחרונות גססה, זאת לאור התנהלותה בכמה זירות, והיה זה אך ברור שביום שאחרי המלחמה היא תחדל מלהתקיים. חלוקת המדינות הייתה ברורה, והיא שרירה וקיימת מאז ועד היום.

ובחזרה לימינו, הנשיא טראמפ בהכרתו בריבונותה של ישראל ברמת הגולן, שבר מוסכמות בין-לאומיות ובכך ביטל הסכם של למעלה מ-100 שנה. הנוהג הוא, שאין לכפות מהלך על מדינה אחת הנמצאת ביריבות עם שכנתה ללא משא ומתן וללא הסכמים דיפלומטיים, כמו כן תנאי השטח אינם קובעים את הצביון של המתרחש שם. אם כן, זהו צעד נדיר המעביר מסר חד וברור לסוריה.

כזכור, בעבר כבר הביעו בכירים בממשל טראמפ את אי-שביעות רצונם ממשטרו של בשאר אל-אסד, מרצח העם המתחולל בסוריה שגבה את חייהם של מעל לחצי מיליון אזרחים, וממיליוני הפליטים הפוקדים את אירופה ועוד מיליוני אנשים המוגדרים כעקורים. את המשך קיום שלטונו חב בשאר אל-אסד לאיראנים אשר שלחו תגבורת מסיבית של משמרות המהפכה, ולרוסים אשר סייעו לו בפריסת חסותם מול הקהילה הבין-לאומית. אך ללא ספק התמורה שקיבלו היא גדולה – חכירה של נמל בסוריה ל-50 שנה, וקניית טילי 400-S. המסר שמעביר טראמפ לסורים הוא ברור, לא עוד אחיזה בשטח, ותנאי השטח הם אלה הקובעים ולא הסכמים בני למעלה מ-100 שנים.

ב-1981 נחקק חוק רמת הגולן, ובימים האחרונים אנשים רבים החלו להבין שהיה זה צעד ציוני מתחייב. אך ברור כי הגושפנקה האמריקנית תוביל עכשיו את מדינת ישראל ואת מקבלי ההחלטות להרבות ביזמות דווקא ברמת הגולן. בטוחני כי לאחר הבחירות הקרובות נראה מיזמים רבים וגל של תנופת בנייה והתחדשות ברמת הגולן בעידוד הממשלה.

אבקש לבחון כעת מה חושב הצד השני על המהלך. בתגובה להכרה האמריקנית בריבונות הישראלית ברמה מסר משרד החוץ הסורי, כי "הכרת טראמפ ברמת הגולן היא התקפה חריפה נגד הריבונות הסורית ונגד שלמותה הטריטוריאלית". מיכאל בוגדנוב, הנציג המיוחד של נשיא רוסיה בענייני המזרח התיכון ואפריקה וסגן שר החוץ, אמר לסוכנותTASS  כי ההחלטה של טראמפ להכיר בריבונות הישראלית בגולן לא משנה את העמדה הרשמית והעקרונית של מוסקבה. את הדברים המעניינים יותר השמיע דווקא נסראללה: "הכרה בריבונות ישראל בגולן, אירוע מכונן".

לסיכום, כפי שכתבתי כבר בעבר, "שפת הכוח, היא השפה של המזרח התיכון". להערכתי הפגנת הכוח ושבירת המוסכמות בהובלת ארה"ב, הם שפה חדשה במזרח התיכון, שפה שבה בוחנים כל העת את הגבולות.

האם צעד זה ישפיע עלינו בעתיד הקרוב בסכסוך הישראלי-פלסטיני? ימים יגידו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

18 תגובות

  1. מדוע לדעתך יש חשיבות לעמדה האירופית נגדנו ולעומת זאת אין שום משמעות להצהרה נשיאותית אמריקנית רשמית וחתומה קבל עם ועדה על ידי הנשיא האמריקאי?
   עוד – נגיד שפעם יהיה מי שירצה להחזיר את הגולן- בעצם למי? יש היום סוריה?

  1. מעניין
   מה פסול מצאת בתרבות היהודית ישראלית העתיקה והמודרנית, זו שהנחילה את התנך לעולם והי הבסיס לנצרות ולאיסלם שאתה רוצה שאתאים אותה לזו של המזרח התיכון?
   האם התרבות השיעית, הסונית, השערייה, א-סיסי, דאעש, האחרים המוסלמים מייצגים ירכים נאורים יותר שעלי לאמץ?
   תבהיר בבקשה

  1. גם הצהרת בלפור היתה קול בודד בתחילת הדרך. אל לך לזלזל בהצהרה של המדינה החזקה ביותר בעולם היום.
   נכון שזה שינוי לעומת הצהרת סייקס פיקו מלפני מאה שנה, כאשר צרפת ואנגליה חילקו את המזרח התיכון על פי אינטרסים זרים. אבל צעד חשוב לעתיד טוב יותר

 1. יש כל מיני טריטוריות לא מוכרות על ידי רוב המדינות כמו טיוואן וצפון קפריסין. ישראל כולה לא מוכרת על ידי סוריה ועוד מדינות מוסלמיות. אז יש מצב שישראל וארה"ב מכירות בסוריה מינוס הגולן ורוב המדינות מכירות בישראל מינוס הגולן. מצבנו טוב יותר מטיוואן וצפון קפריסין.

  1. המדינה שפעם קראו לה סוריה עדיין קיימת? לכמה "קנטונים" היא חולקה? מי שולט בהם?
   שאלוהים ישמור אותנו מהאידיוטים השימושיים שלנו. כנראה הם מרגישים לא טוב בשל התמיכה האמריקאית בנו.
   מסכנים. מרץ. תמר זנדברג.

 2. אני שואל עצמי מה הוא מתכוון לתת לפלסטינים מנגד. הרי ברית לאזן את התמונה מולם אין סיכוי שיתייחסו אליו ברצינות.

 3. טראמפ יכיר בריבונות ישראל בעזה, שהנה חלק מארץ אבותינו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך