בצילה של אגדה

חוויות מעבודתי כמנכ"ל המשרד לגמלאים תחת רפי איתן
תמונה של רפי
רפי איתן ז"ל fi/m/wikipedia.org

בשנת 2007 התמניתי לתפקיד מנכ"ל המשרד לענייני גמלאים וירושלים, תחת השר רפי איתן. כבר בפתח דבריי אבקש להדגיש שזו הייתה חוויה מרגשת, עוצמתית, מרתקת ומיוחדת, מסוג החוויות שאדם עובר פעם בחייו. הייתה לי הזכות לשרת את זקני ישראל כמנכ"ל הראשון של המשרד לענייניהם, שבראשו עמד רפי איתן – אדם שהוא אגדה אמיתית. שנון, פיקח, חריף כשד וממולח ברמה שאין לתאר.

רפי איתן היה לא רק איש מוסד או איש עסקים, הוא היה לב ונשמה, ומצא את ייעודו בחיים בהגשמת צורכיהם של הזקנים בישראל. על בסיס מפלגת גיל שהקימה נאווה ארד השיג רפי איתן הישג מדהים – 7 מנדטים שהביאו נדוניה עבור זקני ישראל: המשרד לענייני גמלאים, משרד הבריאות ואת תפקיד יו"ר ועד הרווחה והבריאות. המשרד לענייני גמלאים מתקיים כבר 12 שנים, תחת שמות שונים ושרים שונים, אבל זכות הראשונים היא לאדם אחד – רפי איתן.

ודאי תשאלו מדוע אני כה מתלהב? האיש ראה בהקמת המשרד ובהכרת הממסד בקיומם של הבעיות והקשיים של בני הגיל השלישי בישראל כשליחות חשובה ביותר. רפי איתן יצר יש מאין – שימו לב שמאז הקמת המשרד איש לא מסיר את בעיות הזקנים בישראל מסדר היום הלאומי. הוא בנה בסיס איתן שחובה עלינו לפתחו ולשפרו, וכדבריו שלו "להחזיר את הזקן הישראלי לקדמת הבמה בחברה הישראלית".

מי היה מאמין שהאיש המופלא הזה קיבל לידיו את המשרד כשהוא בן 80. לעולם לא אשכח כי כשבניתי את אגפי המשרד והתחלתי להרגיש כ"אב המייסד הקשיש" (הייתי בן 50), קרא לי רפי בחיבה: "ילד, גש לרגע לשיחה קצרה". הוא הוכיח לכולם כי לגיל אין גבול.

הזקנים בישראל זקוקה לנפילים מסוגו של רפי איתן, שידאגו לצורכיהם האישיים בכל התחומים: בריאות, תזונה, ספורט, תרבות, דיור, ביטוח לאומי וכדומה. רק דרך אנשים מסוגו של רפי איתן, שמשלבים עסקים עם מדיניות, אנושיות עם חמלה, חוכמת חיים עם פוליטיקה נוכל לקדם את אוכלוסיית הזקנים. רפי איתן בחר בצוות נכון ובנושא מרכזי, ובעצם אִפשר למילים "מפני שיבה תקום" ו"הדרת פני זקן" ובעיקר "אל תשליכני לעת זקנה" להפוך ממנטרות למציאות. איש הביון, האיש שלכד את אייכמן, האיש וסיפור פולארד מצא בעיסוק בזקנה דרך, חזון ולבסוף גם מציאות.

זה איננו הספד. זהו שיר הלל לאיש שהוכיח שאפשר הכול ובכל גיל. עד כמה שמח אני שרפי איתן ישב בממשלה עם אגדה אחרת, עמיר פרץ, ובאחת משיחותיהם עלה שמי, ולבסוף מצאתי עצמי עובד עם האיש המופלא הזה ובונה חלום לאבותינו המייסדים – המשרד לענייני גמלאים, שלא היה קם אלמלא אנשים כנאווה ארד ורפי איתן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

25 תגובות

 1. האיש והאגדה-רפי איתן וגם אבי ביצור ועמיר פרץ
  היכן ישנם אנשים כאלו

 2. אדם ראוי רהוט מבריק ואוהב אדם.
  ד"ר ביצור – נפלה בך בזכות להיות מנכ"ל המשרד לעניני גמלאים תחתיו ועשית זאת בהצלחה ומקצועיות רבה.
  יהי זכרו ברוך.

 3. פועלו של אפי איתן ז"ל ייזכר לעוד שנים רבות וכותב המאמר,ד"ר ביצור, ממשיך בצניעותו את דרכו ומורשתו של רפי ז"ל .

 4. כיום מפלגת "צדק חברתי", היא המפלגה של גימלאים למען גימלאים. פלגת "צדק חברתי" למדה מהטעויות של מפלגת הגימלאים הקודמת תתקן את כל הליקויים. מפלגת "צדק חברתי" תחוקק חוק יסוד התקיימות בכבוד. מפלגת "צדק חברתי" תמנע בחקיקה פגיעה בפנסיות. תדאג להגדלת קצבאות הזקנה והפנסיות ולהרחבת סל הבריאות. אותיות המפלגה "צק"

 5. האיש שלנו בקובה
  האיש שהביא אצ אייכמן
  הפסל היוצר הלוחם והפוליטיקאי
  איש גדול היה

 6. ד"ר ביצור היקר ,כל מה שכתבת על רפי ז"ל אמת לאמיתה ואתה בדרכך המיוחדת הנפלאה והצנועה ממשיך את דרכו ומורשתו .

 7. רפי איתן ז"ל היה פורץ דרך.
  זכינו לעבוד במחיצתו ולהקים את תחום הבריאות במשרד לענייני גמלאים
  תמיד נזכור את השר והכי חשוב שהמשרד ממשיך עד היום בעשייה מרובה לטובת כלל האזרחים הוותיקים.

  1. היה גדול ויהיה גדול-הלוואי עוד רפי איתן ועמיר פרץ ואבי ביצור ונאווה ארד-היכן ישנם היום אנשים ראויים כל כל??
   מדוע רק במאמרים כאלו עולים דברים חשובים כל כל?? מדוע זו איננה המציאות שלנו לתמיד-שאפו לביצור-שיר הלל יפהפה

 8. רפי איתן זיכרו לברכה, הטביע חותם ומורשת ביחס לגיל השלישי, קשישי הארץ שלנו ואתה דר ביצור מצליח בכתיבתך המרגשת להעביר לנו הקוראים את העוצמות שהיו טמונות בו.

  1. רפי איתן הוא ארץ ישראל היפה שאיננה עוד
   זו שלא בחלה בחטיפת אייכמן שלא חששה מאיש שמילה היתה מילה
   רפי זל כל כך חבל והלוואי עוד כמותו

 9. דמותו של רפי איתן מעוררת הערכה רבה, סקרנות ומתחדד כקוראת ההבנה בחשיבות העמקת היחס לזקנים במדינה.תודה דר ביצור על השיתוף שלך.

 10. יצחק זיו שהעמיד עצמו כיורש , וממשיך לאחוז כרטס ביקור של הכנסת – מספר סיפורים שונים על הסיעה – אבל ממשיך להופיע באחת ממפלגות החיקוי העלובות כיום. מי שנזרק אפילו מועדת תרבות בקרן מקפת ומתפקידים בגימלאי בזק – רוצה להתנהל כמייצג גימלאים במפלגה עלומת שם ונטולת יכולת. מי שכבישי ישראל לגביו הם התמודדות בזירה – הוא המייצג???

 11. כתבה מעוררת השראה ומחשבה. לא צריך ליצור רק שרותים למען זקנים צריך להעצים אותם ליצור שירותים עבורם

 12. רפי לא היה פוליטיקאי וחבל שנטווה ארד מקימת מפלגת גיל לא לקחה על כתפיה את המפלגה וניהולה עימו

 13. לאבי ביצור.
  שבח והלל לפעילותך כמי שבנה
  והפעיל את המשרד לגימלאים בראשותו של האיש והאגדה רפי איתן.לפני מספר שנים הוזמנתי
  לבוא ולהכיר את רפי איתן,על רקע רצונו לחדש את פעילות מפלגת הגימלאים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך