פורים – חג הסולידריות היהודית

סיפור אנושי של אחווה והזדהות במגילת אסתר
דפים מתוך המגילה
מגילת אסתר en.wikipedia.org

במגילת אסתר, כידוע, לא מוזכרים שמו של אלוהים ומעורבותו להצלת העם היהודי מגזרת השמד, מקובל להסביר זאת בהסתר פנים. אולם, כפי שנראה, מה שסייע להצלתו של העם היה גורם רב כוח שאינו עומד בסתירה לרצונו של אלוהים – הסולידריות היהודית.

תחילתה של מגילת אסתר במעשה החסד של אימוץ יתומה וסופה במשלוח מנות לאביונים. שתי מצוות אלה וגילויים נוספים של הזדהות עם מצבם של אחרים על בסיס של אינטרסים משותפים, שזורים לאורך המגילה ומצטרפים למסר ברור על חשיבותה העליונה של הסולידריות היהודית.

תחילת המגילה במעשה החסד הסולידרי של מרדכי בן יאיר למען בת דודו הדסה היא אסתר: "איש יהודי היה בשושן הבירה ושמו מרדכי בן יאיר… ויהי אומן את הדסה היא אסתר בת-דודו כי אין לה אב ואם…" (מגילת אסתר ב 7-5) מרדכי אימץ את בת דודו. דבר שאיננו מובן מאליו.

בפעם הבאה שבה אנו פוגשים בסולידריות במגילת אסתר היא כאשר נודע למרדכי על גזרת המלך להשמיד את העם היהודי. מרדכי מגיע לפני שער המלך, לבוש בגדי אבל (כי לשער עצמו, אסור היה להתקרב בלבוש כזה), וזועק שם זעקה גדולה (מגילת אסתר ד 3-1). מרדכי, עושה מאמץ אישי למען העם. גם מעשה זה איננו מובן מאליו.

בהמשך דורש מרדכי, באמצעות שליח, מאסתר, היתומה שהפכה בן-יום למלכה והשתלבה בחיי הארמון, להתחנן בפני בעלה, ולבקש ממנו לשנות את רוע הגזרה. אך אסתר, שהשינוי במעמדה צמצם את יכולת ההזדהות שלה עם מצבם הקריטי של אחיה, מנסה להתחמק:

"כל עבדי המלך ועם מדינות המלך יודעים אשר כל איש ואישה אשר יבוא אל המלך אל החצר הפנימית אשר לא יקרא אחת דתו להמית לבד מאשר יושיט לו המלך את שרביט הזהב וחיה ואני לא נקראתי לבוא אל המלך זה שלושים יום" (מגילת אסתר ד 12-10).

מרדכי אינו משתכנע ותובע מאסתר, למרות הסכנה הנשקפת לה, לפעול לטובת בני עמה: "אל תדמי בנפשך להימלט בית המלך מכל היהודים. כי אם החרש תחרישי בעת הזאת רווח והצלה יעמוד ליהודים ממקום אחר ואת ובית אביך תאבדו ומי יודע אם לעת כזאת הגעת למלכות" (מגילת אסתר ד 15-13).

אמירה חזקה זו של מרדכי לאסתר, הכורכת יחדיו את הדרישה: "אל תשכחי מאיפה באת" עם הטלת אחריות ואיום, מעוררת מחדש את תחושת הסולידריות של אסתר אל בני עמה. היא תעשה למענם והם יעשו למענה:

"ותאמר אסתר להשיב אל מרדכי. לך כנוס את כל היהודים הנמצאים בשושן וצומו עלי ואל תאכלו ואל תשתו שלושת ימים לילה ויום…" (מגילת אסתר ד 16-15).

אסתר אף מגלה נכונות להקריב את עצמה: "ובכן אבוא אל המלך אשר לא כדת וכאשר אבדתי אבדתי" (מגילת אסתר ד 16). למרות מעמדה וחסינותה, גם אם הם זמניים, היא מוכנה לסכן את עצמה למען עמה. דבר זה כלל איננו מובן מאליו.

היא מעלה את הנושא בפני אחשוורוש ומסכנת את עצמה בפעם השנייה כשהיא מגלה לו לראשונה שהיא יהודייה: "תינתן לי נפשי בשאלתי ועמי בבקשתי. כי נמכרנו אני ועמי להשמיד להרוג ולאבד…" (מגילת אסתר ה 3).

וכן: "ותוסף אסתר ותדבר לפני המלך ותיפול לפני רגליו ותבך ותתחנן לו להעביר את רעת המן האגגי ואת מחשבתו אשר חשב על היהודים…" (מגילת אסתר ח 3).

כתוצאה מפעולותיהם, שאינן מובנות מאליהן, של מרדכי בן יאיר ואסתר המלכה למען העם היהודי, חזר בו, כידוע, המלך אחשוורוש מהסכמתו להשמיד את העם היהודי, והיהודים חגגו את הצלתם במשתה, בשמחה ובמשלוח מנות איש לרעהו.

נקודת המוצא לסיפור המגילה, כפי שכתבתי בתחילת המאמר, היא סולידריות, ואכן במכתבו לעם ביקש מרדכי להבטיח כי גם בעתיד ישתתפו העניים בשמחת החג, וזאת על ידי קביעת מנהג משלוח מנות: "ויכתוב מרדכי את הדברים האלה… ונהפך להם מיגון לשמחה ומאבל ליום טוב לעשות אותם משתה ושמחה ומשלוח מנות איש לרעהו ומתנות לאביונים" (מגילת אסתר ט 22).

אכן, שמו של אלוהים אינו מוזכר במגילה. אולם, גלוי וברור בה, כי רצף של הכרעות אישיות ברוח הסולידריות, שאינה סותרת את רצונו של אלוהים, הן שהביאו להצלת העם.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

10 תגובות

  1. יפה! אם "מקלפים" את המגילה, מתגלה הסולידריות כאלטרנטיבה אנושית פשוטה… הלוואי עלינו. בימינו.

  2. התחושה החזקה הזו של סולידריות, העשייה למען האחר, אכן מעוררים כבוד, וכמו שכתבו כאן לפניי – הלוואי עלינו.
    מודה שיש לי בעיה קטנה עם דבר אחד:
    לתלות את המן – הבנתי. סופו של רשע. אבל מה חטאו עשרת בניו?

  3. להתקרב למלכות על ידי נישואים?
    לתלות עשרת בניו של אויב?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שרטוט סמלי בית

מהי חברת ניהול נכסים?

שירותים נרחבים לבניינים על מנת שהמבנה יישאר מטופח וישמור על ערכו

שאול אייזנברג

שכונה

פיטורי המאמן במכבי תל אביב

פיצוץ אטומי

על הסף

חידוש הסכם הגרעין עם איראן – תרחישים אפשריים