עולם האופנה עבר מאנורקסיה לסוכרת?

שמן יכול להיות יפה, אבל לא בהכרח בריא
צילום של דבי
דבי קאופמן

אין ספק שלנטע ברזילי יש את זה. לא בכדי היא לקחה את המקום הראשון באירוויזיון, ולא סתם היא מבוקשת בכל במה אפשרית. יש לה כריזמה, עוצמה וכנראה גם יכולת להפוך כל דבר שהיא נוגעת בו לזהב. אבל מכאן ועד להפוך את ההשמנה והמראה הגדול למשהו חיובי, לאידיאל נשי אופנתי – זה לא נכון, לא הגיוני ובעיקר לא בריא. זה מה שקרה בשבוע האופנה האחרון, כשנטע דיגמנה בגד ים צהוב זרחני במהלך תצוגת בגדי הים של בננהוט, ונצפתה רוקדת על הבמה יחד עם מייסדות המותג נטע אלחמיסטר ונועה בני.

ושלא תטעו, נטע נראתה נהדר, אפילו זוהרת יותר משתי הדוגמניות שעמדו לצידה, שדופות כפי שעולם האופנה אוהב. וכאן הסכנה הגדולה. שנים שמוכרים לנו דוגמניות שדופות מראה, עד לגבול האנורקסיה – כי מישהו שם בעולם האופנה החליט שזה המראה האידיאלי – אבל זה לא אומר שכדי לשבור את סטיגמת הרזון, מהיום ניתן גושפנקא לעודף שומן, וזה מה שיכתיב את הטון בעולם האופנה.

בעיניי ההשמנה מסוכנת. אמנם אני ספורטאית, אבל אף פעם לא הייתי רזה ותמיד נאלצתי לשמור על המשקל, לקצץ בפחמימות ולאכול מעט. הרצון האישי שלי להיות רזה, או לפחות לא שמנה, לא קשור רק במראה, שבעיניי אסתטי יותר מזה של אדם גדול מימדים, אם כי אני מודה שגם זה משפיע. הרצון שלי להוריד עודפי שומן מיותרים נובע גם מנושא הבריאות. כשעודפי שומן מקיפים אותי אני מרגישה כבדה ולא יכולה לנוע בקלילות, והתחושה הזאת לא נעימה לי. אני בטוחה שהיא לא נעימה גם לאנשים גדולים אחרים.

העידן הנוכחי כבר זכה לתואר עידן הסוכרת. עודף שומן הוא ערובה למחלות קשות, בהן כאמור מחלת הסוכרת, שהחיים איתה הופכים כמעט בלתי נסבלים בעידן המודרני והיא מעלה את הסיכון לתמותה בגיל צעיר. על פי רשות הבריאות האמריקנית, שיעור חולי סוכרת מסוג 2 עלה בארצות הברית בכ-50% בעשור האחרון. בישראל יותר מחצי מיליון איש חולים בסוכרת סוג 2. קרוב ל-90% מהסוכרתיים מסוג 2 הם בעודף משקל. הסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 2 עולה פי 50% בקרב אנשים עם השמנה חולנית (BMI מעל 35).

אז עם כל הכבוד לנטע ברזילי, שאני בהחלט אחת ממעריצותיה, בואו נשים את הדברים בפרופרציות ונדאג לבריאות הילדים של כולנו. לא נאפשר לחברות האופנה לקחת את עודף השומן ולהפוך אותו למודל של יופי, ובכך לעודד ילדות בגיל העשרה לעלות במשקל. כן, יש מקום גם לעודף שומן בחברה המודרנית, ולאף אחד אין זכות להחליט לאחר אם להיות שמן או לא, אבל להפוך את השומן לאידיאל זה מסוכן. אולי כדאי שחברות האופנה יתחילו במתן במה לדוגמניות בעלות גוף ממוצע, לא קיצוני לכאן או לכאן, כדי לאזן את דימוי הגוף בחברה המודרנית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

  1. ובטח שמותר לה להגיד מה שהיא חושבת במיוחד שהיא מדברת בכבוד ובהבנה.

  2. דברים נכונים.ההשמנה היא המגיפה הקשה של ימינו.יש מדינות שנלחמים בהשמנה באמצעות מערכת החינוך.

  3. גם דברים לא בריאים. כמו שמעשנים וכמו ששותים אלכוהול וכמו שנוסעים באופניים חשמליים. מי שרוצה שיהיה שמן. מי שרוצה שיהיה אנורקטי. זה

  4. מסכימה בעיקר עם המשפט האחרון – דוגמניות ממוצעות, ללא קיצונות לשום צד. אני מודה שהפרעות האכילה שלי קשורות לפחד מטורף מפני עליה במשקל. באשר לנטע ברזילאי, היא באמת מדהימה, פקחית ומוכשרת. היא עשתה איזון מצוין לנערות שמרעיבות את עצמן כדי להיות שדופות. עכשיו הגיע הזמן למשהו ממוצע, לא?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יהודה

חופשה נעימה

היעדים של הישראלים היוצאים לחו"ל בפסח ובקיץ

תמונה של עמירם

השלכות

על תכונותיו של אדם בוגר

דילוג לתוכן