הפלונטר של חוק הלאום

מדוע המילים "שוויון" ו"דמוקרטיה" נעדרות מן החוק?
תמונת דוד
דוד בן אשר

חוק הלאום התקבל בכנסת ביולי 2018 והוא חוק יסוד לכל דבר. בעקבות נוסח החוק קמה צעקה בקרב חלקים גדולים בציבור, בעיקר מצד פוליטיקאים מה"מרכז-שמאל", אך גם בקרב ציבורים אחרים. גם גנץ בראשית הקמפיין שלו הכריז על הצורך לערוך בחוק שינויים (תיקונים).

הכוונה בתיקונים – הכנסת המילים "שוויון" ו"דמוקרטיה", במשמעותן האמיתית. הכוונה היא למעשה לשוויון מלא גם לאזרחי עדות ולאומים שאינם יהודים. נשאלת השאלה מה זה שוויון מלא? או במילים אחרות האם גם אנשים מלאומים אחרים יהיו בעלי זכויות שוות ליהודים בכול, לרבות זכות השבות?

הבה ניקח לדוגמה את הלאום הדרוזי. האם אזרחי המדינה הדרוזים, השווים בכול, רואים בבני הלאום שלהם ברחבי העולם בעלי זכות להצטרף אליהם לישראל כבני לאום אל לאום, כמו היהודים? והרי זהו למעשה השוויון המבוקש והדמוקרטיה בהווייתה. 40 מיליון דרוזים בעולם. ייתכן כי חלק קטן מהם, כמה מיליונים, יבקשו לממש את זכותם זו לפי חוק השבות, שיהיה כאמור שווה לכולם.

בחוק הקיים יש כעין מענה לבעיה הזאת, בסעיף 1(ג): מימוש הזכות להגדרה עצמית לאומית במדינת ישראל ייחודית לעם היהודי.

וכן סעיף 5: המדינה תהיה פתוחה לעלייה יהודית ולקיבוץ גלויות.

ובכן, פלונטר – במצב הנוכחי חסרים השוויון והדמוקרטיה. אחרי התיקונים שיביאו שוויון, כאמור, מיליוני דרוזים יוכלו לממש את זכותם להתאחד עם אחיהם הדרוזים בישראל.

אולי בגלל הסוגיה הזאת הוסרו מחוק הלאום המילים "שוויון" ו"דמוקרטיה"?

אני אישית לא מתלהב מחוק הלאום שהתקבל, שלמעשה יוצר את הדילמה שהצגתי.

ואם כבר יש חוק כזה, נראה שלא יהיה מנוס מלקבוע שבכל זאת בדבר אחד ייחודי מאוד, אין שוויון בין היהודים לשאר הלאומים החיים בתוכנו – זכות השבות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

 1. ברשותך אבקש להרחיב
  השאיפה והחתירה ל"שוויון" כערך האולטימטיבי לצד "דמוקרטיה" מאפיין את העולם המערבי כאשר מנגד ערכים אלה אינם זוכים לתמיכה גורפת בעולם, ויש לא מעט עמים המעדיפים צורות שלטון אחרות וטיעוניהם עימם. מכאן נקודות המפגש בין מדינות דמוקרטיות ושאינן כאלה מהווה לעיתים קרובות בסיס לקונפליקט, כמו גם אשר באותה מדינה נמצא מגוון מיעוטים שתפיסתם את ערך השוויון שונה באופן מהותי.
  ישראל נמצאת בדיוק באותה צומת. סביבה מדינות שאינן דמוקרטיות ואין בהם שוויון, ובתוכה מגזרים שונים שגם הם אינם תומכים בשוויון, אך למרבה האירוניה- כולם תובעים זכויות בעיקר בצורה של תמלוגים והטבות, כאשר ערך השוויון נישא בגרונם לשווא.
  ישראל היא דמוקרטיה, אפילו על גבול האנרכיה, איך אין בה שוויון מלא ומוטב להכיר בכך שיתכן ולא ניתן לממש ערך זה באופן מלא. נקודות הקונפליקט הפנימי בנוסף ל"חוק השבות" שציינת בצדק הן רבות כמו חוק שירות חובה, צבאי או לאומי- שאינו קיים לגבי המגזר הערבי והיהודי החרדי, ההמנון אינו מקובל עליהם, דגל ישראל ומנורת שבעת הקנים ברחבת הכנסת אינו רלוונטי להם, יש התובעים אוטונומיה לאומית המזדהה עם כוחות עוינים לישראל וישנם קבוצות יהודים חרדים שאינם מכירים כלל במדינת ישראל הריבונית ומוסדותיה ועדיין תובעים שוויון בהקצאת תגמולים והטבות שונות…
  לכן, ככול שערך השוויון נאצל, יש להכיר בכך שבנסיבות מסוימות לא ניתן להבטיח את מימושו, כפי שמשתקף בהוויית המציאות ודי להתנצל על כך, במיוחד כשהמאשימים עצמם, רובם רחוקים מלהפגין את רוחה האמיתית של שוויוניות.

 2. לא קשור לשמאל או ימין. קשור לאפשרות הקיום של המדינה. אגב אם יהפכו את השטחים הכבושים לחלק ממדינת ישראל גם אז המדינה תיעלם.

 3. התבלבלת כליל. אין בעולם 40 מיליון דרוזים. מה כן: ישנם בערך 1 מיליון ועוד קצת המחולקים בין 3 ארצות: לבנון, מה שפעם הייתה סוריה וישראל.
  באופן מעשי דרוזים שרצים להיקלט בישראל במסגרת איחוד משפחות וכיו"ב יכולים לעשות זאת. ישראל גם הציעה אזרחות לדרוזים בארבע היישובים בגולן. מי שרצה – הפך לאזרח ישראלי.
  אני משער שהתבלבלת בין הדרוזים לכורדים. אנא שים לב.

 4. אבל במקום לפתוח אותו בתבונה מסבכים אותו יותר ויותר עד שאי אפשר יהיה בכלל לפתוח אותו בלי נזק בלתי ניתן לשיקום.

 5. חוק השבות אינו שובר שוויון. יש בלבול בין שבות ובין שיבה. שבות זה הזכות של אדם להצטרף למכורתו ההיסטורית, בתנאי שהוא מזדהה מבחינה לאומית ותרבותית עם רוב האוכלוסייה שם. השבות מייצרת אוכלוסיות יותר הומוגניות. דוגמאות: החזרת גרמנים מקזכסטאן לגרמניה, החזרת תורכים שחיו בבולגריה לתורכיה ואפילו הזכות של מגורשי ספרד דוברי לדינו להתאזרח בספרד ובפורטוגל שיבה זה בדיוק הפוך. זה לערבב שוב אוכלוסיות על ידי היפוך השבות. למשל אם גרמנים יחזרו לפולין משם הם גורשו כשהזיזו את פולין מערבה. אני בעד שוויוניות של חוק השבות שיחול גם על הערבים המוסלמים ויאפשר להם להצטרף למדינות ערביות ובעיקר לסעודיה שהיא מכורתם ההיסטורית. לעומת זאת חוק השיבה לא קיים בישראל לא ליהודיים ולא למיעוטים. כשם שהמדינה אינה מעודדת שיבת הפליטים הערבים המוסלמים לבית הלאומי של היהודים, היא גם לא תומכת בשיבת יהודי ערב לארצות מוצאם. אני גורס שהפליטים הערבים שנפלטו מישראל והעולים היהודים שהצטרפו לישראל יישמו את עקרון השבות לשני העמים. לכן יש פה שוויון מוחלט. הדרישה של הערבים לשיבה היא אי שוויונית כי הערבים עצמם לא יהיו מוכנים להחזיר את היהודים לעיראק ולמצרים, למשל.
  ולגבי שוויוניות בישראל באופן כללי דווקא ללא יהודים יש יותר זכויות. למשל אין להם איסור על עבודה ביום מסוים בשבוע. מותר להם להפעיל עסקים 7 ימים בשבוע. מותר להם למכור חמץ בפסח. רובם פטורים משרות חובה. בפועל גברים מוסלמים יכולים להיות ליהנות מפוליגמיה. כל עוד אין הפרדת הדת מהמדינה דווקא בני הלאום היהודי יסבלו מאי שיוויון. למשל יהודי אתני שאמו לא יהודיה, כוהן שרוצה להתחתן עם גרושה, אלמנה שחייבת ייבום וכו'.

  1. יותר טוב מהתשובה הזו- אי אפשר.
   יש לדאוג להעביר זאת הלאה לכול מי שעדיין קובל על "אפרטהייד" בישראל מבלי לדעת על מה הוא שח

 6. צריך תבונה, סבלנות, ונכונות לעסוק בהתרת הבעיה ופירוקה. מנהיגי שני הצדדים ממש לא רוצים בכך. הם לא מנהיגים אמיתיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך