הבעיה מחמירה והולכת

על תחושת הנרדפות של נתניהו
צילום של נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: US Military

המתבונן הישראלי הממוצע מודע יותר מיום ליום כי ראש הממשלה מאבד משהו מכשירותו. התהליך הגיע לשיאו במרדף של בנימין נתניהו להכחיד את הקריירה של איש צעיר ממנו בשנים לא מעטות ומוכשר לא פחות ממנו (גם כשהיה בשיאו) כמעט בכל פרמטר ושמו גדעון סער, העולה בכמה מדרגים מעל בני דורו בליכוד. סער נחשף כבר לפני שנים כמי שעשוי להוביל את הליכוד כאשר בנימין נתניהו ייעלם מהפוליטיקה.

מה שמסייע לנתניהו לזהות את מעלותיה של "מצגת המסכנות" שלו בעת הזאת, היא העובדה שמכל זווית שתתבוננו בו תיווכחו לדעת שדרכי המילוט שלפניו מצטמצמות מיום ליום. אילו היה לידו יועץ משמעותי ייתכן שהיה מוצא מידת אומץ לבוא ולומר ליועץ המשפטי "בוא ונמצא פתרון שיאפשר לך לסגור את החקירות שלי ואני בתמורה אפרוש מהזירה הפוליטית בטיעון של בריאות לקויה, או משהו כזה…"

יועץ כזה, שיכול גם לייצגו מאחורי הקלעים, לא נמצא לידו. אפילו יועז הנדל נמוג לפתע. הנדל שעד לא מכבר התעקש לומר בכל זירה אפשרית שאם נתניהו יבקש להחזירו כיועץ הוא לא יהסס אף לא לרגע אחד. נראה כי לא סתם שינה הנדל טעמו והוא נמצא בעשירייה הפותחת של גנץ. ממקום זה הנדל יכול לברך את עצמו על שנגמל מעידן התמימות שלו ולא רצה יותר להשתתף בנשף הסיום של קריירת נתניהו.

לא קל להתבונן באדם כלשהו המתרסק מול עיניך, על אחת כמה וכמה כשמדובר באדם שחיי כולנו עשויים להיות מושפעים ממנו ומכושרו. תמצית מצב עגום זה בוודאי לא נעלמה מידיעת שומרי הסף שנדרשים לעקוב השכם והערב כדי לאתר את מידת חומרתה בהקדם האפשרי. מצבו של נתניהו איננו עניין פרטי. מדובר בעניין המרכזי ביותר בחיינו וכל עוד לא תיפתר הבעיה, סביר להניח שיותר ויותר אנשים שנתם בלילות נודדת.

מכבר נעשינו מודעים שאנחנו מתקרבים לרגעי ההתרסקות הפנימית של ראש הממשלה. כל מי מאיתנו שלמד על בשרו את המועקה הכותשת של מצב כזה אצל אדם הקרוב לו, יסכים איתי כי עוצמת הכאב של המתבונן ואינו מסוגל להושיע – משולה לכאב פיזי, כמו בתהליך תאונה שאנחנו רואים אותה מתרחשת באיטיות, כמו בסרט שהבמאי יכול לקבוע את מהירותו לצורך הדגשה של מצב מסוים. ראייה כזו מחד גיסא וחוסר יכולת לסייע לפגוּע מאידך גיסא, הופכים אצל המתבונן מהצד למעין מכוות חוויה של אש לוכדת.

זה זמן מה ברורה תמונת התרסקותו של נתניהו, שכל יום חולף מקרב אותו לפרסום צפוי של  היועץ המשפטי. אין לי יכולת לקבוע עד כמה חמורה תהיה פסיקתו של היועץ לנוכח הסילופים המקילים שנהג בתיקי שרה נתניהו. אבל גם הוא, הרופס והכמעט עילג, רואה בוודאי את שרבים רואים, שנתניהו אחוז תחושת נרדף ובכל אדם הוא רואה אויב שחובה עליו להכחידו. בעיקר כשלאויב מסוים כזה קוראים גדעון סער, המצטיין ביכולות ברורות של מנהיג.

לא מדובר בסתם מנהיג, אלא אחד שלא דבק בו רבב והגינותו שלמה. אחד שגם רבים מחוץ לליכוד ינשמו לרווחה כאשר בבוא יום הוא מי שיוביל לא רק את הליכוד לפסים נורמליים אלא גם את מדינת ישראל על כל מגזריה ומכלול חולייה.

במחזה המדכא שהתרחש בימים אלה בליכוד, והכוונה היא לאותו עליהום על גדעון סער שעליו הכריז נתניהו כגדול בין אויביו, ללא קושי ניתן להבין עד כמה בימים אלה חשוב לעתיד הליכוד שסער יימצא בעמדת זינוק, גם כשמדובר בהנהגה ברמה לאומית. השיסוי הפרוע והילדותי של נתניהו נגד סער חשף את עומק בעיותיו האישיות של ראש הממשלה. ככל שנתניהו התמקד בהתקפות המבישות על סער רק התבהרה בעייתו במלוא חריפותה; נדמה שנתניהו כלוא בתחושת רדיפה שפוגעת בשיקול דעתו; מצד אחד התעצמה בעייתו בגלל גודל ההצלחה של בני גנץ, ומצד שני הפחד שאינו מרפה ממנו מחזרתו של גדעון סער לצמרת הליכוד. כל אדם בעלת תבונה יכול בימים אלה להתוודע לעוצמת תחושת הרדיפה של נתניהו, שבעצם קורא לעזרה.

אינני יודע אם בהשפעת מצב זה תמך נתניהו לפתע במהלך הבחירות הפנימיות  של הליכוד באיש ושמו דוד שרן, שנמנה עם מקורביו, אך זה זמן הוגדר כחשוד בפרשה המושקטת מדי, פרשת הצוללות. שרן זה עומד לפני כתב אישום חמור ביותר (העובדות במלואן נגישות לכל אחד באתר משטרת ישראל). מדובר בהשתלשלות עניינים רגישה ואני לא אתפלא אם יתברר כי שומרי סף מסוימים ערים למצבו הרגיש של נתניהו. השאלה מה יעשו אלה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

14 תגובות

 1. הצעתך לארגן פרישה של ביבי תמורת סגירת התיקים נגדו אינה סבירה לחלוטין. אם כך יקרה הרי שזו תהיה הוכחה ניצחת לטענה שהאופוזיציה לא הצליחה לסלק את ביבי בבחירות לכן תפרו לו תיקים.
  תיקי ביבי חייבים להגיע לבית המשפט. אם יזוכה – בוודאי ימשיך להיות ראש ממשלה. אם יורשע – שייגזר דינו. כנראה לכלא. הוא לא יהיה ראש הממשלה הראשון שייכלא.
  עם זאת אני חייב לציין שביבי כנראה עשוי מפלדה. אגדה אורבנית מספרת שמצאו באפריקה פיל עם עור של ביבי.
  הבנאדם עומד בלחצים על אנושיים מכל הכיוונים – והוא ממשיך לתפקד.
  עם כל הצרות שמסביבו הסקרים מראים באופן עקבי שהציבור מעריך אותו ויבחר בו גם לקדנציה נוספת.
  פעם הסברת לנו שהציבור הוא עם של עבדים. אינני חושב כך. קול המון כקול שדי. אל תזלזל בחכמת הציבור.
  ולגבי גדעון סער שהנך כל כך מחזיק ממנו – יש לו עוד הרבה מה ללמוד כדי להגיע לרמת יכולת התפקוד של ביבי.

  1. יצחק דגני היקר, קראתי בענין את צרור הערותיך ואנסה לתקן דרכי הפסולה בעיניך אנצל הזדמנות זאת
   להחמיא לך על הערצתך המופלאה לנתניהו – והשוואתך אותו לפיל ממש פיוט!!!

   1. תודה על מחמאתך. לגבי הערצה – יש רק אחת אותה אני מעריץ – רעייתי. כל היתר הוא עניין להערכה. אתה צריך להבדיל – לדעתי – בין שני דברים: אם נתניהו חטא שיישפט וייענש על פי החוק. אבל כל זה אינו מתייחס לתפקודו כראש ממשלה. יש לו קבלות על הצלחות משמעותיות. אביא כאן רק דוגמה אחת – נאומו לפני שני בתי הקונגרס בארה"ב נגד עסקת הגרעין עם איראן ולמעשה נגד הנשיא אובמה. כיום אנו רק מתחילים לגלות עד כמה נתניהו צדק. וכן – צריך עור של פיל על מנת לבוא לארה"ב ולדבר שם בפני הקונגרס נגד הנשיא המכהן. ויש עוד הרבה דוגמאות.
    צריך לדעת להבדיל בין עיקר לעיקר אחר.

 2. יש לך דעה והיא ברורה ויש לך זכות להביעה
  זה לא אומר שאתה צודק
  יש אנשים כמוני שחושבים שאתה ממש טועה

 3. כולם נגד כולם והמאבק מקצין ללא שום דבר ענייני אלא רק אנטי אוטומטי

 4. אם באמת היה בעל ביטחון עצמי גבוה לא היה עסוק כל הזמן בלהוכיח את זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן