שום קש לא ישבור את גב הגמל

על האנטישמיות הגואה בקרב האליטות הצעירות בפריז
תמונה של דניאל
דניאל רק

זה כבר כמה חודשים שאני חי ולומד בפריז, עיר האורות, בירתה התרבותית והיפה של צרפת. בחיי הסטודנטיאליים ובחיי היומיום אני נתקל, לצערי, במציאות מדאיגה – אנטישמיות הולכת וגואה בקרב אליטות אקדמיות ומקצועיות בפריז כמו גם בקרב האליטות הצעירות, וכן והסלמתו של הפופוליזם האנטישמי.

מאז שהגעתי לכאן השתדלתי לשמוע ולקבל את הטענות של סובביי בקמפוס באובייקטיביות, שכן אבי, זכרו לברכה, לימד אותי לקבל כל דעה – אך גם לבחון אותה באופן רציונלי, ובסופו של דבר, להגיב בטיעון פרגמטי מנצח תוך הסתמכות על עובדות, וכמה שפחות על דעות אינטואיטיביות (אליבא דפרופ' כהנמן). אלו הם למעשה יסודות השיח הישראלי שנקבעו על ידי גדולי העם הציוני והיהודי. אך כמו לרוב רובו של העם היהודי, ובעיקר לבני הדור השני והשלישי לניצולי שואה, כמוני, קשה להתמודד עם האובדן והטראומה הקולקטיבית של עמנו, ולהגיב באיפוק כאשר אנו נתקלים באמירות אנטישמיות חסרות בסיס, המעידות פעמים רבות על בורות מלובה בשנאה ארוכת שנים.

אני שומע את הדברים שנאמרים, בקמפוס ומחוצה לו, ואט אט מתגבשת אצלי חשיבה פרספקטיבית על הלך הרוח באליטה של פריז ושל אירופה כולה. אמירה ועוד אמירה, תקרית ועוד תקרית ואני, נכון לעכשיו, עומד איתן. תוהה מתי יגיע הקש שישבור את גב הגמל – ואני, לצורך העניין, הגמל.

אבקש לתאר בפניכם כמה סיטואציות שחוויתי כאן בפריז. באחד הלילות יצאתי לפאב אירי ליד ביתי שברובע החמישי, לשתות את הוויסקי האירי האהוב עליי. פנסיונר אירי מבוגר שטייל לו ברחבי פריז בחר לפתוח איתי בשיחה שהחלה כשיחת פאב טיפוסית בין שני זרים. האירי שאל אותי מהיכן אני. השבתי לו שאני מישראל (לדעתי משרד החוץ צריך לסווג את התשובה ברמת "סודי ביותר" – מידע שכנראה אסור בתכלית האיסור לבטא במרחבים ציבוריים באירופה, למען הביטחון האישי). וכך "זכיתי" לשלל הכפשות קולקטיביות – "הוויסקי על השולחן מיוצר בשטחים הכבושים"; "יהודים שולטים בתקשורת העולמית"; "בגלל שהיית בצבא הכיבוש אני בז לך ואני לא מפחד ממך", האירי המבוגר המשיך וניבל את פיו. "אתה אנטישמי", השבתי לו בגבורה, ולאחר מכן בירכתי אותו בברכת ערב טוב כמיטב גינוני הצביעות האירופית הטיפוסית, והלכתי לביתי.

חשבתי לעצמי, טוב, חשיפה ראשונה לאנטישמיות מפי אירי קשיש ושיכור, שכנראה כבר קשה יהיה לשנות את דעותיו – ניחא.

המקרה השני מתאר תופעה מדאיגה יותר. אין זה חדש שבקרב בני המיעוטים מהשכבות הנמוכות, הגרים בפריז ובפאתיה רווח הפונדמנטליזם האנטי-ציוני, לצערי הופתעתי לגלות שזה הלך הרוח גם בקרב הסטודנטים הצעירים מן האליטה הצרפתית והאירופית, שהתחנכו במערכות חינוך לכאורה פרוגרסיביות וליברליות, וספגו ערכים חברתיים ותרבותיים במשפחותיהם מגיל ינקות.

סטודנטים אלו באים ללמוד באוניברסיטאות הטובות ביבשת – עורכי דין לעתיד, נשיאים באגודות סטודנטים בסורבון שהכרתי אישית דרך בת זוגתי הצרפתייה-יהודייה, ואף סטודנטים שלומדים איתי ב"מכון למדע המדינה" ה-Sciences Po (Institut d'études politiques de Paris) בית הספר היוקרתי של האליטה הצרפתית, שם אני לומד תואר שני ביחסים בינלאומיים. זוהי האקדמיה שמכינה ומאמנת את דור המנהיגים הבא של אירופה, אקדמיה ששמונה מבוגריה היו נשיאי צרפת האחרונים, ביניהם, כמובן, גם מקרון, הולנד וסרקוזי.

אני ישראלי. יהודי. אינני מסתיר זאת ולו לרגע. חבריי לקמפוס, שלרובם רקורד עשיר של מצוינות באקדמיה ופרקטיקה במוסדות ממשלתיים ברחבי אירופה, וכן גם המרצים שלי, יודעים שזאת היא הזהות האתנית, הדתית והלאומית שלי.

אבל זהותי לא מונעת מהם להטיח בי ובכלל ביקורת בגלוי. לא "סתם" ביקורת אקדמית המבוססת על מחקרים אמפיריים, אלא ביקורת אנטישמית, כן, אנטישמית, לא ביקורת אנטי-ישראלית, כנגד יהודים בישראל (על טהרת דוקטרינת האנטי-ציוניות = אנטישמיות) וכנגד יהודים בתפוצות.

להלן שתי דוגמאות למה שחוויתי בחודשים האחרונים:

דוקטורנט טורקי, מרצה בקורס לסטטיסטיקה בבית הספר, הציג את היסטוריית הפוגרומים כנגד יהודים באימפריה העות'מאנית, במסגרת לימודים על רגרסיה וקורלציה בתוכנת סטטיסטיקה עדכנית. הדוגמה לא הייתה קשורה כלל לתוכני הקורס, אך הוא קישר אותה באופן רהוט לטענה הרווחת בתקופה הארכאית של האימפריה העות'מאנית של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, שלפיה "יהודים שלטו ביד רמה בבורסה העות'מאנית". המרצה הציג מחקר כמותי היסטורי שנערך בטורקיה, והוכיח שאחוז ניכר מהמניות היו שייכות ליהודים. ברור לכול כי יש פה בסיס אנטישמי מובהק, בסגנון הקלאסי שרווח באירופה של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 – "יהודים שולטים בשוק ההון העולמי". מסתבר שהבסיס האנטישמי הזה עודנו חי וקיים בקרב האקדמיה האירופית העכשווית, וחמור מכך מונחל בקרב דור המנהיגים הבא של היבשת.

מקרה נוסף, מדאיג לא פחות, קרה במהלך שיחת חולין בקפיטריה עם חבריי ללימודים. התיישב עימנו גם סטודנט גרמני שלומד איתי באותה המחלקה. דיברנו, בין היתר, גם על הקומדיה האגדית היהודית של שנות ה-90, הלוא היא "סיינפלד". מהר מאוד גלשה השיחה לסיפורי בדיחות שחורות על יהודים בשואה, ולקינוח, לפני שאותו סטודנט גרמני עזב את השולחן, הוא סינן ללא בושה אִמרה של האס-אס, כשהבעת פניו מעידה על גאווה ואסרטיביות, המזכירה ימים חשוכים.

אלו הן רק דוגמאות בודדות, אך המגמה ברורה – האליטה האירופית רוויה דעות קדומות הן על יהודי התפוצות והן על ישראל. הפופוליסטיות הקיצונית הזאת מתודלקת גם על ידי סטודנטים, פוליטיקאים ואנשי מקצוע, ומטילה צל ענק על אירופה כולה. לצערנו, אין די במערך ההסברה של ישראל, שכן כל מדיניות ביטחונית שתנקוט ישראל תזכה תמיד לביקורת, ובסופו של דבר רק תוסיף שמן למדורה האנטישמית, כמובן ללא שום הצדקה ערכית ורציונלית.

לסיכום, אם נחזור לדימוי הגמל, אני כבר מצפה לקש הבא. אבל במקום לתת לקש הזה לשבור אותי, אני בוחר לשבור את הקש, לנקוט עמדה נחרצת ולהביע אותה ללא מורא, כי אנחנו כבר לא עם נרדף – ואסור שניתן לאספסוף או לאליטה האירופית, להשפיע על אורח חיינו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

15 תגובות

  1. כול הכבוד דניאל על הכתבה שלך. כמה עצובה ומזעזעת המציאות במאה ה21. תמשיך הלאה…

 1. לא תומכת בדיוק את מה שכתבת? עשיתם תיאום של פירסום המאמר עם מארגני ההפגנה?

  1. המאמר מהווה הוכחה ניצחת להתחזקות האנטישמיות בצרפת בכל המעמדות הסוציו-אקונומיים. המסקנה האישית שלי היא שיש צורך לחזק את מערך ההסברה הישראלית הרשמית והבלתי רשמית.
   נ.ב – המאמר נכתב על ידי במהלך תקופת הסמסטר, בחודש נובמבר 2018.

 2. אתה ענק דניאל ..כתבת יפה מאוד מוותר על קריירה של סופר.
  נחמד איך לקחת מאבא ז"ל את מה שלמדת ואתה מקיים את זה.

 3. בישראל גרים הכי הרבה אנשים ששונאים את היהודים ורוצים לזרוק אותם לים.

 4. הזדהו עם הכינוס נגד האנטישמיות. אני מאמין שרוב רובם של הצרפתים הם לא נגד היהודים.

 5. רחוקים מאנטישמיות. בישראל יש גזענות יותר מאשר בהרבה ארצות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן