מתכון פשוט לפתרון סוגיה בוערת

זכות השיבה וההצעה הסעודית
תמונה של גדעון
פרופסור גדעון ביגר

נושא זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים היא אחת מאבני הנגף המרכזיות בכל דיון על הסדר בינינו לבינם. לפי רישומי הפלסטינים, מ-700 אלף הפליטים שנטשו, גורשו או ברחו משטחה של מדינת ישראל בשנים 1948–1949 צמח ועלה מספרם והיום הם מונים כשישה מיליון איש. מצב זה הוא ייחודי בהיסטוריה של טיפול האו"ם בפליטים, כי לא רק אלה שהפכו לפליטים מוכרים ככאלה אלא גם משפחתם, ילדיהם, נכדיהם, ניניהם ועוד ללא הפסקה. ישראל כמובן איננה מעוניינת ואיננה מסוגלת לקלוט כמות זו של פליטים והפלסטינים מצידם דורשים הכרה ב"זכות השיבה", גם אם ברור להם שזו לא תתממש במלואה בשום מצב. הפלסטינים, מדינות ערב שאינן מוכנות לקלוט אותן בשטחם, אונר"א – המוסד מטעם האו"ם המטפל בפליטים אלה – כל הגופים מעוניינים לשמר את מצבם של הפליטים כדי שיזדקקו להמשך טיפול.

נתינת מעמד פליטות לדור רביעי וחמישי לפליטים המקוריים אינה מקובלת בעולם, ורק במקרים יוצאי דופן יש נכונות להכיר בדור השני כפליטים, לא יותר מכך. רק לפלסטינים הפליטים הוענקה זכות זו. לא לחינם החליט נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לבטל את הסיוע שארצו מעניקה לסוכנות הסעד והתעסוקה לפליטים הפלסטינים, מכיוון שגם הוא מבין שאין תכלית להמשך התשלום ולהחזקתם של הפליטים על חשבון העולם. הסיוע שקטאר מעניקה היום לתושבי עזה נתפס, ובצדק, כסיוע חירום, אך גם הוא איננו מבקש לקבע מצב לאורך זמן.

יש הגורסים כי ראוי לקבוע שבהסכם שלום בין ישראל לפלסטין יורשו לחזור לישראל בין 50 ל-250 אלף פליטים, למשל הצעת הליגה הערבית, הכוללת בתוכה את נושא החזרת הפליטים. אינני יודע מאין הביאו את המספר המוזר הזה. יש הטוענים כי אפשר לאשר מספר כזה או אחר בלי ליצור בעיות דמוגרפיות למדינת ישראל. גם הגורסים כך אינם מצביעים על הדרך לקבוע מי זכאים לשוב וכיצד תתבצע קליטתם בארץ, שהרי ברור שלא יהיה ניתן להחזירם למקום מושבם המקורי.

בסעיף 11 בהחלטת האו"ם מספר 194, שנקבעה ב-11 לדצמבר 1948, לאחר סיום עיקר הלחימה בארץ ישראל, נאמר כי "הפליטים אשר ברצונם לשוב לבתיהם ולחיות בשלום עם שכניהם יורשו לעשות זאת במועד המוקדם האפשרי מבחינה מעשית. בעבור רכושם של אלה אשר יעדיפו לא לעשות כן ישולמו פיצויים לפי עקרונות המשפט הבין-לאומי". עוד נכתב בסעיף זה כי "על ועדת הפיוס לסייע לשיבתם למולדת (ההגדרה במקור היא repatriation), ליישובם מחדש וכן לשיקומם הכלכלי והחברתי של הפליטים". בהצעה הסעודית להסדר שלום בין ישראל לפלסטינים ובהמשך להסדרי שלום בין ישראל למדינות ערב השונות, הצעה הנקראת גם "יוזמת השלום הערבית", נאמר כי "יימצא פתרון צודק ומוסכם בהתאם להחלטה 194 של האו"ם".

הנה מוצע מתכון פשוט לפתרון הסוגיה. במסגרת הסכם שלום יורשו לחזור לארץ רק אותם פליטים שבפועל נאלצו לעזוב את השטח שהפך להיות מדינת ישראל. לא בני הזוג או בנות הזוג, לא ילדיהם ונכדיהם. רק אלה שאכן חיו בארץ ישראל המנדטורית ובשנים 1948–1949 ברחו או גורשו משטח מדינת ישראל. כך יוכל ראש הרשות מחמוד עבאס, יליד צפת, לחזור למדינת ישראל, אך לא שאר משפחתו. בשל רוחק הזמן – 70 שנים מאז החלה פליטותם – רק בני 70 ומעלה יהיו זכאים לשוב. אין הערכה כמה כאלה אכן חיים עדיין, וכמה מהם אכן ירצו לחזור. בכל מקרה המספרים יהיו קטנים. מכיוון שלא יוכלו לחזור בפועל למקום שבו גרו קודם, מדינת ישראל יכולה להציע להם סל קליטה, בתקווה שיסתדרו בארץ.

רעיון זה ינטרל כל איום דמוגרפי, יהיה נכון מבחינת המשפט הבין-לאומי, ויעקר נושא בעייתי ומרכזי המונע התקדמות בשיחות שלום.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

35 תגובות

 1. הדיון בנושא זה שגוי ופסול מיסודו. אין בשום פנים ואופן לקבל את רעיון "השיבה" שבהגדרתו קיימת בו "הודאה בפשעי מלחמה" ואחריות לסבל הנכבה. חשוב לציין ולהזכיר קודם כול לעצמנו ולערבים שמלחמת 48 הייתה יוזמה של ערביי פלסטינה בסיוע מדינות ערב במטרה מוצהרת למחוק את מדינת ישראל ולהטביע את תושביה היהודים בים התיכון. רק במזרח התיכון מקובל מישום מה ליזום מלחמות, להפסיד בהם ולטבוע את המותקף.

  כל גילוי הבנה או מוכנות אפילו לדון בשאלה "כמה יורשו להיכנס" שולל את בסיס הצדק לזכות קיומנו באזור. שלא לדבר על כך שהיה לפחות אותו מספר פליטים יהודים מארצות ערב, שאיש כמובן אינו מעלה על דעתו לתבוע את שיבתם לארצות גלותם. ואם מישהו ידרוש פיצויים- אפשר אולי לדבר על כך ובאותה נשימה על פיצויים מקבילים ליהודים שגורשו ונרצחו ממדינות ערב.

  צודק אתה בתיאורך את הפתרונות לפליטות בעולם והאופן החריג של ההתייחסות לפליטי 48 שמטרתם הברורה היא שוב, לחסל את המדינה הציונית. ניתן ללמוד מהאופן בו בריטניה והודו פתרו את בעיית חלוקת הודו לפקיסטן, והגירה הדדית למדינות החדשות. אמנם ההפרדה לוותה באלימות- אך אין ולא הייתה שאלה של פליטות שכן כול צד דאג לאמץ את אנשיו.

  עצם הצעתך לקבל "פליטים" יכולה להיות טעות פטלית לדורות. זה ש"הם רוצים" עדיין אינה ולא צריכה לחייב אותנו. ירצו- יתיישבו במדינה הפלסטינאית כשתקום.
  יש להצטער מאד על כך שאולמרט החמיר עוד יותר בהצעתו לערפאת כאשר הסכים לקבל לשטחה של מדינת ישראל כ 150 אלף איש, וזה בנוסף לאותה כמות של פלסטינאים שכבר חדרו לישראל במסגרת מה שמכונה "איחוד משפחות" בעידוד בג"צ ולמורת רוחם של ערביי ישראל.

  1. החלטת האו"מ 194 קוראת לשיבת הפליטים. אנו כמובן יכולים להתעלם מכך אך כך לא נגיע לשום הסדר עם הפלסטינים ונשאר בסכסוך מתמיד אתם. הצעתי שלי תעקר למעשה את הזרמת מליוני פליטים או אפילו עשרות אלפים ותעקר את הדרישה הערבית פלסטינית עולמית. כלל לא חשוב מי התחיל ומי אשם ואין כול קשר בין פליטים יהודיים מתימן ועיראק לבין הפליטים הפלסטיניים.

 2. עצם השימוש במושג "זכות השיבה" טומן בחובו מוקש ענק. הפלשתינים משתוקקים לאישור משהו הקשור במושג הזה המשווה למעשה בין פליטותם ל"פליטות היהודית ההיסטןרית". ממוקש זה צריך להיזהר כמפני אש אוכלת. לא בסתם שיבה מדובר – אלא בשיבת בעלי-בית, כך על-פי הפרשנות הפלשתינית. זה לא יקום ולא יהיה.

  1. ומה זה חשוב. אם אנו רוצים לסיים את הסכסוך ולהגיע למצב נורמלי, זאת הדרך. אם רוצים לקבע את הסכסוך ולהמשיך לחיות בעימות מתמיד עם הפלסטינים, דרכך תוביל לכך.

  1. גם אם לא יסכימו אנו נציג זאת לפי העולם התומך בהם והסכמתם או אי הסכמתם תצטרך להתמודד עם ההצעה

  1. מה הקשר לשמאל וימין? זו הצעה ניטרלית שיכולה להשען על החוק הבינלאומי ועל הצורך למצוא הסדר קבע לסכסוך

 3. כנראה שאינכם תופסים. כנראה שמעודף "חכמתכם" נדמה לכם שהפלסטינים יסכימו לזכות שיבה של בני 70 ויותר. זה רק אומר שאינכם מבינים בכלל את שורש ה"בעיה הפלסטינית". קליטת פליטי פלסטין תיעשה רק במדינות ערב ועל חשבון הנכסים שהותירו שם היהודים. שווי נכסים אלה עולה פי לפחות מאה על שווי הרכוש שהותירו פליטי פלסטין בישראל. לא יקום ולא יהיה חוק שבות נוסף למדינת ישראל. יש לנו כאן מספיק שב"חים שצריך למצוא אותם ולסלקם מכאן בהקדם. יש לשלול כל זכות כלכלית, כולל ביטוח לאומי מנשים פוליגמיות וילדיהן שנכנסו לכאן באופן בלי חוקי.

  1. בתגובתם של חלק מהמגיבים נראית נטייה לרצון להמשיך הסכסוך ולראות בכול העולם הערבי מקשה אחת. רעיון העיוועים לחבר בין רכוש יהודי עיראק ורכוש הפלסטינים הוא לא מציאותי והצעתי כלל איננה מדברת על החזרת רכוש כי אם על שיבת המבוגרים שבפלסטינים לקליטה בארץ ובכך לנטרל את אחת הבעיות המרכזיטת לאי הסגת הסדר. מה לזה ולשבחים ומה לזה ולכטל עניין שלא נוגע לעניין אותו הצגתי

   1. ביגר
    אתה מתרגם באופן שגוי את התגובות כאן כ"נטייה לרצון להמשיך הסכסוך ולראות בכול העולם הערבי מקשה אחת" (ציטוט משלך). בעוד שמדובר בסירוב להתאבד. ההצעה שלך היא מתכון ברור לחיסולה של ישראל כמדינת הלאום היהודי-ציוני, והקמתה של "מדינת כול אזרחיה" עם רוב מוסלמי. זה שאינך רואה או מבין זאת- היא בעיה בפני עצמה.

    אם אאמץ את שיטתך ל"סיום הסכסוך" עוד יותר מהר ממך אם רק נתכנס לגבולות מתווה סייקס פיקו למשל. אני מאמין שחלק מהערבים יהיו מוכנים "להתפשר" על כך ולקבל את ההצעה הזו, גם כן כשלב לקראת הפתרון הסופי… כפי שהם רואים זאת.

 4. אני מצדד בשיוויון בין זכויות היהודים ובין זכויות הערבים. יש להחיל על הערבים אותם חוקים כמו על יהודים. משמעות הדבר שייושם חוק השבות גם על הערבים. בניגוד לחוק השיבה שלא חל על היהודים כגון יהודי עיראק לוב ומצרים למשל, חוק השבות מכיר בזכותם של תושבים לחזור למכורתם המקורית לפני 2000 שנה. נכריז שאנו מכירים בזכותם של כל ערביי ארץ ישראל כולל הפליטים לחזור לערב הסעודית. באופן זה תיושם מגילת העצמאות שדוגלת בשיוויון לכל ה

  1. תגובתך כנראה נקטעה. האם אתה מתכוון שנצהיר על הסכמתנו שתהיה זכות שיבה לערבים לערב הסעודית כמו שיש ליהודים זכות שיבה (חוק השבות) לישראל ?
   כך, לשיטתך, יושג שוויון בים זכויות היהודים לזכויות הערבים ?

   1. דגני
    תתרגל לציניות הגלומה בתגובתו של קימל. באמצעות האבסורד הוא מסביר את צדקת הזיקה העברית לארץ ישראל ושל הערבים למכורתם במדבר הסעודי..

    1. מרבית הפלסטינים אינם מהמדבר הסורי. הם צאצאי יושבי הארץ והמהגרים אליה מצפון אפריקה, יוון, טורקיה, מצרים, סוריה ועוד.

    2. הנשיא רייגן החליט שהוא רוצה לפתור את בעיות האנרגיה של אמריקה. על כן הוא פרסם הודעה לציבור שכל מי שיש לו רעיון איך לעשות זאת יקבל פרס של מיליון דולר על רעיונו. הרשלה מברוקלין כתב לו שצריך להפוך מים לנפט ואז יפתרו כל בעיות האנרגיה. רייגן אישר את קבלת מכתבו של הרשלה. אחרי זמן מה כתב הרשלה לרייגן ודרש את מיליון הדולר. ענה לו רייגן שהצעתו אינה מספיק טובה. הרשלה שב ודרש את מיליון הדולר והתריס כלפי רייגן שהוא ענה בדיוק לפנייתו של הנשיא. הנשיא, כך טען הרשלה ביקש לקבל רעיון איך לפתור את בעיית חסר האנרגיה אולם הוא לא ביקש לדעת איך עושים את זה.
     ציני או לא ציני. הרעיון שנראה אבסורדי כבר התבצע למעשה. ארצות ערב משופעות בפליטי פלסטין. הן רק צריכות להעניק להם אזרחות – ושלום על ישראל. אם נחכה עוד כמה שנים כבר לא יוותרו כאלה שנולדו עד 48. לכן הבעיה תפטר.
     האין זה רעיון גאוני?

     1. אין סיבה שארצות ערב יעניקו אזרחות לפלסטינים שהרי מעולם לא היו אזרחים של אותן המדינות. ירדן העניקה אזרחות ירדנית חכול פליט שהיה מוכן לוותר על מעמד הפליט. לבנון נתנה אזרחות לפליטים הנוצרים והשיעים. רק בלבנון והסוריה ובגדה וברצועת עזה יש מאות אלפי פליטים חסרי אזרחות. אי אפשר לתבוע מהן לקלוט את הפליטים, שמעולם לא הי ילק מהם. אם תתקבל ההצעה אזי בלית ברירה יצטרכו לקלוט אותם וזה הרעיון.

     2. דגני
      תשובתך מן הסתם מיועדת לקוראים אחרים, שכן אינן לנו מחלוקת.

      סיפור הרשלה מצא חן בעיני, ואני מזדהה עם החשש שעצם העלאת הרעיון לדיון-יש בו סכנה כפי שציינתי בפתח תשובתי לביגר

      1. לא ברור לי מדטע יש בזה סכנה. ראוי לזרוק רעיונות לחלל האוויר, שהרי זה תםקידנו כהוגי דעות. אנשי המעשה טרודים בעבודה מתמדת בענייני השעה ואנו אמורים לחשוב טלהציע מסקנותינו למקבלי ההחלטות ועליהם לבדוק האפשרות לבצע. כאן מדובר בהצהרה שאיננה מחייבת כול מעשה וכטל תפקידה להציע מוצא מהסבך. אין כול סכנה בהסכמה להחזיר אנשים שכלל לא עשו דבר רע ונילקחו על ידי הוריהם שכבר מזמן מתו וברחו אתם. אין כאן פתיחת חשבונות ואין כול הכרה באשמה. אם אבות אכלו בוסר מדוע תינוקותיהם וילדיהם הקטנים צריכים ששיניהם תכהנה ?

   2. לא הבנת עד הסוף. הערבים רוצים חוק שיבה. שזה החזרת הפליטים עבור טווח של 71 שנים. אם החוק יחול גם על יהודים מדינות כמו עירק, מצרים ולוב יהיו צריכות להסכים לקבל חזרה את כל היהודים שנפלטו מהם. (במדינות אירופה חוק השיבה ליהודים קיים כבר). לעומת זאת חוק השבות מתייחס להגירה מתקופה הרבה יותר קדומה (2000 שנה ויותר).אם חוק השבות יחול על הערבים הם יורשו לעזוב לערב הסעודית. דרך אגב, הזכות של יהודים יוצאי ספרד ופורטוגל לקבל אזרחות שם זה גם סוג של חוק שבות. החלת חוק השבות על הערבים תיישם את עקרון זכויות שוות לכל האזרחים לפי מגילת העצמאות.

  2. מרבית הפליטים מעולם לא יצאו מחצי האי ערב ולכן אינם אמורים לחזור לשם. לפי טענתך המוזרה, יוצאי פולין ומרוקו מביננו אמורים לחזור למולדתם ואנו כולנו אמורים לחזור למצרים משם יצאנו . האם כך ??

   1. יש להבחין בין מולדת לבין מכורה. בעיראק היהודים חיו 2700 שנה. בכל זאת עיראק שהייתה מולדתם לא הייתה מכורתם.ובאופו מוזר מולדתם הקיאה אותם והם ברובם שבו למכורתם. ליהודים שנולדו בגלויות היו המון ארצות מולדת אך רק מכורה אחת – ארץ ישראל. מצרים, מרוקו ופולין הן גלויות ויהודי שנולד שם היה נטע זר.

    1. רעיון מעניין לגבי אבחנה בין מכורה למולדת. קבלת אזרחות פולנית וספרדית ליוצאי ארצות אלה איננה נעשית מכוח זכות השבות כי אם מטעמים כלכליים גרידה. לא באיטליה ולא ביוון ולא בבריטניה צאצאי המהגרים משם לא זכאים לאזרחות מכורתם. שוודי שהיגר לארצות הברית לפני 200 שנים, צאצאיו אינם זכאים לאזרחות שוודית. האבחנה שאתה עושה איננה מקובלת בעולם וספרד עצמה איננה מעניקה זכות אזרחות לצאצאי המתיישבים הספרדיים בארצות אמריקה המרכזית והדרומית. המקרה היהודי הוא ייחודי. ראוי להזכיר שוב שמרבית ערביי ישראל כיום מוצאו איננו מחצי האי ערב והמדינה הסעודית המודרנית איננה מכורתם.

     1. ביגר
      אתה מחמיץ את ההבהרה החשובה של פרופ קימל בין מכורה ובין מקום ההולדת. מתן אזרחות הוא עניין של מקום לידה מגורים תעסוקה וכו ואינו בהכרח מצביע על המכורה!!

      יש מדינות המוכנות להעניק אזרחות על בסיס קריטריונים שונים כמו קנדה ואוסטרליה לפי מידת חשיבות העיסוק של המהגר אליהם. לכן פליטי 48 יכולים להתישב בארצות הערביות השכנות ולקבל תעודת זהות – בלי כול קשר למקום הולדתם אבל על פי זיקתם האתנית, לאומית ודתית ומכול סיבה אחרת כמו הומניות

      בעיקרון יפה שמעלים רעיונות חדשים, אלא שהפעם שלך- פשוט מסוכן!!

      1. הענקת אזרחות איננה קשורה במולדת או במכורה. כמעט כל מדינה מעניקה אזרחות לזרים אם היא חפצה בכך. מכדורסלנים ועד לנשואים עם אזרחים, מבעלי מקצוע נדרש ועד לכאלה ששהו חוקית במדינה במסגרת גרין קארד.
       כאן העיסוק הוא בזכותם של פליטים לחזור למקום ממנו גורשו או ברחו בלחץ מלחמה. כך המוסלמים במיאנמר כיום וכך מיליוני פליטים. במקרה שלנו יש החלטת אום מפורשת בנדון ויש תביעה רשמית לזכות השיבה כמרכיב בהסכם שלום. אני מנסה לעקר את הבעייה על ידי הצעתי שאמורה הן לקיים את החלטת האום והן למנוע הצפה של ישראל בפליטים פלסטינים.

  1. וודאי שהדבר יפגע בפליטים שהם, כמקרה ייחודי, מחזיקים במעמד הפליטות לדורות וגם ניניהם של הפליטים נחשבים לפליטים. זאת בשל שיקול כלכלי, שמבוסס על תמיכת סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם שמטעמים פוליטיים ממשיך לטפח אותם, וכן בשל אי רצונם של ממשלות סוריה ולבנון לקלוט אותם. בלבנון ניתנה אזרחות לפליטים הנוצריים והשיעים וגם סוריה הייתה מוכנה לקלוט אותם ולא עסתה זאת כי נהנתה מהתרומה הכלכלית של האו"ם לפליטים שבשטחה. הענקת הזכות לפליטים האמיתיים ולא לצאצאיהם ואפילו מתן חבילת קליטה עבורם, תנטרל את התביעה הפלסטינית, שכול כולה היא תירוץ לא להגיע להסכם וכמוהה כדרישת ישראל להכיר בה כמדינת העם היהודי, הכרה שכבר נתנה על ידי החלטת האו"ם ב 1947 שקבע כי בארץ ישראל תוקם מדינה יהודית בצד מדינה ערבית.

  1. הסבר מדוע איננו מעשי. אינני אומר שהפלסטינים יסכימו לכך.אני אומר שבזה ישראל לכאורה תעמוד בהחלטות האו"ם וגם לא תיפגע

 5. זכות השיבה של הפלסטינים למדינות ערביות או לים פה זאת מדינת ישראל
  יהודים ולא ערבים .גדעון תכניס נושא זה
  לראשך

 6. לא אהבתי את נימת דבריו של שמואל. מדינת ישראל היא אכן מדינת העם היהודי אך היא נמצאת במאבק עם שכניה להכרה ולסיום הסיכסוך. בעבר כבר הצעתי לעשות חילופי אוכלוסייה – כול היהודים היושבים ביהודה ושומרון יחזרו למדינת ישראל וכול המוסלמים הערבים היושבים במדינת ישראל יועברו למדינה הפלסטינית שתוקם ביהודה שומרון ועזה. חלקם על ידי העברת יישוביהם לשם – יישובי ואדי ערה והמשולש והאחרים על ידי החלפת אריאל בסכנין וכך עוד. באשר לפתרון בעיית הפליטים – זה נושא שונה ואם רוצים להגיע לשקט ושלום, זו הדרך להתגבר על דרישתם של הפלסטינים ל"זכות השיבה"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן