הצהרת בלפור של הפלסטינים

הצהרת טראמפ על הכרה בירושלים כבירת ישראל
תמונה של גדעון
פרופסור גדעון ביגר

הצהרת טראמפ מ-6 בדצמבר 2017 באשר להכרתה של ארצות הברית בירושלים כבירת ישראל בתוספת דבריו של מזכיר המדינה האמריקני יוצרים למעשה את ההצהרה החשובה ביותר לעם הפלסטיני מאז החלטת האו"ם ב-29 בנובמבר 1947. בהחלטה אז דובר על הקמת מדינה פלסטינית בחלק מארץ ישראל ללא שנקבעה בירת המדינה. בהצהרתו של המנהיג החשוב ביותר בעולם כיום, הרבה יותר מאשר בלפור בשעתו, הביע הנשיא את הכרתו בעיר ירושלים כבירת ישראל אך במפורש קבע כי איננו מכיר בגבולות ירושלים המוניציפאלית ואיננו מקבל את הרעיון שירושלים השלמה היא בירת מדינת ישראל. עוד הוסיף ואמר כי הוא מכיר בפתרון שתי המדינות בהסדר הסכסוך בין ישראל לפלסטין. מזכיר המדינה שלו הכריז במפורש שהוא רואה בירושלים המערבית, הישראלית, את בירתה של מדינת ישראל. ממשלת צ'כיה יצאה בהודעה דומה. ב-14 במאי 2018 נפתחה השגרירות האמריקנית בירושלים ונראה כי המהומה שליוותה את הצהרת טראמפ הלכה ושככה.

עם זאת, ובשונה ממה שהוגדר בישראל כהישג למדינת ישראל וממה שנתפס בעיני הפלסטינים כמפלה גדולה, נראה שכאן לראשונה המעצמה הגדולה בעולם כיום מכירה בצורך להקמת מדינה פלסטינית ומקבלת את עמדתה שירושלים המזרחית, בגבולות שייקבעו בין מדינת ישראל לפלסטינים, תהיה הבירה הפלסטינית. אם אכן ילכו עוד מדינות רבות ויכירו במה שהכירו ארצות הברית וצ'כיה (ובעבר התבטאה גם רוסיה בצורה דומה) הרי שהעולם כולו יכיר ב"הצהרת טראמפ" והיא תהיה לבסיס שעליו תוקם המדינה הפלסטינית. הצהרה זו היא בעלת תוקף ברור יותר מכיוון שאיננה מתייחסת לעתיד שבו יהיה רוב יהודי בארץ ישראל, תנאי שעמד בבסיס הצהרת בלפור, אלא מתייחסת למצב הנוכחי – כל שנדרש הוא שמדינת ישראל תאמץ את ההחלטה וייקבע קו שיפריד בין מדינת ישראל למדינת פלסטין ובין ירושלים הישראלית לירושלים הפלסטינית.

נשגב מבינתי על מה עלתה צהלתם של התומכים ב"ירושלים השלמה שלנו מתמיד ולתמיד", שהרי במפורש לא כך נאמר בהצהרת טראמפ. קשה לי גם להבין את ההפגנות הערביות, הן בגדה המערבית ובעזה והן בתחומי מדינת ישראל. אלה גם אלה מוסתים על ידי מנהיגיהם, שנראה כי פשוט לא קראו את הצהרת טראמפ, וכל צד מנסה לרתום אותה כדי לחזק את עמדתו.

ראוי להזכיר אפוא כי מאה שנים לאחר שבריטניה העניקה את הצהרת בלפור לעם היהודי, הוענקה הצהרה דומה ואף רחבה יותר – הצהרת טראמפ – לעם הפלסטיני. אם אכן תתקבל ההצהרה גם בשאר מדינות העולם, אף שנראה שגם שם לא מבינים את המשמעות האמיתית עבור העם הפלסטיני ונשמעות מחאות על העמדה האמריקנית, לא יצטרכו הפלסטינים לחכות שלושים שנים עד שתוכרז עצמאותם וירושלים המזרחית תיקבע כבירתם. המהלך יכול להתבצע בימים אלה. אכן, נראה כי תכניתו הכוללת של הנשיא טראמפ, שאמורה להיות מוצגת למנהיגי האזור בעתיד הקרוב ואולי לאחר הבחירות לכנסת, כוללת את כל היסודות שיביאו לעצמאות פלסטינית.

אם כן הצהרת טראמפ היא הצעד הראשון להכרה במדינה פלסטינית. אולי היא מרדימה את ההנהגה הפוליטית הנוכחית של ישראל ואולי בה מתגלה כושר הניהול הנכון מבית מדרשו של טראמפ למען פתרון הסכסוך. בהחלט ייתכן שמי שמכונה כיום "הידיד הגדול ביותר של ישראל" יהיה בעתיד הקרוב גם "הידיד הטוב של העם הפלסטיני", זה שהכיר בצורך בהקמת מדינה פלסטינית וירושלים המזרחית בירתה לצד מדינת ישראל.

האם גם הפעם תדחה ההנהגה הפלסטינית את ההצהרה, כפי שעשתה ב-1917 (הצהרת בלפור) וב-1947 (החלטת החלוקה של האו"ם)? האם גם עתה ייעקר ההמון המשולהב את ההצהרה החשובה לעם הפלסטיני? האם יצאו מנהיגי הימין לחגוג בלי שהם מבינים את משמעותה העמוקה של ההצהרה?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

29 תגובות

 1. פרשנותו החדה של פרופ' ביגר את מפת ההרחשויות אכן מובילה בהכרח לשאלה מה יעשו הפלשתינאים. אם כדרכם כי אז מדובר למעשה בדחייה – ועל זה כבר בכה הנביא פעמים אחדות.

  1. שכחת להזכיר את ברכת ה- "יחראבתק" של מר אבו מאזן לנשיא טראמפ. אל דאגה, כרגיל הפלסטינאים יצילו אותנו.

   1. אכן החמצת הזדמנות היא קו מאפיין ביחסים בינינו לערבים ובמקרה הזה רק קללה ולא מלחמה כמו ב תגובה להחלטת האום בנובמבר 1947. אמר וניתק מגע וכול שהרוויח זה רק התמרמרות רבה יותר נגדו בין אנשיו ובין תומכיו מבחוץ. אולי יקרא המאמר ויתעשת? היש מי המוכן לתרגמו לערבית ולהעביר אליו?

 2. לע.א.
  כבר אמר אבא אבן שמעולם לא החמיצו הערבים הזדמנות להחמיץ הזדמנות. אכן גם אנו שגינו בהחלטותינו (גולדה מאיר שלא נענתה לגישושי השלום של מצרים) אך עם הפלסטינים והעולם הערבי , פרט לסאדאת בשעתו, אכן מחמיצים כול הזדמנות, בשל עיוורון . האם גם עכשיו זה יימשך? האם אולי מהפך במדינת ישראל יביא "בגין" חדש שיוכל לשנות את המפה המזרח תיכונית ויחסינו עם ארצות ערב והפלסטינים?

 3. תודה על מאמר מאלף. שאלה חשובה לי אליך – בוא נניח שיהיה מהפך ויעלה לשלטון בגין חדש. כיוון שעל פי המאמר הנך בקיא מאד בסדר הדברים מה לדעתך יצטרך אותו בגין חדש לעשות? עם מה הוא יצטרך להסכים? מה הוא יצטרך לתת?

  1. תגובה לאמנון – אכן התנצלתי שלא הזכרתי אות אוסטרליה והחלטתה עוד מחזקת את טיעוני. הצהרת טראמפ כוונה רק לישראל, בדומה להצהרת בלפור. גם היא כוונה רק ליהודים אך גם היה בה הבטחה לערבים לשמירת זכויותיהם האזרחיות. כמובן שראוי היה אולי שיצהיר דבר כלפי הערבים ואולי בשל כך זכה ל"ברכה" של אבו מאזן "יחרבתק" (ייחרב ביתך ) אך אין בזה כדי לגרוע מהאפשרות!! שהצעתי, שניתן לראות בהצהרת טראמפ גם מה שלא נכתב בה

 4. חשוב לציין כאן את ההצהרה האוסטרלית שהכירה מפורשות במערב ירושלים כבירת ישראל וקשרה את העברת השגרירות לירושלים עם הסכם ישראלי-פלסטיני על שתי מדינות ושתי בירות.
  הבעיה בהצהרת טראמפ היא שאין בה צד פוזיטיבי לגבי הפלסטינים. הוא הכיר בירושלים כבירת ישראל ולא בירושלים המערבית. המיקום של השגרירות ה"זמנית" בגבול מובלעת ארמון הנציב גם הוא בעייתי. כל זאת למרות ההצהרה שהגבולות צריכים להיקבע במו"מ בין הצדדים. בהזדמנות אחרת הוא גם אמר שהצדדים יוכלו לבחור בין פיתרון של שתי מדינות או מדינה אחת…
  על רקע זה אפשר להבין למה הפלסטינים לא מתלהבים מן ההצהרה של טראמפ…

 5. ראשית ולכול הקוראים והמגיבים, מצטער שלא הכנסתי גם את החלטת אוסטרליה להכיר בירושלים המערבית כבירת מדינת ישראל. זה עוד מחזק יותר את טיעוני.
  ליצחק – בגין פנה לנשיא מצרים והציע לו לשוחח על שלום. מצרים דרשה הבטחה שסיני תוחזר אליה, ועל בסיס הבטחה זו התנהלו שיחות השלום. ישראל צריכה להציע לפלסטינים להכנס למשא ומתן המבוסס קודם כול על הכרה במדינה פלסטינית ממערב לירדן, על בסיס קווי שביתת הנשק עם שינויים בהתאם למצב בשטח, ובלי כול תנאים נוספים. שאר התנאים ידונו במשא ומתן. את ההכרזה צריך לפרסם בראש חוצות, גם לליגה הערבית וגם לארצות הברית ולרוסיה ולאיחוד האירופי. והיה, ואם הפלסטינים ייענו לאתגר – צריך להפגש – ראש הממשלה שלנו לראמאללה או ראש הרשות הפלסטינית לירושלים ולהצהיר על כך ואז ללכת לשיחות שיגגמרו בהסדר. אם הפלסטינים לא יקבלו את זה – ידינו יהיו נקיות את העצעותי הטריטוריאליות כבר העלתי אך זה כמובן לא צריך לחייב אף אחד

  1. הרי את מה שאתה מציע כאן כבר הציעו לפלסטינים כמה פעמים. אין בדבריך הללו שום חידוש. הפלסטינים סרבו לקבל את ההצעות הללו. מובן מאיליו שגם אם יציעו להם עוד פעם בדיוק את מה שאתה מפרט הם יסרבו לזה עוד פעם.
   אז מה הועיל חכם בתקנתו?

   1. כלל לא הציעו להם את זה. מה שהציעו היה הרבה פחות. הציעו להם למעשה כלא גדול שהמפתחות שלו יישארו בידינו. קרא בספרו החדש של שאול אריאלי מה בדיוק הציעו לפלסטינים הן בטאבה והן באנאפוליס.
    לא שאני פלסטיני וודאי שלא יודע מה שהם חושבים אך מה שהם מבקשים בפומבי, גם אם הם חולמים לשלוט בכול המרחב מהירדן לים, זה פחות או יותר מה שכתבתי. הם כמובן רוצים גם זכות שיבה לפליטים ועוד שאין כול צורך וסיבה שישראל תתן להם.

 6. מאמר מעניין. אם כך נצטרך לסמוך על הסרבנות של הפלשתינאים

  1. הזדמנות להחמיץ הזדמנויות כבר אמרנו (אבא אבן) אך אם נסמוך על זה – נחיה על חרבנו ונקריב בנינו ונכדינו לעולה מדי פעם. רק לא כך , במקום "רק כך"

 7. אל תיבהל מהמקהלה הימנית שמאמינה שיש לה מונופולעל האמת.

  1. אינני מכיר " מקהלה ימנית". אני עונה לתגובות והדיון מתנהל בצורה נאותה. זכותו של כול אדם לחשוב ולהתבטא כרצונו ובלבד שזה ייעשה בשובה ובנחת, וכאן זה נעשה כיאה וכראוי. דרך אגב, נדמה לי שזוהתי על ידך כשמאלני ולא כך. אני לא ימני, לא, שמאלני, לא מרכזי. אני מביעה דעה המבוססת ככול שאפשר על ידע. האידיאולוגיות לא קיימות אצלי בכתיבתי, וכל שאנשים הכותבים כאן עושים זה להביע דעה, לחשוב, להגיב ולקבל תגובות והרי זה כול העניין.

 8. בהחלט הסתכלות מעניינת על הצהרת טראמפ. שתי הערות:
  1. לא ברור אם טראמפמ מנתח את ההצהרה שלו כמו פרופ' ביגר, כי הרי אצלו שום דבר מדיני, ובעיקר בהקשר למזרח התיכון, לא ברור.
  2. הסר דאגה מלבך פרופ' ביגר, הפלסטינאים לא יקבלו שום דבר שקשור במשהו בהכרה בזכות כלשהי של מדינת ישראל להתקיים. הדגמת זאת יפה בעניין הצהרת בלפור והחלטת האום מ-1947. לכן לא חשוב מה טראמפ אמר, הצהיר, התכוון. חשוב מה הפלסטינאים מתכוונים.

  1. ברור שהכוונה הייתה רק לכיוון היהודי-ישראלי, ואני לא חושב שמי שהוא חשב על כך בירושלים או במחלקת המדינה האמריקאית . עם זאת, אפשר, לדעתי, לפרש זאת כך. גם הצהרת בלפור מדברת על בית לאומי בארץ ישראל ואנשינו פירשו ומפרשים עד היום שהכוונה הייתה להפוך את PALESTINE כולה לבית הלאומי היהודי ולא כך נאמר שם. באשר לתגובת הפלסטינים – גם שם כנראה לא כולם חכמים ומתוחכמים, ואולי, לגעת רבים, זה המשל שלנו או שזה האסון שלנו, כי לא נוכל להגיע אתם להסכם ויש בינינו הצוהלים בשל כך ויש הבוכים על כך.

 9. חברה, מה קרה לכם? שכחתם שב- 28 בספטמבר 1995 נחתם הסכם בין רבין לערפאת שיצר כאן מציאות פוליטית חדשה?
  שכחתם שנגמר הכיבוש?

  1. ציניות זה נאה, אך במידה. אחזקת ישקרל בשטחים שתפסה במלחמת ששת הימים צריכה להגמר תוך כדי השגת הסכם שלום מלא עם הפלסטינים שיקימו מדינה עצמאית בשטחי יהודה ושומרון. אחרת נמשיך לשפוך דמם והם את דמנו.

   1. מה פתאום ציניות? האינך יודע שנחתם הסכם ב- 28 בספטמבר 1995?
    האינך יודע שאצל הערבים המונח כיבוש מתייחס ל- 1948?
    אכן נוצר כאן מצב פוליטי חדש.
    לגבי שלום מלא – אשרי המאמין.

    1. אכן נחתם הסכם ב 28 לספטמבר 1995 אך לצערי – שני הצדדים לא עמדו בו, אולי מצידינו בשל הרצחו של ראש הממשלה יצחק רבין שחתם על ההסכם ואולי זו הסיבה שנרצח. הכיבוש נזכר אצל הערבים אכן לגבי 1948 ואצלנו זה נקרא שחרור כמו ששיחררנו את ירושלים ב 1967 (הייתי בין אלה שעשו זאת). מילים, מילים , מילים. באשר ל"אשרי המאמין" – צדיק באמונתו ייחיה, לכול אחד אמונתו שלו ועם מאמין אי אפשר להתווכח . אפשר לדון בעובדות אך לא באמונה.

  2. האם ראיתם את המידע לגבי עיקריי תכנית טראמפ? החידוש בה נלקח ישירות מתכניתי שפורסמה כבר לפני כחמש שנים באתר של INSS. אשמח להעביר החומר בנושא לכול המתעניין במייל bigergideon@gmail.com
   גדעון

  1. להבנתי, זו הדרך היחידה לסיים את הסכסוך – הקמת מדינה פלסטינית ממזרח ובצמוד לישראל, ממערב לנהר הירדן. ראה הפרסום על תכנית טראמפ , שחלקה כנראה נלקח מרעיונותי שפורסמו לפני חמש שנים

  2. אכן כן וראו תכנית טראמפ שהוצגה בחלקה במדיה אתמול. החידוש בה – רעיון המובלעות – נלקח ישירות מתכניתי שפורסמה באתר של INSS והגיעה לידי טראמפ. אכן תהיה מדינה פלסטינית והצהרת טראמפ שבה אנו דנים כאן הייתה רק ירית הפתיחה של זה, כפי שצפיתי.

 10. הפלסטינים לא יכלו לצפות לקידום כה מאסיבי של האינטרסים שלהם כפי שמקדמת אותם ממשלת הימין הישראלית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

אימון בשחקים

איך אימנתי את טייסי Top Gun בישראל

צילום של גדעון

טעון שיפור

לישראל דרוש מבנה ממשל אפקטיבי ויציב שיאפשר משילות

תמונה של בורוכוב

סכנת נעילה

על הסכנה שבנעילת מכשירים ממרחב הסייבר