הבעיה תיושב רק בהסכמה

תשובה למגיב בדיון "כיבוש קשקוש?"
תמונה של שלמה גזית
אלוף בדימוס שלמה גזית

בתחילת החודש פרסמתי, כאן באתר, מאמר שעסק באמירתו של ראש הממשלה "כיבוש זה קשקוש", ובו הצעתי לקוראים לבחון היטב את המציאות הפוליטית שבה אנו חיים, מציאות שעימה עלינו להתמודד.

המאמר זכה למגוון תגובות, אבקש להתייחס בהרחבה לאחת מהן. אם כן, תגובתו של אחד הקוראים התבססה על כמה הערות תמיכה בהצהרתו של נתניהו. לטענתו של הקורא, קווי שביתת הנשק מ-1949 היו גם הם גבולות בלתי מוכרים; הכיבוש הישראלי הסתיים עם החתימה על הסכמי אוסלו, משהוקמה הרשות הפלסטינית; ישראל החזירה את סיני כולה למצרים; ישראל התנתקה מרצועת עזה והעבירה אותה לידי הפלסטינים; הגולן הוא חלק ממדינת ישראל; לדידם של הפלסטינים, "סיום הכיבוש" הוא חזרה לגבולות פלסטין שמלפני 1948.

אני סמוך ובטוח שהטענות הנ"ל מקובלות על רבים בישראל, אלא שלדאבון לב – להוציא הנסיגה מסיני והחזרת השטח לידי המצרים – הקהילה הבין-לאומית לא מסכימה עם כל שאר הטענות הללו. לעומת זאת העמדה שהצגתי במאמר על ההתייחסות למדיניות ההתנחלות הישראלית, נכונה לגבי מרבית מדינות העולם, לרבות הטובות שבידידותינו.

איננו יכולים להתעלם מדעת הקהל בעולם, המבחינה בין צעדים שנקטה ישראל ואשר זכו לתמיכה ולגיבוי בין-לאומי, לבין עובדות שיצרנו בשטח, ועדיין אינן מוכרות ומקובלות. לדוגמה, במאי 2000 נסוגה ישראל מלבנון, מהלך שנעשה בתיאום עם המערכת הבין-לאומית. מאז הנסיגה אנו חיים בצפון לאורך גבול מוכר, ממש כשם שאנו יושבים על גבול מוסכם בזירת מצרים וירדן.

למרבה הצער, זה איננו המצב בזירת הגולן וביהודה ושומרון. לא מכבר, משהחלו להתייצב מחדש גבולות סוריה לאחר שבע שנים של מלחמת אזרחים, ביקשה ישראל להיות שותפה לקביעת קו הגבול ברמת הגולן, וזכתה לתגובה חד-משמעית – רמת הגולן היא שטח כבוש בידי ישראל. ואגב, כתזכורת, לא לפני זמן רב כל כך ניהלה ישראל מו"מ עם דמשק ואף גילתה נכונות לסגת מן הגולן.

אך הבעיה העיקרית היא ביהודה ושומרון. גם לאחר הסכמי אוסלו ולאחר שהוקמה הרשות הפלסטינית בגדה המערבית, אין מי שמכיר בה כמדינה ריבונית. גם לא ישראל, המרגישה חופשית לחלוטין להמשיך ולפעול בשטחים אלה משיקולי ביטחון. אולם העולם, ואפילו בית המשפט בישראל, מסרבים להכיר בהם כשטחים ישראליים. ההתיישבות המאסיבית של יהודים ביהודה ושומרון קבעה מציאות מדינית חדשה, שיצרה את "הכיבוש שאיננו קשקוש".

אסכם ואומר, כי לא הבעתי כאן את דעתי לגבי הפתרון המדיני הרצוי לשאלה הפלסטינית ולגבולות הקבע של ישראל במזרח המדינה. ביקשתי רק להגיב ולטעון ששאלה זו עודנה מונחת לפתחנו ולא תיושב אלא ברגע שתהא מוסכמת, או לפחות מקובלת על הפלסטינים ועל המערכת הבין-לאומית.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

 1. אחרים מעדיפים סיסמאות ריקות ושיקריות. והרוב פשוט טומנים הראש בחול.

 2. תודה על תשומת לבך והתייחסותך, כפי הנראה, לתגובתי למאמר "כיבוש זה קשקוש".
  אני מסכים עם תגובתך שלעיל. איו"ש אינו שטח ישראלי. גם התנחלות מסיבית באיו"ש אינה עושה אותו לשטח ישראלי.
  הנך צודק בהחלט בכך ששאלה זו עדיין מונחת לפתחנו ורק בהסכמה עם הפלסטינים סוגיה זו תבוא על פתרונה.
  כיוון שאין לראות באופק, ולו הרחוק ביותר, הסכמה ישראלית-פלסטינית בעניין זה הרי שהבעיה תישאר רובצת לפתחנו עוד הרבה מאד זמן.
  אם הפלסטינים ימשיכו ויעצימו את הטרור הרי שהנכבה של 1948 לא הייתה אלא קדימון מצומצם לנכבה שתושת על הפלסטינים בעתיד.
  ולראייה – ראה נא את הנכבות שעוברות על המדינות המוסלמיות שמסביבנו. וכל המוסיף גורע.

 3. מי שזוכר את קול דמשק לפני מלחמת ששת הימים כך הקריין החל את השידור: " קול דמשק. תחנת השידור של הרפוליקה הסורית משדרת בשפה העברית ליהודי פלשתינה הכבושה". אז אם כל יהודי שדורך על אדמת ארץ ישראל כולל נתניה, חדרה ופתח תקוה הוא כובש אז ברור שגם תל אביב, חיפה, הרובע היהודי בירושלים, מערת המכפלה וקבר רחל וכל ארץ ישראל הם שטחים כבושים על ידי יהודים. כנראה שגם יהודי סוריה ומצרים היו כובשים שם לכן דאגו להעיף אותם משם. אז עדיף להיות "כובש" מלשחות בים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך