ניתוח מצב כשהחולה טרם הורדם

הפסקת האש המי יודע כמה בעזה
שלט בחירות של נתניהו
צילום: zeevveez Flickr en.wikipedia.org

דברים אלה נכתבים בזמן שהפסקת האש – מי זוכר את מספרה – נכנסה לתוקפה, שר הביטחון הודיע על התפטרותו ובעזה מחלקים סוכריות לציון הניצחון על הצבא הציוני. נודה שיש להם סיבה טובה מאוד לצהול.

ברמת העובדות נראה שחמאס קירקס את ממשלת ישראל, הוביל אותה באף במשך חצי שנה, השיג את יעדיו הנקודתיים – הקלות על הרצועה והכרה בין-לאומית, לא ויתר על דבר וספג רק נזקי נדל"ן וכמה מאות פצועי רגליים, נזקים שאינם משמעותיים לגביו ברוח התרבות המקומית.

נראה שקיימת בציבור הסכמה שנתניהו אינו טיפש. הוא יודע היטב שהימנעות מתגובה הולמת להתגרות של חמאס, הסכמה חפוזה להפסקת אש, בידוד אבו מאזן וניהול משא ומתן ישיר או עקיף עם חמאס – משמעות הדבר אובדן ההרתעה ולמעשה ניצחון בקרב על התודעה של הפלסטינים, שכעת יש להם סיבה להאמין שהיאהוד חלש, נוטה לפשרנות, חסר מוטיבציה לניצחון, מחפש שקט לטווח קצר ואינו מסוגל להתמודד עם חללים בשדה הקרב. תושבי העוטף הופקרו לגורלם ואבדה תמיכתם הפוליטית, בעוד שכוחות עוינים לאורך גבולות ישראל משקיפים בהנאה ולומדים את כל נקודות החולשה האפשריות שישראל מנדבת ביד רחבה.

את כל זה יודע נתניהו היטב. ההימנעות מלהתמודד עם חמאס באופן נחרץ, אף שלצה"ל יש כלים לעשות זאת גם ללא כניסה רגלית מסיבית לרצועה, המוכנות להיכנס לקרב התשה אין-סופי חסר תכלית לכאורה – אלה גרמו לו נזק פוליטי משמעותי באובדן האמון גם בקרב חסידיו הנאמנים ביותר. והשאלה היא מדוע? הבה ננסה לנסח כמה תרחישים אפשריים להבנת ההתנהגות הלא רציונלית הזאת – לכאורה? – ולמחיר האישי הכבד שנתניהו צובר בימים אלה.

 1. ברמה המקומית – בעידן שלפני בחירות צפויות לכנסת, אל לו לנתניהו כמועמד להיתפס כמי שֶשָש אלי קרב ושדם חללי צה"ל מונח לפתחו, שלא לדבר על חיילים שבויים או נעדרים בידי אויב מבלי יכולת לחלצם.
 2. ברמת הזירה הקרובה – עדיף לשמר את חמאס ואת הרצועה כישות מדינתית עצמאית נפרדת מהגדה, לפצל את הכוח הפלסטיני ולספק הוכחה לעולם שלא ניתן לסמוך עליהם וודאי שלא ניתן להקים מדינה פלסטינית עצמאית.
 3. בזירה הבין-לאומית – היענות לביקורת, האירופית בעיקר, וכך להראות ש"ישראל עושה כל שבידה" כדי להימנע ממלחמה ואובדן חיי אזרחים פלסטינים, גם במחיר נזק לישראל. ובכלל לשמר את מעמדו כאחד האישים המשפיעים ביותר בזירה הבין-לאומית היום, כדי שיוכל לקדם תכנית שאפתנית לגייס את העולם למאבק נגד הסכנה האיראנית.
 4. נתניהו ממתין להזדמנות נוחה יותר לפעול נגד חמאס. בעיני התקשורת העולמית העוינת נזקי השרפות והבלונים אינם נחשבים סיבה טובה להפציץ ולהרוס את הרצועה. כאשר רק חשבון ההרוגים מכל צד הוא שמהווה עילה לתגובה צבאית ראויה ובעיקר "לגיטימית", הרי שהזדמנות "טובה" משמעה רקטה הנוחתת על גן ילדים למשל, ותמונות העוללים שנהרגו מופיעות בכל תחנות הטלוויזיה בעולם. אבוי לנו אם יתממש תרחיש כזה, אך יש להודות שעד כה הוא לא קרה בעזרת אלת המזל בלבד.
 5. ברמה האישית – כאשר סכנה עומדת בפתח להעמדתו למשפט בגין שוחד, הפרת אמונים ומה לא, מלחמה – אף אם תהיה צודקת – תמיד תירשם לחובתו ותגרום לאיבוד תמיכת העם.

מן הסתם יש ויימצאו סיבות נוספות, ואולי ייערך מקבץ של כמה מהסיבות שנמנו כאן. ואולי ראוי שנמתין מעט טרם חריצת הדין ונקווה שראש הממשלה ממתין לשעת כושר טובה יותר, כמו לאחר סיום הקמת הגדר נגד מנהרות. ואז יפעל בתמיכת מדינות ערב מסוימות שותפות אינטרסים ובשילוב כלי נשק סודי מתוחכם כמו הלייזר, שיוכל לעשות נזק כירורגי כזה שהעולם עוד לא ראה כדוגמתו. שהרי כבר הסכמנו, נתניהו אינו טיפש ואי אפשר לחשוד בו שגדל באיזה עציץ ואינו יודע איפה הוא חי…

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

 1. העם רוצה אותו. כל המילים וכל החפירות לא ישנו את דעת העם. למי שיש בעיה שיפנה אל העם הבוחר. נתניהו לא את עצמו.

 2. אבל תהיה הסיבה אשר תהיה. בסוף גם תהיה מלחמה וגם יהיו בחירות. וביבי כראש הימין יהיה שוב ראש ממשלה. כמה עצוב. כמה מצחיק.

  1. לבכות או לצחוק כדבריך
   מצד אחד רבים אומרים "די צריך ללכת הביתה" ועדיין הרוב (לפי הסקרים עד כה) מעדיף אותו עם כול שק החשדות
   האם הציבור מטומטם? או שהשיקולים שלו הם הישרדות ומוכנים לשלם את מחירה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ליד מסך מחשב

אתריום

כיצד רוכשים