הקרב על ארץ אהבתנו

פרשת הצוללות וכל היתר
ציור שמן של אריכא
עמוס אריכא - ציור שמן מסדרת נוף ארץ אהבתנו

לאחר פגישותיו בכנס לציון מאה שנים לסיום מלחמת העולם הראשונה, קיים נתניהו מפגש עם עיתונאים. רק מי שצפה במפגש והקשיב לדברים, יכול היה לפגוש נתניהו אמיתי שכבר מתקשה להעלים את "סגולותיו" כציניקן יהיר. הוא ורעייתו-צמודתו הפכו למפת תיירות פרטית שאיננה נגמרת – על חשבון הברון כמובן! ואנחנו השוטים השקופים תוהים האומנם במצב זה המדינה בכלל נזקקת לראש ממשלה נעדר שכזה, המקדיש את עיקר תשומת ליבו לרעייתו הצנועה, שעל פי נתונים זכתה זה לא כבר בתואר הנחשק "התיירת הישראלית השיאנית". משום כך רבים העריכו את נתניהו על שמצא זמן להיפגש עם עיתונאים בפריז.

אולם מי שקיווה כי לאחר התפוצצות הר הגעש של שחיתות פרשת הצוללות, נזכה בהתייחסות לרעידת האדמה הזאת, שהיא בסדר גודל של מחדל המזכיר את מלחמת יום הכיפורים, טעה בגדול. נתניהו עסק בעיקר בעצמו, והזכיר פעם אחר פעם עד כמה שפר עלינו גורלנו שהוא, בנימין נתניהו, מוביל את העם העברי בארץ ישראל. ומה באשר לפרשת הצוללות? יוק!

השיא היה בהתעלמותו משאלות נוקבות בעניין הפרשה המזעזעת והחמורה הזאת. האיש היהיר הזה הודיע במפגש העיתונאים לכל העולם, כי מבחינתו הוא יהיה מוכן להתייחס לפרשת הצוללות אך ורק לאחר סיום ההליך המשפטי – אם אכן יהיה כזה. כלומר מבחינתו בעוד שלוש, ארבע או חמש שנים בעזרתו הברוכה של מנדלבליט.

דומה כי המשפט המזלזל, המצוטט להלן, משמש דוגמה להתחמקויותיו מלהשיב לפחות תשובה כנה אחת שאיננה צבועה ביהירות: "העניין של הצוללות צלל למצולות". זהו משפט מזעזע כשהוא בא מפיו של נתניהו שצריך היה לאחוז כעת בקרנות המזבח ולבקש לעצמו סליחה על המחדל הנורא הזה.

אולם דווקא התגובה המתחמקת הזאת העידה על מצוקתו שגורמת לו לחזור ולשים מבטחו באביחי מנדלבליט, שידחה את קץ החקירה המטלטלת הזאת עד לימות המשיח. היה זה ניסיון בואש להעמיד פנים כמי שמתנער מאחריותו לשחיתות המתרחשת בסביבתו הקרובה ביותר, באמצעות אנשים שהוא עצמו, נתניהו, בחר בהם לתפקידי מפתח – והפכו לכנופיית פשע מאורגן שהתמקדה במעילה ביטחונית ומוסרית שלא הייתה דומה לה.

תגובותיו של נתניהו לשאלות העיתונאים מחייבות לתבוע הקמת ועדת חקירה ממלכתית שלא תרפה מחקירת הפרשה הזאת עד שתחשוף את כל רובדי השחיתות והנהנים ממנה שנחשפה במערכת הביטחון ובחוליות הרכש, ומעלות תהיות לגבי מידת מוכנותו של צה"ל "לכל תסריט". אני מודה כי אינני מומחה לשפוט מצב זה, אך אני נתפש לחוסר מנוחה לנוכח ההפלגות בהגזמותיו של נתניהו בדבר "עוצמתו הכבירה של צה"ל שבכל תרחיש יצא וידו על העליונה". אני מתקשה לבלוע את הצהרותיו בדבר היותנו "מעצמה ביטחונית" נוכח ליבו הגס בשערוריית הביצה הטובענית שתבלע גם את כל צי הצוללות שלנו.

יבואו מבקריי ויטענו טענותיהם כאשר יטענו, אולם אין למרוח את הפרשה הקשה הזאת, ואל לו לראש הפירמידה להתחמק מאחריותו הישירה והעקיפה להשחתת המידות של רבים מדי מהצמודים אליו ביותר, אלה הבכירים שהוא עצמו מינה, אחד אחד, כנראה גם באישורה של רעייתו, והם שאולי למדו ממנו ומהתנהלות בני משפחתו את דרכי השחיתות ומצאו לעצמם אצל בית נתניהו השראה.

זה מכבר חדלתי להתייחס לאמירותיו של נתניהו כאמירות הראויות להתייחסות רצינית. הוא סוכן מכירות של עצמו ושל בני משפחתו העושים "חיים משוגעים" על חשבון אומה צנועה. זהו ראש ממשלה שנחשד בשורת חקירות פליליות שמחייבות לדעתי הרחקתו מלשכתו.

סיאוב ושחיתות בקרב שומרי סף שמינה ראש הממשלה יהפכו את צמרת המדינה למסוכנת לאין שיעור מכל ארגון פשע אחר במדינת ישראל. לדעתי כל אלה באים לידי ביטוי עגום ומסוכן זה חודשים רבים בדרך שבה צמרת המדינה מאפשרת לחמאס ברצועת עזה לשים אותנו ללעג יום אחרי יום. כאן חובה להזכיר את התזכיר הנוקב שהגיש האלוף יאיר גולן לשר הביטחון ליברמן ובו התריע וקבע כי ישראל איננה מוכנה להתמודדות צבאית. על פי המתרחש בינינו לבין רצועת עזה בימים אלה לא רק ליברמן צריך ללכת לביתו, אלא ראש וראשונה נתניהו ואיתו כל שריו, וישאירו לנו את הדאגה לארץ אהבתנו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

14 תגובות

 1. ולא נכנס לעזה
  אינני מצביע שלו
  אבל כשמגיע צריך לתת מחמאה

  1. תושב יקר,
   אכן אתה צודק: הוא לא נכנע לבנט! אבל הוא נכנע לחמש מאות טילי חמאס שמאיימים עכשיו בהרג תושבי תל-אביב.זאת רק תזכורת לתושב המעריץ מיהו חדל האישים בשם נתניהו.

   1. כאשר אתה מדבר על ראש ממשלה בישראל – של נעליך מעל רגליך. חדל אישים?
    כנראה ששנאתך מעוורת את עיניך.
    סתם תזכורת – 500 טילים הרגו שב"חניק אחד.
    כל הכבוד לנתניהו שהוא מנהל את המלחמה הזו באחריות ובשום שכל.

 2. האיש שולט בנו כמו מלך ועושה מה שהוא רוצה, ולא תמיד לפי אמות מידה מוסריות, והבעיה הכי גדולה שרוב העם מקבל זאת באהבה

 3. גם לי זה כואב כאשר אני רואה את חורבן החלום למענו לחמנו.

 4. היום אותם שעשו הכל נחשבים כ"בוגדים" וכל אלה שעושים לביתם שלהם על חשבון הכלל, הם מניפים את דגל הפטריוטיות

 5. אל תשכחו. יש לנו ארץ נהדרת. ממש ארץ אהבתנו. רק אל תדאגו. עוד מעט יהיו בחירות. יהיה לנו ראש ממשלה חדש – אבי גבאי, או אולי בטעות יאיר לפיד. ואז הכל יבוא על מקומו בשלום. מיד יהיה שלום עם הערבים. מיד תפסק השחיתות. טראמפ יחזיר השגרירות לתל אביב ויחדש את הסכם הגרעין עם איראן. ממש יהיה טוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן