נחוץ שר ביטחון במשרה מלאה

בעקבות ההתפטרות של ליברמן
אביגדור ליברמן צילום: Michael Thaidigsmann he.wikipedia.org

טוב עשה שר הביטחון אביגדור ליברמן כשלקח אחריות והתפטר. במשטר תקין, בנימין נתניהו היה צריך להתפטר עוד לפניו ולקבל את הצעת ליברמן להקדים את הבחירות, גם אם היא מריחה לטעמו מאינטרסים פוליטיים, שאינם מתאימים לליכוד ולנתניהו.

העובדה שהחמאס חוגג כעת את התפטרותו של ליברמן, לא צריכה לעוור אותנו מלראות את כשלי הממשלה הזו בתחומים רבים, ולא רק אלה הביטחוניים. אולי תדרוש עכשיו שרת התרבות מירי רגב לחוקק חוק נאמנות שיחייב את תושבי הדרום לגלות נאמנות לממשלה ולא להפגין את מחאתם הפומבית כנגד הדרך שבה ישראל הסכימה להפסקת אש? ואולי נתניהו יואיל בטובו להציץ בארכיונים ולגלות שם את הביקורת הנוקבת שהשמיע בשעתו כנגד אהוד ברק, ראש הממשלה דאז, על אופן הנסיגה מלבנון. אהוד ברח וביבי שכח. 

העובדה שהפסקת אש עדיפה תמיד בעיני מאשר מלחמת התשה שתכתוש את שני הצדדים, עדיין איננה מקטינה את כשלי הממשלה הזו בפתרון סוגיית המשבר עם עזה. גם ממשלת ימין יכולה לנקוט זה מכבר בפתרונות יצירתיים ולא מקובעים. הצרה הגדולה של נתניהו ידועה לכול: הוא לא יודע לעשות שלום ולמגינת לבם של תומכיו, הוא גם לא יודע לעשות מלחמה.

התנהלות הפרווה הזו שלו שוחקת עד דק את הסיכוי שאי פעם יהיה אפשר להכניע את החמאס ולהוריד אותו על ברכיו כפי שחלם לשווא ליברמן. או לחילופין להשיג הסכם בר קיימא או הסדרה עם החמאס, שמרגיש עכשיו על הסוס ויכתיב תנאים גרועים יותר להסדרה עבור נתניהו מאשר היה מציב בעבר. התנהלות זו של נתניהו שוחקת כמובן את כושר ההרתעה של ישראל מול מתקפות חוזרות ונשנות של ארגון קטן ונחוש. וצריך לזכור שהחיזבאללה בגבול הצפון צופה מרחוק ועלול לקבל עכשיו תיאבון להתגרות שוב בישראל. 

במצב זה של הדברים, ישראל זקוקה ללא ספק לשר בטחון במשרה מלאה. נדמה לי שעל כך יסכימו גם מימין וגם משמאל, אם נשאר בכלל שמאל בישראל. חשוב לחדד את הסוגיה הזו, כיוון שאם הפרסומים על כך שברצונו של נתניהו לשמור עכשיו לעצמו גם את תיק הביטחון בנוסף לתיק החוץ נכונים, הדבר עלול להפוך את ישראל לרפובליקת בננות אמתית שבה השליט, שמרחפת מעליו עננת חשדות למעשי שחיתות, מרכז בידיו את כל הסמכויות. זהו כבר מצב מסוכן של חוסר משילות והיעדר בטחון אמתי לישראל.

בתור בדיחה שעוד עלולה להתגשם, אני מציע לנתניהו לפטר עכשיו באותה ההזדמנות גם את כל השרים האחרים המתנגדים לדעת היחיד שלו, ובכך להיפטר מן המחלוקות בממשלה לאחר מחדל עזה ובכל עניין אחר, ולהעמיד ממשלת יחיד יציבה בהחלט שבה הוא ימלא את כל התפקידים. שרה אחת הרי יש לו כבר בבית.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

18 תגובות

  1. אין חדש תחת השמש
   שר בא ושר הולך וביבי לעולם נשאר.
   הרשימה הטובה של ירון אביטוב מציגה את המציאות העגומה בה נמצאת ישראל כיום. אפילו ליברמן כבר ברח. אך לעומת כולם ראש הממשלה הנצחי מתכוון להישאר כמובן לנצח. אין לו שם נגיעה לשום דבר וכל הפשלות ויש הרבה כאלה תחת שלטונו, לא קשורות בו, לא באחריותו, לא באשמתו. אז מי נושא באחריות כאן? שרה?
   ליברמן רצה להמשיך ולהתעמת עם החמאס, כמו גם בנט וחברי מפלגתו הסהרוריים והמסוכנים לדמוקרטיה.
   דרושה מנהיגות אחראית שתוביל את ישראל למקום בטוח, תוך ניהול שיחות עם השכנים אפילו עם הם רעים, להגיע להסדרות והסכמים. כל דרך אחרת תוביל לאסון. על הישראלים שחושבים שפטריוטיות זה הכרעת השכנים, להבין כי לבסוף המספרים הם שקובעים ולא השחצנות, או כמה זמן ראש ממשלה נגוע בשחיתות בלתי נגמרת נשאר לשבת על כיסאו.

 1. לכן כבר אין שינוי אם בנט יהיה במשרה מלאה או ביבי שרבע משרה כי הכל יהיה קשור לכאורה בקבינט שיהיה חייב לשתף פעולה כי אחרת זה יקשה עליהם להקים קואליציה חדש כמעט באותו הרכב אחרי הבחירות

 2. לא מאמין בהרתעה, הסדרה. מאמין רק בשלום אמת, לדאוג לאנשי עזה, כמו לאנשי ישראל. שיוויון וצדק לכל.

  1. לא משנה מי אתה, אבל אותי שכנעת! שלום אמת יפתור את כול הבעיות
   עכשיו שכנע בבקשה את החמאס שנכון לעכשיו חרט על דיגלו את השמדת מדינת ישראל ולא משנה כמה זמן, כסף וילדים זה יעלה לו

 3. ירון אביטוב אשקרה צודק באבוה. ביביי בא אלינו בכל מערכת בחירות ומבטיח שייכנס באימא שלהם, אבל הם ירו 400 טילים ביומיים והוא שילשל במכנסיים, יעני יש לו מניעים סודיים למה לא להגיב. אם הוא לא יודע לעשות מלחמה, אז לפחות יעשה לנו שלום. שלא יבוא יותר לשוק

 4. אין כאן שום שיקול של ביטחון המדינה אלא אינטרסים אישיים ואגו

  1. גם אם מדובר תמיד באינטרסים ובמינויים פולטיים (והמאמר מזכיר את זה), ישראל צריכה שר בטחון במשרה מלאה ולא כמו חלטורה. אהבתי את המאמר

 5. כל המועמדים הפוטנציאליים הם גרועים
  כמה שחלק המשרה יהיה יותר קטן כך טוב יותר

 6. יפה ונכון כתב ירון. נראה שכבר מזמן עברנו את נקודת האל חזור, והבננות ברפובליקה שלנו מסריחות מריקבון. עצוב ומייאש.

 7. מאמר טוב ומקיף למרות שיש לי מספר הסתייגויות.אני מניח שאנו לא יודעים את כל הפרטים בנושא הבטחוני. ליברמן עשה צעד אמיץ וחריג שפחות מקובל בפוליטיקה הישראלית.

 8. בעיית רצועת עזה קשה ומורכבת וגם מינוי של שר ביטחון במשרה מלאה לא תשנה את המצב.

  1. מדינה כמו ישראל עם מלחמו קטנות כל שני וחמישי לא יכולה להרשות לעצמה שלא יהיה לה שר בטחו- או שיהיה לה שר בטחון בחצי משרה. נתניהו נתון לחקירות, איך יש לו זמן להיות גם ראש ממשלה וגם בעוד תפקידים?. לכן המאמר הזה קולע. והסיום שלו – אחלה

 9. צודק ירון, ואפשר רק לצפות עכשיו להתפטרותה של שרה נתניהו ולמינויו של ביבי גם לשר הנתניהו…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן