הטרור מתחיל בבידוק בנתב"ג

ישראל צריכה להתייעל בכל התחומים כדי להקל על אזרחיה
תמונה של דבי קאופמן
דבי קאופמן

מי מאיתנו לא תוהה בכל נסיעה לחו"ל איך זה ששם יותר טוב. איך זה שהדשא של השכן ירוק יותר, מגניב יותר ומתוחכם יותר? בעיקר במדינות אירופה. השנה טסתי פעמים אחדות לכמה מדינות אירופיות שכנות. ביקרתי בערים וינה, ורשה, פראג, ברצלונה ועוד. חלק מהנסיעות היו למטרת עבודה וחלקן לבילוי, אבל מכולן חזרתי נדהמת מהיעילות, מהשירות לציבור, מהניקיון ומהתחכום הסביבתי, החל ברמת פחי הזבל ואופן הפרדת פסולת ומיחזור, עובר בתשתיות הכבישים והאופניים וכלה בשירותים הציבוריים.

למה שם כל כך נעים וטוב, ואצלנו, בסטארט-אפ ניישן, הכול קשה, מורכב ומסובך?

אני מניחה ששאלה זו מטרידה לא מעט מכם. זמן רב אני מנסה למצוא תשובה ולא מצליחה למצוא. השבוע נוכחתי בכך שוב בטיסה לפראג. אף שזו הייתה טיסת בוקר מוקדמת ביום חמישי – יום רגיל – לא חג או חופשת בית ספר, כבר עם ההגעה לשדה, קידם את פניי תור ארוך בבידוק. "אוףףף", נאנחתי ביני לבין עצמי ותהיתי, "למה זה צריך להיות כך? למה בשדה בווינה הכול הלך בשניות, בלי לעבור אדם אחד, למרות שגם שם הבידוק היה לא פחות קפדני, ויעיל ומהיר".

לפניי עמדה קבוצת בני נוער צעירים שנסעה כנראה במסגרת "המסע לפולין" לוורשה. היו שם עשרות אם לא מאות תלמידים, בני 15–16 וכולם עמדו בתור לבידוק. אחד אחד הם נשאלו אותם משפטים: "מישהו נתן לכם חפץ להעביר, ארזתם לבד…?" טראומה ישראלית ידועה שמתחילה כבר בשדה. כולם אשמים. כולם חשודים, לא משנה אם אתם ילדים או בני נוער שנוסעים ללמוד על תולדות השואה בפולין. לא משנה מתי, לא משנה לאן, כולנו אשמים מהרגע שהגענו לנמל התעופה בן-גוריון בדרך לכל יעד אפשרי. הבנתי שבעצם כאן, בנמל התעופה בן-גוריון, מתחיל הייאוש הישראלי.

איזה היגיון יש בבידוק הבודדים של קבוצת בני נוער ומוריהם? הם כולם צריכים לעמוד בתור בחזקת אשמים כמי שמאיימים על המטוס שיֵצא מישראל או כל אקט טרוריסטי אחר?

באותו הרגע הבנתי שזאת הבעיה שלנו ושבגללה אנחנו לא מסוגלים להתייעל ולחשוב על חיים פשוטים/נוחים יותר, בלי קומבינות ובלי בלגן.

טוב, נכון, לא הכול רע פה, אבל בתור סטארט-אפ ניישן למה שלא נחפש דרכים יעלות וקלות יותר להתנהל גם ביציאה מהארץ, ולמה אנחנו כל הזמן עסוקים בהלקאה עצמית, שמתחילה כאמור כבר בבידוק בנמל התעופה בן-גוריון, ביציאה מכאן?

לא היה נכון יותר לחשוב שכולם חפים מפשע עד שאשמתם לא מוכחת?

לא היה נכון יותר לנהל את הבידוק לקבוצת תלמידים שנוסעת למסע לימודי בדרך אחרת, יעילה יותר שלא תעכב את כל הנוסעים?

הבידוק בנתב"ג הוא רק דוגמה אחת מני רבות לאופן שבו מתנהלים פה דברים, חבל שישראל, שנחשבת לאלופת הטכנולוגיה, לא מצליחה למצוא פתרונות ישימים יותר לעוולות מסוג זה.

יש לא מעט מדינות שניתן ללמוד מהן כיצד להתגונן ולהתנהל גם מול סכנה של טרור בטיסות. למרבה האבסורד, ישראל היא זו שמוכרת להן את הטכנולוגיה… ואף על פי כן כדאי לישראל ללמוד מהן דבר או שניים בעניין ההתייעלות, ולו רק כדי להקל במקצת על הציבור הישראלי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. ביטחון לחוד בידוק לחוד. תקראו שוב. לא טענתי שאין צורך בבידוק , דרשתי רק להתייעל. כמו שבכל תחום מתייעלים. העולם משתנה טכנולוגיות שינו אותו. גם הטרור השתנה. חוצמזה אם הבידוק כל כך קפדני בטיסות למה הוא לא כזה בכבישים. הרוגים בכבישים זה טוב יותר מהרגוים במטוסים? אבל זו כבר סוגיה אחרת.

  1. הכותרת שנתת למאמרך היא: "הטרור מתחיל בבידוק בנתב"ג". אכן צריך להיות זהיר כיוון שחלק גדול מהקוראים נחנו בהחלט בהבנת הנקרא. כותרת זו מוטעית ומטעה. אינני רוצה להתייחס ליתר דבריך כיוון שניכר מהדברים שאינך מבינה גדולה בענייני ביטחון טיסות. גם אם טסת פעמים אחדות לחו"ל כנראה שאין קשר לכך עם ענייני ביטחון בטיסה. מה הקשר בין זה לבין תאונות דרכים?
   את צריכה לדעת שמערכת ביטחון הטיסות שפותחה בישראל היא המובילה בעולם בסוגה ורוב חברות התעופה בעולם משתמשות בלקחים הישראלים.
   בעובדה – מאז שמערכת זו נכנסה לפעולה אף טיסה שטסה מישראל או אליה לא נפגעה מטרור, הגם שהאיומים קיימים כל הזמן.
   ולפ. שהעיר על אלפי אנשים שלא מועילים ועולים מיליונים – צא ולמד לפני שאתה מעיר הערה שלקרוא לה טיפשית יהיה מחמאה. אם מטוס אחד עם 200 נוסעים ייפול הנזק במיליונים יהיה הרבה יותר גדול מאשר עלות העסקת הסלקטורים בנמלי התעופה.

 2. והתזת הגז לעיני דרוזים
  משהו השתבש במערכת
  העם נהיה אלים ובריוני
  שינוי הכיוון הפוליטי נותן את אותותיו

 3. ביטחון
  וכבר הם נעמדים דום
  הם לא מוכנים לשמוע שום ביקורת גם אם היא צודקת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עוזי

אובדן רגש הבושה

המנהיגים כיום מתנהלים בעולם פוליטי חסר בושה

דילוג לתוכן