לקרוא תיגר כנגד ההורסים כל חלקה טובה

בעקבות התקפתה של שרת המשפטים על דינה זילבר
תמונה של איילת
איילת שקד צילום: ניצן חרמוני en.wikipedia.org

שלא בטובתי אני מוצא עצמי חוזר לדון באיילת שקד, שפרצה כל גדר בחוצפה ובגסות רוח שאינה זכורה לי כמותה ותקפה את המשפטנית דינה זילבר, המכהנת כמשנה של מנדלבליט. ההתפרצות של שקד אירעה בעקבות הופעתה של דינה זילבר בעת דיון בכנסת בהצעת החוק החדש של מירי רגב, "חוק הנאמנות". ניתן להגדיר את תגובתה הילדותית של שקד כהתפרצות היסטרית של ילדה מפונקת העומדת ורוקעת ברגליה על שלא קיבלה ממתק כלשהו.

אכן אין חידוש במצבנו העגום מאז שאנשים משונים בלשון המעטה נתמנו לשרים בכירים בצמתים מרכזיים בחיינו. אלמלא העצב, הבושה והכאב הנדרשים מאתנו כדי להשלים עם תופעה מקוממת זאת היינו נתפשים לכל היותר להרמת ידיים המבטאת חוסר אונים מוחלט. אולם לא רק שמדובר בשרים מסוימים חסרי כישורים כלשהם – אלא הם משנים את טיבה של הארץ עד טירוף-מערכות.

במדינה שבה עלינו לבחון בין פקידה נאמנה לשרה בהתקף זעם – הרי עצם התקיימותו של מבחן כזה מספק עדות נחרצת לעליבות כולנו. לעיתים קרובות מדי, בתכיפות גוברת, אנו נתקלים בשרים המשוכנעים כי המושג "משילות" מעניק להם את הזכות לכפות עלינו להפסיק לחשוב לעצמנו. הרי כך ייטב לכולם – השרים ישיגו את שלהם, ואנחנו נשלים בלית-ברירה עם הלך חיים מבוזה. אבל לא. לא עוד. הגיעה השעה להגיב בעוצמה – אפילו לקרוא תיגר על אלה ההורסים כאן כל חלקה טובה.

אם דבריי אלה מתפרשים כקריאה גלויה למרוד במלכות – אכן זאת כוונתי: הגיעה השעה לממש את זכותנו לשמור על הבית השייך לכולנו, ולא רק לבעלי "האג'נדות" החולות והנפוצות בקרב שרים ושרות שאם נחבר את מידת תבונתם יחד סביב הביזיון המתרחש בעקבות "חוק הנאמנות" ההזוי של מירי רגב – נקבל דמות מפוחדת בדמותו של אביחי מנדלבליט היועץ המשפטי.

אנסה לשרטט את האירועים: הסיפור מתחיל באישה פשטנית, מירי רגב שמה, שמטילה ספק בנאמנותם של יוצרים בארץ למדינתם. לדעתה של מומחית זאת לתרבות יש לסגור ברזי התקיימות של יוצרים ומוסדות יצירה החשודים בהתנגדות למדינה, קרי מתמקדים בביקורת חריפה עליה. אלה חשודים כבוגדים. רגב כדרכה השיגה גם הפעם את המהומה המחזירה אותה לכותרות, ומובן שהיא לא תחמיץ הזדמנות להגדיל מהומה מבלי להבין איזה נזקים היא זורעת ללא הפוגה.

מדובר בחוק שאיננו חוק. מדובר בקנטור שנועד להאדיר את להבות כותרות העיסוק בה. תרומתה לתרבות הייתה ותהיה אפסית ואף פחות מכך. אך במקביל מצליחה מירי רגב לגרום לדיון בכנסת בטיב הרעיון המעוות הזה, המאלץ גם את היועץ המשפטי, שאיננו מאושר מהחוק, לשלוח לדיון בכנסת את המשנה שלו המשפטנית דינה זילבר. זילבר, משפטנית דעתנית מוכרת ומוערכת שקרעה לגזרים בעזרת מספריים משפטיות מושחזות את רעיון האיוולת של רגב. אבל תוך כדי כך הזניקה כנגדה את שרת המשפטים, שרמסה אותה בשל דעתה הנחרצת.

מה זה כעסה! זה זמן רב שלא ראיתי את השרה קרת הרוח שוצפת וקוצפת להשמיד – ממש כך! – קופצת מעלה-מטה תוך שהיא צורחת כי חובה עליה למחות את קיומה וזכרה של דינה זילבר, שהיא עובדת ציבור מושלמת. שקד דרשה מהיועץ המשפטי לפטרה לאלתר. ההתפרצות הבוטה הזאת לא הדהימה את מי שמכיר את שקד, שמכבר המתינה להזדמנות לרטש את דינה זילבר, שתפישת עולמה המשפטית הפוכה לחלוטין מתפישתה של שקד. ההבדל ביניהן עמוק כמהלומת גרזן המבקעת גוש עץ.

בשנת 2017 פרסמה הגברת זילבר באחד ממאמריה את המשפט הזה: "אנחנו משרתי הציבור ולא קונסיליירים של השלטון. אנו מחויבים לשליחות ציבורית ועשייה מתוך תפיסת נאמנות של הציבור, ולא שיקוף אינטרס נקודתי גרידא של שר או מנכ"ל."

תפישתה של שקד צרה. לפני ימים אחדים בהרצאה שנשאה בארצות הברית אמרה שקד את המשפט הזה: "אני רואה במערכת זכויות הפרט עניין מקודש, אבל לא כשהיא מנותקת מהמסורת הפוליטית שלנו…". לקרוא ולשפשף את העיניים.

לעולם לא ניתן יהיה לגשר בין השרה לבין משפטנית כדינה זילבר. הפעם עלתה שקד על מוקש-צד רב-עוצמה ובצדק היא תהיה לשנינה הראויה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

17 תגובות

 1. בדמוקרטיה אמתית חייבת להיות אופוסיציה אמתית וחופש דעה וחוקים ליברליים. ללא כל אלה לדור הבא לא תהיה מדינה דמוקרטית.

 2. תרשה לי שוב להביע את הסתייגותי מסגנון ההשתלחות בשרת המשפטים עליו רמזתי כבר במאמר הקודם באותו נושא, שעניות דעתי אינו ראוי, בהמעטה.
  לגופו של עניין (ולא לגופה של שקד), ומבלי שאני יודע (ומן הסתם גם לא אתה) כיצד מקבל היועץ המשפטי את החלטותיו, אנו יכולים רק להניח שהוא מציג את הבעיה שעל הפרק בפני צוות עוזריו במשרדו, כול אחד מביע את דעתו המקצועית, ולאחר שיקול דעת הוא מסכם את דעתו וממנה את אחד מאנשיו להציג את טיעוניו לגבי ההיבטים המשפטיים הכרוכים בהעלאת חוק זה או אחר לדיון בפני הכנסת. השכל הישר אומר, שהנציג הנשלח מטעם היועץ המשפטי, אמור להציג את ההיבטים המשפטיים כפי שסוכם. אך אם הוא חש שאינו יכול לעשות זאת מאחר ודעתו השונה לא התקבלה עי היועץ, חובתו לפנות ולבקש מהיועץ שימנה נציג אחר. אבל משלא עשה כך, והחליט להביע את דעתו האישית המנוגדת, הוא מעל בתפקידו ובשליחותו. הטענה כאילו "סותמים את פיו" אין לה אחיזה במציאות שכן את דעתו הוא הביע בקול רם ובחופשיות רבה בדיונים הפנימיים במשרד היועץ, אך זו לא התקבלה. ואם עדיין חפץ הוא להביע את עמדתו המנוגדת בפומבי, הוא מוזמן לעשות כך לאחר שיתפטר ממשרתו.
  מה פסול מצאת בתרחיש הזה?

  1. מר שניר הנכבד,
   אין זו פעם ראשונה שאתה מנסה כוחך כסופר תעלומות. מניסיוני בתחום הזה אני סבור שאתה מוליך עצמך שולל בתסריטים המשעשעים שלך. אני יכול רק להציע לך לחשוב כי הגברת דינה זילבר ייצגה היטב את היועץ המשפטי – והיא תשרוד גם את מבול המיאוס שפרץ מגרונה של השרה שאין לה שמץ של מושג אמתי בעקרונות משטר דמוקרטי. יחד עם דעתי הברורה בפרשיונת זאת אינני מבטל תרחיש שונה בתכלית ולא אתקנא ביכולתך הספרותית. כה לחי!

   1. מר אריכא הנכבד
    נראה שאין סיכוי שנוכל לנהל הידברות עניינית, מן הסתם אתה מתקשה להתמודד עם דעה של אחר מבלי לגלוש לדון בגופם של מאתגריך או להדביק להם כינויים שאינם הולמים לא את כותביו ולא את האתר המכובד הזה המנסה לקדם שיח אינטלקטואלי. סוף.

    1. מר שניר נכבדי,
     שנינו נמצאים בשלב ישישותנו ולמרות הכל עדיין דעתנו צלולה להבחין אימתי ביקורת מחטיאה יעד ואימתי היא קולעת. אתה חוזר פעם אחר פעם ומאשים אותי כמי שחוטא נגד השרה שקד כמתכוון לפגוע בה שלא כדרך הענין המשפטי. מזוויתי אין לכך יסוד. ביני לבין תפישת עולמה של השרה הנכבדה פעורה תהום שאין לגשר עליה מאחר והיא מנסה לכפות על אחרים נוהל-חיים שהם לא ישלימו אתו. צר לי על שאתה חש עצמך כמי שהתכוונתי לגרוע מכבודך. חלילה לי.

 3. בכשרון כתיבה יוצא מהכלל, בעברית משובחת, בלוגיקה חדה ובירי מדויק למטרה נייחת כתבת את המאמר על שקד את זילבר. כל הכבוד. אני מבין לחלוטין את עמדתך ואת הרקע האידאולוגי שבעטיו אתה כך סובר ולפיכך גם כתבת את מה שכתבת.
  אלא מאי – פגעת במטרה שגויה.
  ראשית – אתה מטיף למרד אזרחי. האם אתה רוצה שתהיה כאן אנרכיה?
  שנית- כנראה שכחת שקיים במקומותינו תקשי"ר. כל עובד מדינה, תהא דרגתו אשר תהא כפוף באופן מוחלט למגבלות התקשי"ר. הגברת זילבר רמסה ברגל גסה את ההוראות המחייבות את עובדי המדינה. לכן צודקת לגמרי השרה שקד בדרישה להשעותה משרות המדינה. יתרה מזאת – זילבר קראה את דבריה מן הכתוב. דהיינו היא התכוננה והתכוונה לכך שיפטרו אותה. היא כבר מתכננת, כנראה, לקבל משרה בשכר גבוה באחד מהארגונים המקבלים מימון מהקרן לישראל החדשה. ראה ערך טליה ששון.
  אל תהיה נאיבי ואל תתן לרגשותיך להשתלט על דרך כתיבתך.
  הייה אך בטוב.

  1. מה לעשות ש-מנדלבליט, הסמכות המקצועית משפטית במקרה זה, קבע היום מפורשות כי הוא תומך בדעתה גברת זילבר
   ובוא לא נשכח שמדובר במי שהיה יד ימינו של נתניהו, ונבחר לתפקידו הרם ע"י נתניהו שהתעקש על כך

  2. מר דגני יקר,
   אכו אני קורא להתקומם נגד ממשלת ישראל המובילה אותנו לסף הכחדת המדינה העברית העצמאית. אני אחזור על קריאתי זו כל עוד ישב בלשכת ראש הממשלה מושחת מידות הגורר אותנו למדינה רב-לאומית.

   1. על גישתך (הובלה להכחדה) כבר כיסתה ההיסטוריה. כיום בין הנהר לים קיימת קונפדרציה אסימטרית של 3 יחידות פוליטיות. לא תהיה כאן מדינה רב לאומית. נקודה. על מושחת מידות אין בינינו ויכוח. אני מבקש את עצתך עבור מי להצביע בבחירות הבאות לכנסת.

 4. אם מנדלבליט הודיע כמה ימים אחרי שפרצה "פרשת זילבר" שהוא תומך בדעתה, ולא הודיע על כך מיד, זה מראה שהופעל עליו לחץ מצד "כנופית שלטון החוק". שלא לדבר על חוות דעת נגדית שמשפטנים אחרים עשויים לנפק.
  התקשי"ר בעניין זה ברור. לא שמעתי ששינו אותו. בעבר יועץ משפטי ("הסמכות המקצועית" כפי שאתה כותב) פוטר כיוון שנכנע להכתבתן של שתי פרקליטות שהיו נגועות באג'נדה פוליטית (זמיר). וזו רק דוגמה אחת.

 5. אבל מי שמגזים יותר הוא בנט
  מה לו ולמשפט
  מה פתאום הוא מאיים
  הוא מפחד ששקד תעקוף אותו

 6. אסר עליה להשתתף בישיבות בוועדות. אולי בכל זאת שרת המשפטים צודקת?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן