אסור להיגרר להיסטריה

ראוי שהתקשורת תדווח במידתיות על פיגועי הטרור
תמונת שלמה גזית
ד"ר, אלוף בדימוס, שלמה גזית

עוד טרם קום המדינה ובמשך כל שנות קיומה, חיה מדינת ישראל בצל פיגועי טרור, שלצערנו, גובים את חייהם של חיילים ואזרחים חפים מפשע. פיגועי הטרור הללו זוכים כיום לסיקור תקשורתי נרחב, בכל אמצעי התקשורת השונים, לעיתים אותן תמונות משודרות בלופ אין-סופי משום שאין כל דיווח חדש. עם ישראל משלים עם הדיווחים התקשורתיים הללו, שמקיפים אותו מכל עבר, ועדיין משתדל להישאר נורמלי.

אולם לא כך היו פני הדברים בעבר. זכורים לי עדיין הימים שבהם לצנזורה הצבאית-ביטחונית הייתה שליטה כמעט אבסולוטית על הפרסומים בכלי התקשורת השונים. דבר לא התפרסם אלא באישורו של דובר צה"ל.

השינוי חל בהדרגה בכמה תחומים שונים. ראשית, אנחנו חלק מן התקשורת העולמית. אי-אפשר לסקר את מה שקורה ומתפרסם כמעט בכל מקום בעולם ואילו אצלנו לנהוג אחרת. שנית, גם החברה הישראלית עצמה היא כבר למעשה חלק מן החברה הכלל-עולמית, והקשרים שלנו עם העולם הפתוח רק מתהדקים והולכים. ולבסוף, בעידן האינטרנטי שבו אנו חיים, כל אחד יכול להיות בקשר הדוק עם העולם כולו, ישירות מהמחשב האישי שלו, בכל רגע נתון.

לצערנו הרב, הפיגועים הם חלק ממציאות חיינו כאן, ועלינו ללמוד לחיות עימה מבלי שתערער את היציבות בכל תחומי החברה והמדינה. סביר להניח שגם בעתיד הקרוב מציאות זו לא תשתנה. עלינו לשאוף להיות חברה המסוגלת להתמודד גם עם דיווחים תקשורתיים בשעות קשות.

ודאי לא יהיה זה קל לשנות את הנורמות הקיימות כיום, מה גם שמנגנונים חיוניים, כמו "ועדת עורכי העיתונים", או תפקודה של הצנזורה הביטחונית, אשר מילאו בעבר תפקיד מרכזי, אינם קיימים עוד או שיכולת התערבותם והשפעתם היום שונים לחלוטין.

דרושה מודעות בדרג הלאומי והסכמה של הצמרת הביטחונית-מדינית לקבל את הדין באשר לאופן סיקור אירועים מסוג זה, חייבים להיות תיאום והסכמה בין הדרג המדיני, גורמי הביטחון, והתקשורת. חייבים להינקט צעדים שיהיו מתואמים, מובנים ולא כפויים בשרירותיות. ומכל מקום, בשלב הראשון והמיידי חיוני להבין את הבעיה ולהכיר בחשיבותה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. צר לי להיווכח בפעם נוספת עד כמה מר גזית שאני מוקיר – מנותק כל-כך מהמציאות, בעיקר נוכח מנהיגות שמשקרת בלי בושה על כל צעד ושעל…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך