העתיד כבר כאן והוא ללא עשן

יש לתמרץ את המעשנים לעבור למוצרים ללא עשן
סיגריה ועשן
צילום: Paolo Neo

מסתבר שהעולם משתנה מהר יותר ממה שחשבנו. בריאיון ל-CBS בישר לאחרונה ד"ר סטיב גוטליב, ראש ה-FDA (רשות מינהל התרופות והמזון בארה"ב), שמוצרים ללא עשן מהווים חלופה טובה יותר מסיגריות בוערות עבור מעשנים בגירים הממשיכים לעשן. באותה נשימה הבהיר גוטליב כי הניקוטין, אף שהינו ממכר, אינו נחשב לגורם המרכזי לנזקי העישון. "אומנם יש לו תופעות לוואי, אך הגורמים המרכזיים לסרטן הם תוצרי הבערה הנוצרים בעישון".

היה זה מפתיע לשמוע את דבריו, שכן עד היום גורמים רשמיים נמנעו מכל אמירה הנוגעת לבריאות, או ליתרונות שיש במוצרים ללא עשן. נושא הסיגריות, ובעיקר העשן המיתמר מהן, מעסיק אותי שנים רבות. כשאני קוראת בעיתונים על המאבק העיקש שמוביל הרגולטור הישראלי נגד חברות הטבק, בשעה שצעירים רבים מעשנים טבק לגלגול כדי לחסוך כמה שקלים, והרגולציה הנוקשה מתגבשת נגד הקטגוריה של מוצרים ללא עשן, אני מבינה שבעצם הנפגעים היחידים בסיפור הזה הם אותם מעשנים, שאם היו מקבלים מידע על החלופות ייתכן שהיו בוחרים לנטוש את הסיגריות אחת ולתמיד ולעבור לאלטרנטיבות פחות מזיקות.

לפני חודשים אחדים פרסמתי מאמר שעסק בשאלה מדוע עוצרים פתרונות מקלים חדשניים לנזקי עישון, סיפרתי גם את סיפורה של אימי המעשנת, ועל הסבל שהיא גורמת לסובבים אותה, וכמובן גם לעצמה, בגלל העישון. הצגתי את מעמדו של הניקוטין וכן את התסכול מכל מה שקשור לסיגריות בוערות, אלא שהתסכול הזה נמשך.

רק הבוקר רצתי בפארק הירקון כשמאחורי זוג בשנות ה-40 לחייו מעשן לו בנחת. נתיב החמצן שלי נחסם. לא יכולתי לנשום ובריצה זה מתסכל שבעתיים, כי כשיש עשן בסביבה, פשוט אין אוויר – ודאי עם החום המהביל והלחות השוררת בתל אביב. לכן, כששמעתי את ראש ה-FDA מתייחס לסוגיה, הבנתי יותר את ההיגיון שיש במוצרים ללא עשן, ושוב נדלקה אצלי נורה אדומה ותזכורת שיש לנער את מקבלי ההחלטות בישראל.

העניין התחדד אצלי אף יותר אחרי שראיתי את הקמפיין החדש שהשיקה השבוע פיליפ מוריס בע"מ. הקמפיין מזמין את ציבור המעשנים לעבור לסיגריות ללא עשן וללא בעירה. פיליפ מוריס בחרו בסלוגן: "GO Smoke Free. Go IQOS".

אין ספק שבכל הנוגע לתופעת הסיגריות, הדבר הטוב ביותר הוא להיגמל מהן לחלוטין או לא להתחיל בכלל. אלא שסקרים מראים אחרת. שיעורם של המעשנים בישראל נותר כמעט ללא שינוי בשנים האחרונות ועומד על כמיליון מעשנים – חרף המאבק למיגור העישון.

אז מה עדיף, לתת למעשנים מידע אמין על חלופות לסיגריות? או לעודד אותם להסתובב כשסיגריות בוערות בידיהם, תוך שהם מפריעים גם לסביבתם הקרובה עם העשן והריח הבלתי נסבל?

מנכ"ל פיליפ מוריס בע"מ, דניאל אלפן, אמר: "מטרתנו היא להפוך את הרגל העישון לנחלת העבר בהקדם האפשרי. במסגרת המאבק למיגור תופעת העישון בארץ, למדינת ישראל ולכנסת יש הזדמנות לאמץ את הגישה שכבר מיושמת ע"י ממשלות במדינות מובילות, ובהן ארה"ב ואנגליה, לעודד את המעשנים שאינם מפסיקים לעשן לעבור למוצרים חדשניים ללא עשן וליצור פה מציאות חדשה של ישראל ללא עשן. על ידי אימוץ הפוטנציאל של החלופות העדיפות הללו – לרבות מוצרים עם או בלי טבק – יש לנו הזדמנות ממשית להאיץ מאמץ זה", קראתי את דבריו ותהיתי כיצד ייתכן שהרגולטור הישראלי מעדיף שלא לתמרץ את ציבור המעשנים לעבור למוצרים ללא עשן, או לכל הפחות לתת להם מידע ושהם יעשו את הבחירה הנכונה עבורם.

אני תוהה איך שזה שאנחנו, אומת הסטארט-אפ, מסרבים לקבל את הבשורה שמביאה איתה החדשנות בתעשיית הטבק, כשיותר ויותר ארגוני בריאות בין-לאומיים וכן ממשלות מובילות ובהן אנגליה וארה"ב מכירים במוצרים ללא עשן כאלטרנטיבה טובה יותר לסיגריות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

17 תגובות

  1. שום אינטרסים סמוים…
   האינטרס היחיד שלי הוא שלא יהיה עשן סביבי…
   נקודה!

   1. אז אין בטור הזה וגם בטור המקושר מיוני שום אינטרס של פיליפ מוריס? אין פה פרסומת למוצר שלהם?
    כי בשני הטורים המוצר שלהם ושלהם בלבד מוזכר. חוץ מזה שאני הגעתי לכאן דרך קישור ממומן בynet.
    זה בסדר, גם זו דרך להתפרנס, אבל לשקר שאין אינטרסים סמויים זה מרגיז ולא הוגן.

  2. יש ויש אינטרסים. מיסוי על הסיגריות, מקורבים של חברות סיגריות, ועוד מיני קבוצות לחץ עבריינות שלא רוצים להפסיד נתח שמן משוק הסיגריות.

 1. אולי יש נימוקים למה לא לאפשר את השיטה החדשה
  לי אין מושג
  בטח גם לרוב האנשים אין
  אז איך מגבשים דיעה?

 2. רוצה להוביל להפסקת עישון. אולי בגן עדן זה יכול לקרות. לא בעולמנו.

  1. במידה ואנשים יאמינו במוצר
   קיים סיכוי שגם חדשים הצטרפו.
   ובעצם כולם ירוויחו.

 3. אבל אולי שווה אם זה הרבה פחות מסוכן
  מי מוכן לספק מידע מוסמך ומובן לאנשים פשוטים?

 4. במקום לזרוק כסף לתחליפים עדיף להפסיק לעשן בכלל. יש סדנאות להפסקת עישון בחינם בקופות חולים! אני הפסקתי ומודע לזה בכל רגע!!!

 5. זה פשוט יגיע מחו"ל. אי אפשר לאסור שימוש. אז יביאו מחו"ל בכל השיטות וזה סתם יעלה יותר.

 6. ההסבר פשוט… מיסים.
  על מוצרי הטבק מוטל מס גבוה.
  למדינה אין ענין להפסיד את המס.

 7. סיגריה רגילה גורמת למחלות סרטן שונות
  וגם בסיגרינ ה"כאילו " החדשה ללא עשן גם גורמת למחלות וסרטן…
  יאלה תספיקו ליפות את הדברים
  ותעשו הגבלות למכירתה עד להפבקת עישון בכלל וגרימת מוות אח"כ מכל סיגריה שהיא הרי הם מחפשים איך לעשות כסף על חשבון בריאות הצרכן

 8. אם מוצרי מזון מזיקים מורידים מהמדפים
  אזי למה סיגריות שמזיקות לא מורידים מהמדפים..נכון זה הרבה כסף לממשלה
  ולעוכרי ישראל.האדם לא חשוב שימות אבל הכסף של הסיגריות יותר טעים

 9. אין לי מושג איך העת דרך YNET לי בטח אין קשר לזה … ותודה על העדכן הנושא ייבדק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עוזי

אובדן רגש הבושה

המנהיגים כיום מתנהלים בעולם פוליטי חסר בושה

דילוג לתוכן