בין אסתר חיות למרים נאור

היחסים בין נשיאת בית המשפט העליון לשרת המשפטים
תמונה של עמוס
עמוס אריכא

זה חודשים רבים הופקרה המערכת המשפטית בידי אנשים שלטעמי אינם ראויים לאמון הציבור. עד היום נגעתי רק בקצה המקלדת באלה המתנקשים במערכת המשפט, שהייתה מפורסמת בעולם כמערכת מוסרית למופת – ועוצבה בעיקר בימי נשיאותו של אהרון ברק ודורדרה לתחתיות בימי מרים נאור, נשיאתו לשעבר של בית המשפט העליון.

הדרדור הוא פרי באושים שתוכנן לדעתי אצל איילת שקד. זו כבר הוכיחה עד כמה עלה לראשה המעמד המפתיע שזכתה בו בהיסח-גורל והקפיץ אותה. בהיותה מוצהרת כחילונית כנראה חשה עצמה מאוימת על-ידי חברי מפלגה קיצוניים. משום-כך החליטה להוכיח לאותם מזנבים בה מסוגו של סמוטריץ' כי ביכולתה לשרת טוב מכולם את מטרות הבית המפלגתי שבחרה בו וקיומו נועד להפוך את ישראל למדינת הלכה (ראו את מצע המפלגה).

משחשה מלכת הכיתה לשעבר כי עליה לשלוף ציפורניים עשויות היטב, פנתה להוכיח בשקדנות מעוררת עניין כי השיטה להוכיח נאמנות למפלגה עוברת דרך יצירת הפיכה בתפישה המשפטית הליברלית המקובלת בארץ ולהמיר אותה בהדרגה למצב שיזכה אותה בהערכת רבים בני המחנה הימני-משיחי.

מרגע כניסתה ללשכתה החדשה מצאה כמה יועצים שתמכו מסיבותיהם בגישתה, כמו המשפטן דניאל פרידמן. כבר בימיה הראשונים התברר כי קיימות בתוכה שתי התייחסויות לבני-אדם, אלה שהיא נזקקת להם ומקרבת אותם לחוגה האישי בעוד שהאחרים, השקופים, נתקלים באישה צעירה ויפה אך קשוחה. תוך הצגת שתי דמויות אלה היא עיצבה לעצמה מעמד-על, של מהפכנית אמיתית.

איילת שקד בורכה ביכולת שליטה עצמית נדירה, כמו מדובר באישיות חצובה מגוש קרח. אך אותה איילת בדיוק עשויה להיות שופעת קסם רב, בעיקר כשמדובר באלה שהיא חפצה ביקרם למען קידום האינטרסים הפוליטיים שלה. מהיום הראשון להיותה בלשכת שר המשפטים החלה ליישם את המתווה שקבעה לעצמה כיעד. פעם אחר פעם – בשצף-קצף – נגסה בבית המשפט העליון במגמה בוטה לערער יסודותיו. במקביל היא רוממה קומתם של נבחרי ציבור שלגבי רבים מהם אין לנו מושג מהיכן צמחו לנו אלה בכנסת, ובתוך פרק זמן קצר נחשפו כדרדרים מרעילים בזירה הציבורית.

אחת מתכונותיה שמצאתי בולטת אצלה במיוחד היא התנהלות של מי שלמעשה העולם התחיל להתקיים ביחד אתו – ואם תרצו גם למענו. כל מה שקדם – פסול. כל מה שהיא תחולל – יהיה מעתה מקודש. בדרך להשגת יעד זה היא חילקה את יושבי הארץ לשני מחנות. מעתה היא תבחן כל אדם אם הוא נמנה עם מבקשי חסדיה או עם מבקשי רעתה. כך למשל נולד "המשולש החברתי", שהיה מורכב משלוש צלעות – היא, שקד, הצלע הראשונה, הצלע השנייה הוא אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי שחולם להשיג מקום בעליון, והשלישי? לא תאמינו, שמו אפי נווה, שנחשף לפני זמן-מה כמי שפעל כאחרון העבריינים בפרשת הברחתה של "מכרה" שלו מגבולות הארץ הלוך ושוב – ובלבד שדרכונה לא יוחתם, בהיותה כנראה מעורבת בתיק גירושין שלו.

הנה השלמתי גם במרקם הצבעוני הזה את נתח המכחול הרכילותי הצהוב. אך כל זה כאין וכאפס לדרך שבה הפילה שקד ברשתה – במתק שפתיה השמור רק למובחרים! – שופטת עליונה מבוגרת תמימה ושמה מרים נאור. אילו הייתה הגב' נאור סתם שופטת עליונה לא הייתה כנראה מוצאת עצמה עם בעלה היקר כשהם לכודים בחיבת-ידידים שאין דומה לה עם בני הזוג שקד. כל כך התהדק הקשר החברתי עד שבריאיון רחב-יריעה ב"ידיעות אחרונות" שבו כיכבה מרים נאור – היא הפליגה בשבחי הקשר הנהדר הזה וסיפרה שהן אפילו היו נוהגות להחליף את תוכן הרצאותיהן לפני שאלה נישאו בציבור.

אם תרצו מדובר באובדן בקרה גם מצד השופטת העליונה, שלא הבינה את חרפתה והתעלמה לחלוטין מטשטוש מסוכן של רשויות, שכן כבר היה ידוע כי השרה מעלה באש את שולי האדרת המכובדת של בית המשפט העליון. זהו מצב שהוא בגדר חרפה לעניות דעתי; מצד אחד סופג בית המשפט העליון התקפות מרושעות מצד השרה העושה ככל יכולתה להמעיט מערכו של המוסד החשוב ביותר במדינה דמוקרטית, ומנגד מעלה את הוד רוממותו נבחר הציבור – יהיה אשר יהיה, גם אם איננו ראוי לכך. אוי לנו מנבחרי ציבור אלה שאותם מפארת איילת שקד כדי לקדם אג'נדה מביישת.

בקלות נשבה הזוג נאור בלשון הפתיינים הצעירים מהם בעשרות שנים. זה לא היה קורה אילו הייתה מרים נאור שופטת עליונה בלבד. אבל על פי שיטת הסניוריטי היא הפכה לנשיאת בית המשפט העליון ובתמימותה הופלה לפח.

עם בוא מחליפתה של נאור, השופטת העליונה אסתר חיות, עלה בידה לגרום לי בשתיקתה הממושכת לתחושת אי-נוחות, שמא גם היא תהיה לטרף קל למלתעות איילת שקד. אך הופתעתי כאשר ביום 23/10/2018, בכנס שהתקיים לציון שבעים שנה למערכת המשפט בישראל, קמה לשאת דברים נשיאת העליון אסתר חיות ותקפה – בלי להותיר אבן על אבן – את כל אותם מסיתים "ממלכתיים" כנגד בית המשפט העליון.

דבריה הנוקבים האלה נאמרו בהקשר למסע מרושע שמקיימת השרה שקד לקידום "חוק ההתגברות", שיפגע ב"חוק כבוד האדם וחרותו". נחישותה של אסתר חיות באשר לשמירת ערכו השלם של בית המשפט העליון הייתה ברורה. אסתר חיות הבהירה כי היא עשויה מחומרים יציבים לאין שיעור ממרים נאור. היא לא תהיה "חברה" של השרה. היא תעבוד איתה כשצריך – אבל יש גבולות.

ניתן מעתה לומר כי יש בעליון נשיאה איתנה בדעתה לשמור מכל משמר על כבודו של בית המשפט העליון. אסתר חיות לא תחשוש להתעמת בכל עת שתידרש עם השרה שקד ואולי אף תחזיר אותה לממדיה הטבעיים ואף תעמיד במקומו את פרופסור דניאל פרידמן, בכיר יועצי הסתרים של שקד.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

15 תגובות

 1. מגיב מהר וחד
  לא מהסס לגמרי להביע דעתו גם אם רוב העם לא מסכים מראש עם כל מה שיגיד
  האמת סופה לנצח

 2. העובדה שאתה נדרש להתייחס לגופה של שרת המשפטים יותר מאשר להבין את עמדתה המשפטית- מחלישה את טיעוניך עד לכדי זילות. חבל כי זה מונע דיון אמיתי ביחסים שבין שתי הרשויות

  1. חוששני מר שניר שהחמצת את כוונת המאמר. לא באתי לנתח רק את סיבותיה – אלא את עצם התופעה הזאת ששמה איילת שקד, שמעידה יותר מכל כי רצוי לא להפקיד תיקים בכירים בידי מפלגות מיעוט שהמצע הגלוי שלהן מדבר על הפיכת מדינת ישראל למדינת הלכה. זווית התבוננותה "המשפטית" צרה אף יותר מקוף המחט – ועד כמה עמדתה המשפטית מהווה סכנה ממשית צא וראה את החוקים האבסורדים שהיא ממציאה מראשה הקודח.

   1. אני חוזר ואומר שיש כאן החמצה מדיון חשוב במערכת היחסים בין שתי הרשויות
    במקום לציין "אישה צעירה ויפה אך קשוחה.. מלכת הכיתה… ציפורניים עשויות היטב.. שופעת קסם רב… חצובה מגוש קרח.. מתק שפתיה..שלדעתי אינם רלוונטיים, כפי שלא נכנסת לפרטים דומים אצל הנשים האחרות שבמאמרך, הייתי מצפה לניתוח יותר מעמיק של הנושא החשוב שראוי שיעשה.
    זו דעתי- אם כול הכבוד

 3. נוקבת ולוחמנית. כדי שלא נפסיד את המערכה על עתיד המדינה.

 4. ביטול הפרדת הרשויות למעשה והפקדת הכוח בידי עסקנים שאין להם גבולות חייבת להפסק

 5. ובית המשפט העליון יהפוך לעוגן הגדול של הימין האנטי דמוקרטי אפילו יותר מחברי הכנסת המלהמים.

 6. אם כולם יעשו זאת ובכל הכוח בסוף יהיו בקיעים וסדקים וחומת אי הצדק תיפול והשמש תזרח.

 7. כי שברה קירות כדי להחליף שופטים לא שמרניים בשופטים שמרניים. מפחיד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן