המקצוע העתיק שיהיה מועיל גם בעתיד

תכנון וניהול נכון יבטיחו הצלחתו של פרויקט
תמונה של נעמי
ד"ר נעמי דדון

המקצוע העתיק ביותר בעולם (לא מה שאתם חושבים) הוא מקצוע ניהול פרויקטים.

כבר משחר האנושות נאלץ האדם הקדמון לנהל פרויקטים, החל בהערכות מזון ושהייה במערה בימות החורף הקשים וכלה בציד ובהגנה על המשפחה.

במקורות היהודיים אנו מכירים פרויקטים מוצלחים פחות ומוצלחים יותר – כמו מגדל בבל שהיה מהפרויקטים המוצלחים פחות, דרך תיבת נוח שאפשרה את הישרדותנו וכלה ביציאת מצרים שהפכה אותנו מעבדים לבני חורין.

מי מאיתנו לא מנהל פרויקטים – גם אם לא מגדירים זאת כפרויקט – בחיי היום-יום? למשל, בניית בית, שיפוץ בית, קבלת משכנתה, ארגון חתונה ועוד.

נשאלת השאלה: מה ההבדל בין פרויקט מוצלח לפרויקט נכשל? ותשובתי: תכנון וניהול נכון הם שיקבעו ויבטיחו הצלחת פרויקט.

רבים מאיתנו, אם לא כולנו, מנהלים פרויקטים, הן במסגרת תפקידנו בעבודה והן בחיים הפרטיים.

ממחקרים עולה כי מעל 90% מהפרויקטים בארץ נכשלים. מהו כישלון? אי-עמידה בלוחות זמנים, אי-עמידה בתכולות או חריגה משמעותית מהתקציב, לעיתים קרובות שלושת הגורמים הללו גם יחד בפרויקט אחד. ומדוע נכשלים? כאמור לעיל, תכנון או ניהול לא נכונים, או שניהם גם יחד.

במסגרת עבודתי כמרצה באקדמיה אני נשאלת לעיתים קרובות על ידי סטודנטים לתואר ראשון ושני, מה כדאי ללמוד? במה כדאי להתמחות? הסטודנטים הצעירים נבוכים וחסרי אונים לגבי קבלת החלטות באשר לעתידם המקצועי והתעסוקתי, בעיקר נוכח שינויים תכופים בטכנולוגיות ובמידע.

לכולם אני מייעצת, כמעט באופן גורף, ללמוד לנהל פרויקטים. מדובר במיומנויות שיספקו להם כלים הן לחיים הפרטיים והן לחיים המקצועיים, ללא קשר לבחירת מקצוע או תחום התמחות, מדובר במיומנויות אשר ישרתו אותם בכל עת, בכל תחום ובכל מקצוע.

בימים אלו אני מראיינת עבור ארגון גדול, שלו אני מייעצת, מועמדים למשרת מנהל פרויקט בתחום מערכות מידע. אני נדהמת מהעובדה שהמועמדים אשר מקווים להתקבל לתפקיד נחשק זה, ששכרו בצידו, אינם מכירים מושגים בסיסיים בתחום.

ניהול פרויקטים כולל בתוכו לימוד ניהול של תתי-נושאים רבים, כמו ניהול זמן, ניהול תקציב, ניהול סיכונים, ניהול עובדים וצוותים, ניהול מו"מ, ניהול תכולה ועוד ועוד.

ניהול פרויקטים יכול להיות מקצוע בפני עצמו, או מקצוע נלווה למקצוע אחר, כמו מהנדס, תוכניתן, חוקר ועוד.

הצעתי והמלצתי – לימדו את הנושא על מרכיביו באופן עצמאי או במסגרת פורמלית. ידע ובקיאות בניהול פרויקטים יספקו לכם ארגז כלים, חשוב, מעניין ומועיל בתחומים שונים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

14 תגובות

 1. בין תחומי הפרויקטים
  מי שמובחל פרויקט חישמול הרכבת לא בהכרח יוכל להוביל פרויקט פיתוח מערכת מידע ארגונית
  צריך להתמצא וגם ניסיון ורקע בתחום המסוים

  1. המתודולוגיה אותה מתודולוגיה בכל סוגי הפרויקטים, עדיין נדרשת במיומנות לניהול תקציב, זמן, צוותים סיכונים וכו'…

 2. 90% מהפרויקטים בארץ נכשלים?
  זה ברצינות?
  אולי 90% (באמת אינני יודע וזו רק שאלה) מאלו שלומדים בארץ משפטים נכשלים בפרויקטורה שלהם – אבל כל היתר – במדינה שסתומה עם כסף גם נכשלו?

 3. ניהול זה מקצוע.
  לפני כ- 26 שנה הייתי שותף למחקר על 5,000 פרוייקטים שיזם משרד הביטחון. המחקר היה עם אוניברסיטת תל אביב.
  הממצא המעניין היה שאם יש כימיה בין מנהל הפרויקט מטעם המזמין לבין מנהל הפרויקט מטעם המבצע ההצלחה היתה של 90 אחוזים. הכימיה בין אנשים היא המביאה הצלחה.
  המחקר נמסר לכל בעלי התפקידים הרלוונטיים של אותה שנה. אני בטוח שרק מתי מעט זוכרים את הלקחים והמסקנות.
  לסיכום, עלינו לדעת לעבוד עם אנשים וכל היתר הוא בונוס.

  1. אכן הכל אנשים.מעבר לגורמים אוביקטיביים, הכימיה בין אנשי הפרויקט היא היא הגורם המכריעה את הצלחתו

  2. ניהול זה מקצוע, ניהול פרויקטים זה גם מקצוע וגם מתודולוגיה, נכון שבסוף אנשים זה מרכיב חשוב וחיוני אך אינו מספק.

 4. הכתבה מענינת מאד וחשובה. צריכה להתפרסם בקרב חיילים משוחררים או לקראת שחרור וכד’

 5. לאחרונה התחלתי לעקוב אחר כתבותייך ואני חייב לציין את ההגיון והידע הרב שהנך מפגינה בתחומים כה רבים. לגבי הכרזת 90 אחוזי כישלון אינני מסכים לגמרי וזאת מהסיבה שכל פרויקט בארץ ידוע מראש שיהיה צורך לתת לו זמן נוסף ותקציב נוסף. אם לא היה ידוע…את צודקת ,אך זה נלקח בחשבון. לגבי פרויקטים גדולים "הבלתי צפוי" יכול להגיע ממקומות מפתיעים. נמצאו קברים בשטח, הדתיים לא מניחים לעבוד בשבת ,התנגדויות תושבים, מפעל שמספק חלפים נסגר בגלל שביתות או מהומות. צריך להיות גאון כדי לצפות את הקורה בארצנו. יש מדינות שחלק גדול מהסיבות שנקבתי אינן רלבנטיות אך לא אצלנו. מסכים אתך בהחלט שניהול פרויקטים הנו מקצוע שתמיד ידרש לכולנו.ותודה על המאמר . גיל רובין.

  1. למשל בענף ההייטק המתקדם לכאורה אצלנו יש תשעים אחוז כישלונות
   ןכישלון בענף נוטים להגדיר כסטייה גדולה בעלות א/או סטייה גגולה בלוחות הזמנים ו/או אי השגה של יעדים חשובים שנקבעו
   כן כן
   וחבל

  2. יש טכניקות של ניהול סיכונים שנועדו לתת פתרון לבלתי צפויים עליהם אתה מדבר

 6. מסכימה עם העובדה כי פרויקט מצליח הוא זה שעומד בלוחות זמנים משיג את המטרות ועומד בתקציב
  השאלה האם ניהול פרויקטים עומד כמקצוע בפני עצמו ? או האם כל איש מקצוע חייב שיהיה לו בארגז הכלים ידע משמעותי בניהול פרויקט ?
  מעניין
  תודה נעמי

  1. לדעתי כן.וזה בדיוק מה שנעמי כתבה: "ניהול זמן, ניהול תקציב, ניהול סיכונים, ניהול עובדים וצוותים, ניהול מו"מ…." זהו ארגז כליםשל כל אדם המנהל משהו עם מישהו, החל מפועל יצור עד מנכ"ל.

 7. מאמר מעניין עם המלצות שנכונות לכל אדם, בכל גיל ומעמד. מסכימה בהחלט עם העובדה שכמעט בכל תחום בחיים אנו מנהלים פרויקטים, גדולים וקטנים, חשובים וזניחים, ואם יהיו לנו את הכלים המתאימים לנהל את הדברים, נהיה כבר בחצי הדרך להצלחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך