המציל נפש אחת מישראל כאילו הציל עולם מלא

לשמור על חיי כל אזרח וחייל
תמונה של ד"ר דגני
ד"ר יצחק דגני

סדרת האירועים המתוארת להלן היא פרי דמיונו של כותב שורות אלה. אם נדמה למי מהקוראים שמקרה או מקרים אלו או דומים להם אכן התרחשו בעבר במקומותינו, מן הסתם זיכרונו אינו מטעה אותו.

באחת מערי ישראל הצליח רוצח ערבי שהסתנן דרך פרצה בגדר הגבול, לתקוף בסכין קצבים כמה אזרחים שישבו בבית קפה בלב העיר הגדולה. מותם של שניים נקבע במקום. עוד ארבעה פונו לבית חולים, מהם שניים נפגעי הלם. הרוצח נורה למוות בידי אזרח חמוש שנקלע במקרה למקום.

בעיר הולדתו של הרוצח, ברשות הפלסטינית, המון עם יצא לרחובות. מכוניות צפרו בצמתים. צעירים נלהבים חילקו דברי מתיקה לנהגים ולעוברים ושבים. אוהל אבלים נפתח בחצר ביתם של בני משפחת הרוצח. אימו של הרוצח הושבה על כיסא גבוה והמבקרים הסתדרו בשורה ואחד אחד לחצו את ידה והיללו אותה על שגידלה בן גיבור שהקריב את חייו למען אללה. "אללה הוא אכבר" השיבה להם האם השכולה, שהעמידה פני מאושרת. "קאטר חיראק יא זאלאמה", היא בירכה כל אחד מהבאים באופן אישי.

השר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית הגיע לאוהל. הוא ביקש את הקשבת הקהל והכריז שקופת הרשות הפלסטינית תכסה את כל הוצאות הקמת אוהל האבלים והגשת התקרובת למבקרים. הוא מסר צ'ק על סך כמה אלפי שקלים לאב המשפחה והבטיח קבל עם ועדה שמהיום ועד שישוב הנביא רכוב על "אל בוראק" לכיפת הסלע, המשפחה תזכה בגמלת שאירים חודשית נכבדה מקופת ממשלת פלסטין. מיד אחרי השר נשא הקאדי המקומי תפילה קצרה והכריז כי הבן האמיץ, שהקריב את חייו למען אללה, ייקרא מעתה שאהיד אללה ירחמו. אימו תקבל את התואר "אלהאג'ה", אף שעדיין לא עלתה לרגל למכה. זר שנקלע למקום חשב שמתקיימת שם מסיבה כלשהי. כאשר נכנס לאוהל והבין שמדובר באבל על מות השאהיד, חלץ את נעליו, הוציא מכיסו שטר של 100 דולר והכניסו לחריץ הקופה שניצבה ליד הכניסה.

בישראל הובאה למנוחות גופתה של הצעירה שנרצחה. גופתו של הצעיר שישב עימה בבית הקפה ונדקר למוות הוכנסה לארון ממתכת קלה. הטסתה לניו יורק הוסדרה בעזרת נציג השגרירות האמריקנית. האמריקנים דואגים לבעלי האזרחות של ארצם גם לאחר מותם. שני נפגעי ההלם שוחררו מחדר ממיון עוד ביום הדקירה. פצוע קל שנדקר בידו כאשר הגן על עצמו טופל ונחבש בבית החולים ושוחרר לביתו למחרת יום הדקירה. הפצוע הקשה, שסכין המרצח פגעה בעורק צווארו, נותח וחייו ניצלו. הוא הועבר למרכז השיקום להמשך החלמתו.

בישראל ספגו עוד מכה ונשכו את השפתיים. החיים נמשכו במסלולם. אירוע טרור זה, שהיה אחד מני רבים, רק הקשיח את עמדות הציבור והממשלה נגד הטרור. בעירו של השאהיד החדש ברשות הפלסטינית וכנראה גם בבית בן דודו של השאהיד, בעיירה בוואדי ערה, חגגו עוד ניצחון על היהודים. ללמדך על הפער המוסרי בינינו לביניהם ביחס לחיי אדם.

כרגיל, פעולת הטרור עוררה ויכוח בקרב הציבור הישראלי. ראש עיריית עיר ערבית גדולה גינה את הפיגוע. זו לא דרכנו, אנו שוללים את הטרור מכל וכל, הוא טען. פרופסור מאוניברסיטה דרומית התראיין בטלוויזיה וטען שהטרור נגרם בגלל הכיבוש. אם נסיים את הכיבוש יבוא שלום על ישראל, הוא טען. פרופסור אחר מאוניברסיטה במרכז, שבספר שחיבר טען שהעם היהודי הוא עם מומצא, התבטא באחד העיתונים ואמר שלמדינה יהודית אין זכות קיום. על ישראל להפוך למדינת כל תושביה ואז לא תהיה לשאהידים סיבה לבצע פעולות טרור. פרופסורית אחרת, בעלת משקפיים עגולות, שתעודת חברה במפלגה הקומוניסטית עליה השלום תלויה במסגרת מוזהבת על הקיר במשרדה, הודיעה חגיגית ששורש הרע הוא ההסתה הדתית מצד רבנים קיצוניים. מההולכים בדרך המופתי והנוהים אחרי תורתו המודרנית של שייח אל אזהר היא התעלמה.

כותב שורות אלה משוכנע שמנהיגים ערבים של מדינות בעוטף ישראל וגם בתוכה מבינים היטב שאחרי הניצחון המופלא, ללא תקדים היסטורי, במלחמת יום הכיפורים, אין לעולם הערבי שום סיכוי להביס את מדינת ישראל. ההתפתחויות הפוליטיות-אסטרטגיות במרחב המזרח התיכון במשך 45 השנים האחרונות בוודאי מעצימים את כוחה ואת עוצם ידה של ישראל. אולם פנאטיות, פנטזיונריות, בורות, טמטום, תרבות של "שופוני אנאס" ואולי כל אלו יחד, מונעים מהערבים לשבת לשולחן עגול ולחתור להסדרת הסכסוך עם ישראל. הם יודעים שהניצחונות הגדולים ביותר שהם מסוגלים להשיג בעימות עם ישראל מסתכמים בהריגת אזרחים אחדים או למצער חיילים בתפקיד או אף שלא בתפקיד, הענקת התואר שאהיד למתאבדים מחוללי הטרור ותשלום גמלאות לשאיריהם.

המסקנה המתבקשת שעל הישראלים להסיק מכך היא שעל מנת למנוע ניצחונות ערביים מעוררי חמלה מסוג זה, המטרה העליונה של ישראל בעת הזאת היא לשמור על חיי כל אזרח וחייל בתחומי השיפוט של המדינה, לאורך גבולותיה ובסמוך להם. "מלחמה גדולה" לא צפויה בעתיד הנראה לעין, וגם אם מחוץ למסגרת ההיגיון תפרוץ מלחמה כזו, ישראל בוודאי תנצח בה. לכן מירב תשומת הלב, השקעת המאמצים והאמצעים, בניין הכוח ובניין תורת הלחימה חייבים להיות מוקדשים למניעת ניצחונות ערביים בזירת הטרור. במילים אחרות ועל פי מאמר חז"ל – המציל נפש אחת מישראל כאילו קיים עולם מלא.

המעשה הביטחוני של ישראל חייב להתנהל בשני תחומים: פאסיבי – מניעת נזק ובעיקר מניעת קורבנות על ידי אמצעי הגנה, ואקטיבי – סיכול התקפות טרור בשילוב אמצעי מודיעין ואש מדויקת מנגד. בשום פנים ואופן אין להיכנס לרצועת עזה עם כוח רגלי או אפילו כוח משוריין. את בעיית הטרור מעזה, כולל עפיפונים, בלונים ומשטי צמיגים בוערים, יש להכחיד באמצעות אש מדויקת מהאוויר, מהים ומהיבשה. וכן – יש לירות על מפריחי עפיפונים גם אם חושבים שביניהם נמצאים צעירים. עדיף להציל חיי חייל אחד מישראל שלא ייכנס לעזה ובמקום זה להכחיד מפריחי בלונים ועפיפונים באמצעות ירי אש מדויקת מנגד.

בתחום ההגנה נעשים בישראל דברים מעוררי הערכה. כיפת ברזל ועוד אמצעים אלקטרוניים, מניעת מנהרות תקיפה, מקלוט, גידור גבולות, הקמת חומות כדוגמת הקיר שבין מטולה למשגב עם, בדיוק במקום שצלף לבנוני הרג מג"ד ישראלי לפני שנים אחדות. כיסוי מודיעיני רב-שכבתי של שטחי אויב והמשך פיתוח חימוש מדויק למטוסים וארטילריה. וכמובן שימוש בכל אלה משעולה הצורך.

כנראה הדבר החשוב ביותר הוא שיקום ההרתעה הישראלית ואף העצמתה. בראש וראשונה ייזום תגובה מיידית, מידתית והולמת לכל פעולת טרור נגד ישראל. האויבים חייבים לדעת שכל פעולת טרור שמטרתה לפגוע בישראלים, אם בישראל או אף מחוץ לגבולותיה, תיענה בתקיפות וללא דיחוי, אלא אם שיקולים טקטיים יעכבו את התגובה.

כאשר לנשיא מצרים נאצר היה נדמה שישראל נחלשת בשל המיתון, הוא יזם את הגלישה למלחמת ששת הימים. כאשר ראש הממשלה שמיר לא הגיב על ירי הטילים של סדאם הוא פגע אנושות בהרתעה העתידית של ישראל. מתוך כך למדו האויבים שאפשר לירות טילים על ישראל ללא תגובה הולמת. כאשר במבצע צוק איתן החלה ישראל לפעול כראוי, בימים 47, 48 ו-49 של המבצע, חמאס התחננו להפסקת אש מידית. אם ישראל הייתה מגיבה כך בימים 7, 8 ו-9, מן הסתם מבצע צוק איתן היה נמשך עשרה ימים במקום חמישים ימים.

זה כשלוש שנים ישראל פועלת נכון בהעצמת ההרתעה כלפי האיראנים, חזבאללה ומשטר אסד, בעיקר באמצעות פעילות אווירית היכן שמתבקש בשטח סוריה. אפשר להניח שהיו דיונים בישראל על כניסה קרקעית לשטח סורי. לשמחתנו דבר זה נמנע. הקרבת חיי חיילים או פציעתם ללא צורך אסטרטגי אמיתי אינה באה בחשבון כיום.

יש לזכור שמניעת ניצחון – כפי שמבינים אותו הערבים בעת הזאת – היא המטרה העליונה. כלומר שמירה על חיי הישראלים, חיילים או אזרחים, היא המטרה העליונה של מערכת הביטחון הישראלית על כל מרכיביה. הדבר מחייב מינימום של חדירה קרקעית לשטחי אויב ושימוש תקיף ללא מורא בירי אש מדויקת מנגד.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

14 תגובות

 1. בקצרה- יפה טענת

  (מעניין מה יעלה בגורלו של הישראלי שהתנפל בחמת רצח על הנער הפלסטיני האומלל שבסך הכול קם לעבודת יומו להרוג כמה יהודים….)

  1. מה לא שמעת?
   בחקירת מצ"ח מצאו שהישראלי ירה בפלסטיני הרוצח כ- 10 דקות אחרי שהוא רצח ופצע את קרבנותיו.
   הוא נעצר, נמצא אשם ונאסר. הערעור שהגיש עורך הדין שלו (שעבד בהתנדבות כיוון שהישראלי שהרג את המחבל היה מהפריפריה)נדחה.
   יצוין כי כל השופטים שישבו בדין, כולל שופטי בית הדין לערעורים היו מבני ליבת הארץ. תושבי צפון תל אביב ורמת השרון. כולם משפטנים בכירים ששרתו בפרקליטות הצבאית.
   כבוד למערכת.

   1. לא ידעתי, דימיינתי..
    גם התמונות מברקן בהם נראה שהמחבל חוצה בריצה את המפעל ואין מי שבכלל מנסה לעשות משהו- מטריד.

 2. רק הערה אחת
  אי אפשר לנצח בלי לכבוש בפועל
  גם לא בעזה

  1. השאלה היא מהוא ניצחון בהקשר זה. אם נכבוש את רצועת עזה, ויהרגו כמה עשרות חיילים – הובסנו במערכה וגם יצרנו לעצמנו בעיה אדירה בשל השליטה והאחזקה של 2 מיליון עזתים.
   בבחינתם זה יהיה ניצחון כיוון שהם הצליחו להרוג כמה עשרות (לפחות) חיילים.
   עזה כיום חפורה מתחת לאדמה. אינני רוצה להעלות בדעתי מה וכמה נשלם, בדם ובדמים, אם נלך לכבוש את עזה.
   כדי שהם לא ינצחו עלינו לדאוג שאף חייל לא יהרג. דהיינו – זו המשמעות של ניצחון שלנו. ועל הטרור לסוגיו שיוצא מעזה יש להשתלט באמצעים אחרים – וזה בהחלט בר ביצוע.

 3. כאן גושים אנשים מבינים..אנשים מבינים רעיונות פשוטים גם בלי ביפורים לדוגמא.

  1. האם אתה משוכנע שהסיפור דמיוני לחלוטין? ומדוע סיפור כל כך רלוונטי מוריד את הרמה?
   (בהתעלם משתי פליטות קולמוס) הנני מבקש, במלוא הצניעות, להסביר לך שלא כל האנשים מבינים רעיונות פשוטים. נהפוך הוא. ישנם אפילו אנשים משכילים ומתוחכמים שלא רק שאינם מבינים רעיונות פשוטים אלא הם אפילו הפכו את עצמם ל"אידיוטים שימושיים" אשר משרתים את האויב – ודי לחכימא ברמיזה.

 4. חסר התקדים בהיסטוריה האנושית של מלחמת יום כיפור? במיוחד שזה לא ממש שיך למאמר. אתה לא חושב שאתה מגזים?

  1. תודה על תשומת לבך. לעולם לא מאוחר ללמוד מה שלא ידעת. אכן כן. לחלוטין. ניצחון צה"ל ביום כיפור היה ללא תקדים בהיסטוריה הכתובה של המלחמות. לא רק שאינני מגזים אלא אני ממעיט. לצורך העניין למשל, אנא עיין בהיסטוריה צבאית ותן לי דוגמה לתוצאות קרבות השריון ביום כיפור ברמת הגולן.
   הנושא רלוונטי בהחלט למאמר. קרא עוד פעם את המאמר ואני משוכנע שתבין. אחרי ניצחון כזה לא רק הערבים, אלא גם הספונסרים שלהם בעבר – הרוסים – הבינו שאסור להם להתמודד עם צה"ל. חד וחלק. האם ידעת מי הרס והפיל הכי הרבה מטוסי מיג?

 5. מה פשוט יותר
  מה נכון יותר
  על מה בכלל מתווכחים איתך

  1. אכן כך. אבל גם יותר מכך. כיום ניצחון שלנו משמעו למנוע לחלוטין הרג חיילים ואזרחים ישראלים. ליותר מזה כיום האויבים לא מסוגלים.
   מה לעשות שיש בתוכנו קטני אמונה שאינם מבינים היכן הם נמצאים ומה מהות הסיכונים שלהם אנו נתונים.
   לכן הם מתווכחים אתי. יעבור זמן וגם הם יתבגרו וילמדו.

 6. פתר את הבעיה?
  ואם היינוהורגים אתמול 800 מצבנו היה יותר טוב?
  ברור שלא
  מי שחושב כי בכוח ובהפצצות מרחוק ננצח טועה
  במיוחד שאנחנו נכנסים למצב שיהודה ושומרון הוםכים על תושביהם לחלק מהמדינה
  צריך לחשוב קצת אחרת גם הם בקרבם של הפלסטינים יש הרבה מטורפים דתיים ולאומנים

 7. אז מה כן משנה?
  אתה אומר שצריך לחשוב קצת אחרת.
  OK. מה אחרת? תן דוגמה – למד אותנו.
  אגב, יש אומרים שיהודה ושומרון הם חלק מהמדינה מ- 1967 (שטח כבוש) ויש שאומרים שהחל מ- 1995 יהודה ושומרון הפכו לאוטונומיה עם פרלמנט ברמאללה, דהיינו קונפדרציה.
  מה אתה אומר על זה?
  נכון, אתה צודק, ברור שמצבנו לא טוב. האם מצבנו היה יותר טוב אם לא היינו הורגים ופוצעים ובמקום זה הם היו הורגים ופוצעים. אז היה מצבנו יותר טוב?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

הפתעה צרפתית

הבחירות בצרפת: ניצחון מפלגות השמאל וכישלון הימין

דילוג לתוכן