בחירה כושלת

איך קרה שנייקי התרשלה בבחירת פרזנטור
קולין במגרש
קולין קאפרניק צילום: Daniel Hartwig commons.wikimedia.org

מדהים איך בחירת פרזנטורים למותגים יכולה להשפיע על המותג. במסגרת ניהול הסיכונים של מותגים, החברות חייבות להביא בחשבון פרמטרים רבים כל כך עד שלפעמים הן שוכחות פרט או שניים קטנים, כמו למשל מי האדם שמסתתר מאחורי הפרזנטור ומה קרה בעברו. זה מה שקרה החודש לחברת נייקי (NIKE), שלא רק ששייכת לעולם הספורט אלא גם מחוברת עמוק לנשמה האמריקאית.

הטעות "הקטנה" הזאת עלתה לנייקי ב-4 מיליארד דולר שנעלמו משווי החברה ביום מסחר אחד. בשבוע שעבר ירדה מניית נייקי בוול סטריט ביותר מ-3.2% על רקע הודעה לכאורה מינורית, שמי שיוביל את הקמפיין שלה לציון 30 שנה של סלוגן החברה הוא שחק הפוטבול קולין קאפרניק. מה לא בסדר בבחירה אתם שואלים?!

קאפרניק, שהיה בעבר הקוורטרבק של קבוצת סן פרנסיסקו פורטי-ניינרס, נצרב בתודעה האמריקאית כגורם שלילי ומזיק, לאחר שעורר דיון ציבורי סוער בארה"ב משום שכרע ברך בהפגנתיות בעת השמעת ההמנון הלאומי. התקרית התרחשה רק לפני כשנתיים, בעת המחאה על אפליה גזעית על הרג אזרחים אפרו-אמריקאים בידי המשטרה המקומית.

האמריקאים לא שוכחים דברים כאלה וקאפרניק, עם כל הכבוד ליכולת המשחק האדירה שלו, נצרב בתודעה האמריקאית רע מאוד. מייד עם שחרור הידיעה לתקשורת על בחירתו כפרזנטור, הגיב השוק לרוע הגזירה ובאותו הרגע המניה החלה לרדת. האמריקאים ידועים כעם שזוכר, ובפרט את מי שפגע בלאומיות שלו. החלטה זו עוררה זעם רב בקרב הציבור ובקרב אוהדי הפוטבול, וביוטיוב אף הועלה סרטון של נעל מסוג נייקי מועלית באש. אפילו נשיא ארה"ב הביע ביקורת על החלטת נייק בגיוס אותו פרזנטור והוא אף ציין שהיה מצפה מבעלי הקבוצות להפסיק להעסיק שחקנים כדוגמתו של קאפרניק.

סביר להניח שנייקי לא חשבה לעומק על השלכות הבחירה שלה, שכן מדובר בטעות חובבנית למדי. תאגידים גדולים, ודאי בסדר גודל של נייקי, מחושבים מאוד בניהול הסיכונים שלהם, ועל כן לא ברור איך היא כשלה עם הבחירה הזו.

מתן חסות או בחירת פרזנטור הם סיפור של ניהול סיכונים, אם כי לעיתים יש נפילות בלתי תלויות, כפי שקרה בעבר לחברת מנו ספנות הישראלית.

להזכירכם, בשנת 2014, רגע לפני הכניסה הקרקעית של צה"ל לעזה במבצע "צוק איתן", פרסמה אורנה בנאי אמירה פוליטית שלא הייתה מקובלת על הציבור. באותה העת ייצגה בנאי את מנו ספנות. החברה התייחסה בחומרה רבה לדבריה של בנאי והודיעה מייד על פיטוריה.

ידוע כי בדרך כלל מותגים גדולים וחזקים מחושבים מאוד בניהול הסיכונים שלהם ובאופן שבו הם מפרסמים, כך שהבחירה של נייקי לא ברורה בעליל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. נגד טראמפ ולעבר רוב האמריקאים כי הרוב לא הצביע בעדו ולכן אני לא בטוח שזה שגוי

  2. לא פעם חברות ואפילו גדולות ואפילו מדינות עושות שטויות שלא להאמין

  3. הגיע הזמן שתבינו כי גם הגדולים, והבכירים, והעשירים לא משוחררים מטעויות טיפשיות. דוקא ההיפך. הם חושבים שהם יודעים הכל ומתחילים לחפף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עוזי

אובדן רגש הבושה

המנהיגים כיום מתנהלים בעולם פוליטי חסר בושה

דילוג לתוכן