תקשורת היא (כמעט) הכול

תקשורת נכונה היא בסיס חשוב לכל מערכת יחסים
תמונה של מיכל
מיכל יוסף-שגיב

בכל מערכת יחסים – יחסים זוגיים, משפחתיים, יחסי עבודה, חברות, והרשימה עוד ארוכה, יש חשיבות לגורמים ולמרכיבים שונים. במאמר זה אבקש להתייחס לאחד המרכיבים המכריעים במערכות יחסים או במערכות קשרים (בסביבת עבודה אני משתמשת במונח "מערכות קשרים") – תקשורת.

מניסיוני, רוב הקונפליקטים נוצרים ו/או מסלימים בשל תקשורת לקויה. כולנו יודעים לדבר, אך לא רבים יודעים לתקשר עם אנשים ולהעביר מסר באפקטיביות הנדרשת לשם קידום ענייניהם ושמירה על מערכת היחסים שלהם.

אקדים ואומר, כי קונפליקטים הם חלק בלתי נפרד ממערכות יחסים. חז"ל הבחינו בין מחלוקת שהיא "לשם שמיים" שסופה להתקיים, לבין מחלוקת שאינה "לשם שמיים" שאין סופה להתקיים. ובהקבלה – קונפליקט שהוא חלק משיח בריא, יכול להעצים באופן בלתי רגיל כל מערכת יחסים – משפחתית או ארגונית. ואילו קונפליקט שאינו מנוהל נכון, גורר בדרך כלל ליקויי תקשורת ומשם הדרך למשבר קצרה. לעיתים הקונפליקט עצמו נוצר כתוצאה מתקשורת לקויה.

בעבודתי כמגשרת הגיעו אליי אב ובתו. הבת, בשנות ה-30 לחייה, מועסקת על ידי אביה בחברה שהקים. הבת הייתה מלאת כעסים כלפי אביה – כעסים על דברים שקרו עוד בילדותה, דרך גירושיו מאימה וכלה בעניינים הקשורים ליחסיהם בעבודה.

בשיחות ביניהם היא הייתה נסערת, בכתה המון והטיחה באב האשמות. האב מצדו, רצה מאוד בטובתה, רק שלא הצליח להעביר אליה את המסר בדרך שהיא תוכל להאמין בכנות דבריו וכוונתו, ולהתקדם מכאן הלאה.

קיימתי ביניהם תהליך גישור. הדבר המרכזי שעליו עבדנו, לצד הנושאים המהותיים השנויים במחלוקת, היה התקשורת. התהליך היה מורכב, ונראה תחילה כמו שיח בין שני דוברי שפות שונות: הוא אינו מצליח להתמודד עם שיח על רגשות, והיא דנה אותו לכף חובה כמעט על כל דבר שאמר.

המקרה הנ"ל הוא דוגמה למערכת יחסים מורכבת, משום שהיא מערבת מטען משפחתי ויחסי עבודה, ודבר משפיע על דבר. ישנם סוגים שונים של מערכות יחסים, אך רובן ככולן מתאפיינות, לעיתים, בהרגלי תקשורת לקויים. להלן אסקור את המרכזיים שבהם:

הנחות יסוד שגויות – אנחנו בטוחים שאנחנו צודקים. לפעמים אפילו לא משאירים מקום קל לספק ולעובדה שאיננו יודעים את כל הפרטים. גישה כזו מקטינה מאוד את הסיכוי לשיח אפקטיבי.

ביקורתיות – הביקורתיות נובעת מהנחות היסוד. למשל: אם הנחת היסוד הלא בדוקה שלי היא שאינך מעריך אותי, אתנהג כלפיך מראש בגישה ביקורתית ומאשימה. אולם ייתכן שהנחת היסוד שלי שגויה וזה כלל לא המצב, משום שישנם אנשים שמביעים הערכה באופנים שונים.

האשמות – חלק ממנגנון ההתמודדות עם הכעס ואי-הנוחות הוא האשמה ותקיפה של האחר. אם אני כועס, מרים קול, משמע אני יודע על מה אני מדבר.

חוסר מודעות – אנשים לא תמיד מודעים להשלכות של קונפליקט שאינו מנוהל נכון, על מערכת היחסים. אני אוהבת לדמות את הפגיעה ביחסים לפגיעה ברכב. כל התנסות בניהול הקונפליקט בדרך לקויה, משאירה פגיעה ברכב. הפגיעות הופכות להיות חזקות יותר, וכאשר הפגיעה היא "פגיעת שאסי", יש סיכוי שהקשר נחבל באופן בלתי הפיך.

ניסוח – אפשר לומר כל דבר בדרכים רבות. היכולת לנסח באופן אפקטיבי היא אומנות שאפשר ללמוד. אפשר לומר הכול, רק צריך לדעת כיצד להתנסח.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. מיכל היקרה וכרגיל מדוייקת בניסוח מצבים מורכבים בפשטות.
    אכן התקשורת היא בסיס לכל יקירה!!

  2. יש הבדל בין לגלות הבנה לצרכי לקוחות והרצונות שלהם לבין להכנע לסחיטות הזויות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן