עפיפוני מלחמה

האם אנחנו בפתחו של סבב לחימה בעזה?
תמונה של סטיב
סטיב בלחסן

טרור הבלונים והעפיפונים נמשך כבר כ-100 ימים. אלו משוגרים מעזה אל עבר היישובים בעוטף, פוגעים באיכות החיים של התושבים וגורמים לנזקים לרכוש, לצמחייה ולבעלי החיים. האם ההסלמה במצב ומיצוי יכולת ההכלה של ישראל יכולים להוביל אותנו לסבב לחימה נוסף ברצועת עזה?

ראשית יש לומר בבירור כי בעיתוי הנוכחי ישראל אינה מעוניינת להיכנס לסבב לחימה חדש, ומניתוח דפוס פעולתו של חמאס – גם הוא אינו מעוניין בכך.

אם כן, מדוע דווקא כעת ישנה סבירות גבוהה לכך שאנו בפתחו של סבב לחימה נוסף? התשובה טמונה כנראה בעובדה ששני הצדדים אינם קוראים נכונה את תמונת המצב.

חמאס נמצא היום בשפל, הארגון לא מצליח לסחוף אחריו את תושבי הרצועה. הפופולריות שלהם ברחוב הפלסטיני נמוכה בשל אי-הצלחה הניכרת לעין, וכפי שכבר כתבתי בעבר במאמרים קודמים, תוצאות מבצע צוק איתן עדיין מהדהדות ברחוב הפלסטיני.

יתרה מזאת, לאחר הצהרותיו של נשיא ארה"ב טראמפ לרגל חגיגות ה-70 למדינת ישראל והעברת השגרירות לירושלים, לא הצליח חמאס להוציא את העולם הערבי ואת הפלסטינים מאדישותם, ולא הצליח לגרור את האזור כולו להתקוממות ולהגברת פח"ע כנגד מדינת ישראל. יש לציין שגם בתקשורת הישראלית והבין-לאומית נושא העברת השגרירות לירושלים עבר חלף לו.

חמאס ער למתרחש בזירה הבין-לאומית, לשיתוף הפעולה בין ישראל לארה"ב, לשבחים שחלק הנשיא הרוסי לראש הממשלה נתניהו בוועידת טראמפ-פוטין, ועל כן החל במחאה שבאה לידי ביטוי בצעדות השיבה. חמאס מעוניין לעשות דה-לגיטימציה לישראל בעולם, ולגרום להובלת קו נוקשה נגדה, דבר שיחזיר את בעיית הפליטים הפלסטינים למרכז העניינים.

בגל המחאות הנוכחי חמאס משתמש בחומרים אזרחיים פשוטים כדי לגרום לישראל להיכנס למערכה ברצועה, חרף העובדה שהוא אינו מעוניין כעת בלחימה בפועל – הראיה לכך היא הימנעותו משיגור קסאמים אל עבר תל-אביב והמרכז, אף על פי שיש בידיו את היכולת לעשות זאת. הוא משתמש בבלונים, המסמלים שמחה, ובעפיפונים, המסמלים תמימות, רוגע ושלווה אל מול צבא דורסני, לדידו, המצויד במיטב הטכנולוגיה, צבא שבעטיו הוא סופג אבידות בנפש ופגיעה קשה בתשתיות, וכל זאת כדי לזכות בדעה חיובית ואוהדת בעולם.

אם אכן שני הצדדים אינם מעוניינים להיכנס לסבב לחימה חדש, מדוע מסתמנת הסלמה בעימות הנוכחי?

לאחרונה התבטאו בכירים בישראל באשר ליכולתנו להכיל שיגור מעת לעת, מדובר בהתבטאויות חריגות מאז מבצע צוק איתן, והן התפרשו היטב בצד השני. במקביל קיימה ישראל תרגיל רחב היקף לכיבוש עזה, סגרה את מעבר רפיח ואפשרה מעורבות מצרית – ישראל מאותתת לחמאס שהיא מיצתה את יכולת ההכלה שלה. האם המסרים שישראל מעבירה בעיתוי זה נקלטים בצד השני? ימים יגידו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. מצטרף לניתוח הכללי שלך על המצב ברצועת עזה. מהצד שלנו, לצערי, שוב ישראל שוגה. כנראה שהדבר נובע מגישה דפיטיסטית מצד ראשי הצבא יותר מאשר מההנהגה האזרחית. אין לי ספק שזו שגיאה אסטרטגית בעלת משמעות רבה שישראל מאפשרת טרור של שרפות בעוטף עזה. יש לישראל יכולת לעצור את הטרור הזה אם כי זה יגרום להרס וקרבנות ברצועת עזה. אין להירתע ממה ש"העולם" יחשוב. זה זניח לעומת הנזק האסטרטגי החיצוני והפנימי שנגרם לישראל.
  מצד שני אסור בשום אופן להיכנס עם חיילים לתוך הרצועה. חבל אפילו על חיי חייל אחד. את כל הפעילות לעצירת טרור האש יש לבצע בעזרת "ירי מנגד" באמצעות חימוש מודרני מהאוויר הים והיבשה, על בסיס מודיעין מדויק כפי שישראל יודעת לעשות.
  מה קרה לנו? מדוע רפו ידינו?

 2. ולאחריה טילים
  ולאחר מכן הפסקת אש
  ואחר כך עוד טילים
  ושוב הפסקת אש
  ושום טילים
  עד מתי?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן