ישראל מזדנבת במרוץ

בעיות ההסברה במאבק הנוכחי בצעדת השיבה
תמונת שלמה גזית
ד"ר, אלוף בדימוס, שלמה גזית

מאז 2006 יזמה ישראל שלושה מבצעים גדולים ברצועת עזה: "עופרת יצוקה" ב-2008–2009, "עמוד ענן" ב-2012 ו"צוק איתן" ב-2014.

לפני יותר מעשרה שבועות פתחו הפלסטינים במבצע "צעדת השיבה", שמטרתו להציג את מצוקת הרצועה ותושביה לעיני העולם. תוך כדי המבצע השתנו ההדגשים. תחילה היו כמה ניסיונות לפרוץ את הגדר המקיפה, לאחר מכן הגיעו עפיפוני האש, שמדי יום מבעירים ומכלים את שדות הדרום ואת נופיו. נוסף לכך היו לנו כמה מקרי ירי לעבר שטח ישראל, ואף התקפה עזה יותר לפני ימים אחדים.

אנחנו שמחים ומהללים את מערכות המיגון ואת כיפת ברזל, אך ההשקעה שהשקענו במיגון איננה מעניינת את העולם כלל וכלל. להפך, מאזן האבדות משרת דווקא את האסטרטגיה של הפלסטינים, המציגים את מספרי ההרוגים כהוכחה לצדקתם ולתוקפנותה של ישראל.

אנחנו מתאמצים להציג את חמאס כאויב הנלחם ותוקף את גדר הגבול, מדגישים כי האבדות של הפלסטינים הן ברובן המכריע אנשי חמאס, לא אזרחים, אך הם מציגים את הדברים באור שונה ומדגישים את הפגיעות בילד, בחובשת צעירה ובאנשי תקשורת, ולישראל קשה להתגונן בטענה שאלו היו אנשי חמאס. אשר לעפיפונים, הם גורמים נזק רב, אך בעיני העולם הם עדיין מזוהים עם משחק ילדים תמים.

המאבק העיקרי הוא הסיפורים המופצים בעולם. דובר צה"ל מתהדר במידע הבדוק והאמין שאנחנו מפיצים, אלא שמידע זה איננו משרת אותנו. ייתכן שבעתיד, כאשר ישבו ההיסטוריונים וינתחו את העימות, הם יקבלו את עמדתה של ישראל. אך בהווה התקשורת הזרה ודעת הקהל העולמית פועלות על פי קריטריונים משלהן, והנהגת חמאס יודעת לנצל זאת לטובתה.

הסיפור של חמאס תמיד נקודתי, אנושי, קליט וקצר – לא יותר מ-280 תווים, כמצוות טוויטר. בלי הסברים ובלי הצטדקות. 280 התווים יוצאים אל העולם במהירות ועולים על המסכים. מבחינת דעת הקהל העולמית, הסיפור הראשון הוא הסיפור הנכון. דובר צה"ל מתנהל בכבדות ומוציא את הסבריו באיחור, תמיד אחרי שהסיפור של חמאס כבר תפס אחיזה, תמיד בסגנון מצטדק ולא משכנע.

עדיין איננו יודעים מה יהיה סופו של העימות הנוכחי ברצועה. לישראל אין כל פתרון, ואיש אינו רוצה בכיבוש מחדש ובהחזרת הממשל הצבאי על הרצועה. חמאס יודע זאת, והוא מציע תכנית הסדרה ארוכת-טווח, המשאירה פתרון פתוח. אך בתכנית כזאת אי אפשר לדון ב-280 תווים, ואולי משום כך היא איננה מוצגת במלוא החריפות והפשטות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

40, 32 ו-26

אחרי שנת הקורונה – תובנות לגבי המגזר הערבי באקדמיה