ממסע הצלב עד תבוסת וישי (1)

מחוז אוברניי, צרפת
צילום נתחי גבינה
גבינה כחולה מאוברניי

הבוקר שינסתי מותניי ויצאתי לריצה באוויר השחר הנעים של תחילת הקיץ, בדרכי חלפתי על פניו של יהורם גאון שצעד בחברותא בשביל הסלול, ונזכרתי בשירו "מאין תבואה שירי" שכתבה רימונה די-נור.

נתיב האסוציאציות הפתלתל הביא אותי להיזכר בשיר Chanson Pour L'auvergnat של השנסונייר האהוב ז'ורז' בראסנס, ובעקבותיו – בחבל הארץ אשר לו יוקדשו שני פרקי המאמר הזה.

השיר נקרא בעברית "לאיש חסדי", והוא מתחיל כך:

"עוד שיר אחד יש עמדי

והוא שמור לאיש חסדי

זה שהצית לי אש קטנה

כאשר אחזתני צינה

זה שהסיק תנור קטן

כשברחובי המאובן

כל הדודות החסודות

סגרו בפני את דלתן…"

אלא ששיר זה בעברית, בתרגומה של נעמי שמר ומפיו של יוסי בנאי, מחמיץ את זהותו של איש החסד שעל אודותיו שר בראסנס, והופך אותו לדמות ערטילאית, להמנון לכלל נוטי החסד, עד כדי כך ש"יד ושם" אימץ את התרגום העברי לתוכנית לימודי השואה.

את השיר Chanson Pour L'auvergnat ובתרגום מילולי לעברית "מזמור לבן אוברניי", שר בראסנס על בני זוג שמוצאם ממחוז אוברניי, שנטו לו חסד. בזמן מלחמת העולם השנייה התגוררו בני הזוג בדירה דלה בשכונה ענייה בפריז. בראסנס הצעיר ברח ממחנה עבודה גרמני וקיבל מחסה אצל בני הזוג, שחלקו עימו את פת לחמם והסתירו אותו מעיני המשטרה משתפת הפעולה.

לחבל הארץ השוכן במרכז צרפת שמות רבים, כדרכם של הצרפתים. ישנו המחוז הגיאוגרפי, וישנה החלוקה האדמיניסטרטיבית, יש פלך ויש נפה ויש קומונה וכפר. אבל המצב לעולם אינו סטאטי. איחוד פלכים, חלוקה מחדש לנפות, עד שהמנסה למצוא את השם הנכון למחוז חפצו ייאלץ להשתמש במיקוד הדואר. את המהפכה העיקרית בחלוקת צרפת למחוזות שלטון חדשים הנהיג הקיסר נפוליון ששינה סדרי בראשית ששררו בארץ רחבת ידיים זו במשך מאות שנים. אולם גם לאחר החלוקה שהנהיג הקיסר הקטן, ממשיכים האוחזים בהגה הביורוקרטיה הצרפתית לשנות את שמות האזורים חדשות לבקרים.

מרכזה של צרפת היא רמה בגובה של מאות מטרים הנקראת סנטרל מאסיף. במרכזה הרי געש כבויים ויערות ירוקים. מאות כפרים שוכנים לצד שדות מוריקים שבהם רועות פרות עבות בשר. הפרות מניבות את תוצרת החלב המשובחת שממנה מגבנים המקומיים את מיטב גבינות צרפת.

האזור נקרא גם אוברניי,Auvergne , מרכזו בעיר קלרמון פראן והוא האזור הדליל ביותר באוכלוסין בצרפת. בעקבות משחק הרפורמות האדמיניסטרטיביות הוא אוחד עם המחוז המזרחי לו שבו שוכנת העיר ליון, וזה שנתיים הוא נקראAuvergne et Rhône-Alpes .

אין במחוז זה אטרקציות תיירותיות, אלא אם כן אתם חובבי טבע, ובעיקר מקווי מים, נהרות ויערות. תוכלו לבקר בשמורת הטבע הגדולה ביותר בצרפת, שבמרכזה שרשרת הרי הגעש" La Chaîne des Puys" . חבל ארץ זה הוא מקור למים זכים, מי מעיינות נובעים הממלאים את בקבוקי הפלסטיק המוכריםVolvic Vichy,. נוסף על כך, נביעתם שופעת אל בריכות מרפא באין-ספור עיירות. בריכות אלו מספקות מזור לתחלואי הגוף, או סתם מעניקות הנאה לשוחרי בריאות.

תיירות המרפא באזור פרחה במחצית השנייה של המאה ה-19 ובמאה ה-20, ושמן של עיירות המרפא וישי ואחרות נישא בפי כול. את הפיתוח הקפיטליסטי של האזור הכפרי הזה ואת הניצול הציני של אמונת החולים ברופאים הממליצים על מי הפלא בבריכות, היטיב לתאר גי דה מופסן בספרו "מונט אוריול".

בירת המחוז היא קלרמון פראן, שממנה יצאה בשורת הצמיג המודרני מבית היוצר של מישלן, שעדיין מייצר בעיר את הצמיגים המגלגלים מיליוני מכוניות בעולם.

דמות פרסום למישלן

לקלרמון פראן עומדת "זכות ראשונים" לבשורת מסעי הצלב. האפיפיור אורבנוס השני כינס בעיר את מאמיניו מרחבי אירופה. "ועידת קלרמון" הייתה סינוד (ועידה כנסייתית בכירה) שהתקיים בנובמבר 1095, ומשם הופצה הקריאה למאמיני הצלוב לשחרר את הארץ הקדושה מנטל הכופרים המוסלמים, קריאה שהתממשה עד מהרה עם כיבוש ארץ ישראל על ידי הצלבנים ב-1099.

הפסל בכיכר
פסלו של אורבנוס השני בכיכר המרכזית של קלרמון פראן

האפיפיור אורבנוס השני יצר את אחת הקואליציות הבין-לאומיות הראשונות בהיסטוריה, דגם שליווה את מלחמות העתיד. לא עוד מלחמה בין שתי יריבות, לא מאבק בין שני בתי מלוכה, אלא מארג של כוחות, קואליציה הכוללת את נסיכי אירופה, ממלך צרפת ועד קיסר האימפריה הרומית הקדושה, כולם יחדיו מאוחדים במטרה קדושה לחיסול הישמעאלים שמחזיקים בקבר הקדוש.

כאן אני נאלץ להפסיק את הכתיבה כי רעייתי נזכרה שהיא זקוקה לאטריות סיניות לשלבן באחד מהמעדנים שתגיש הערב, ועליי הוטל להביאן מהמרכול, אשוב אליכם בהקדם ואמשיך לספר לכם מדוע נמשך ליבי לטייל בחבל ארץ זה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. עובדות שלא היכרתי. אפילו את שם העיר. שילוב תמונות מילים ושירים. מה צריך יותר מזה?

  2. לגמרי מחוץ לאתרים הידועים לתיירים וכן דוקא מענין לשהות שם כמה ימים ולהרגע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

בקבוק בושם

STORY PHARM בישראל

סיפור ההצלחה של מותגי העל בשמים ואיפור

מיטה

חדר השינה "כמקדש"

מהי הפרעת שינה כרונית וכיצד אפשר לשפר את השינה

דילוג לתוכן