אחריות מוסרית וציבורית

שורת עבירות עבירות פליליות נגד מני נפתלי
מני נפתלי נואם
מני נפתלי צילום: עזרא רחאנה commons.wikimedia.org

לפני כשנה נפרצה דירתו של מני נפתלי. לפני שבועיים נגנב אופנועו. שלשום בלילה הוצת ברכבו. אי אפשר לטעות: מדובר בטנדר שמשמש את נפתלי במסגרת בית העסק הקטן והצנוע שהוא מנסה לפתח בתחום השיפוצים, הגננוּת והמטלות השונות שיכול לבצע מי שכיהן כאב הבית במעון ראש הממשלה בירושלים. על הטנדר מתנוסס שמו של נפתלי באותיות קידוש לבנה.

ייאמר מיד: כמי שמייצג את נפתלי מבחינה משפטית, בדרך כלל אין לי שום מחשבות על קונספירציה מסתורית. כאשר יש כמה הסברים אפשריים, אני תמיד מבכר את ההסבר הפשוט וההגיוני. ובכל פעם שמועלה תרחיש כזה או אחר, אני מבקש לדעת מהן הראיות שמניחות תשתית לתרחיש זה.

איש אינו מעלה בדעתו תסריט קולנועי דמיוני שראש הממשלה, רעייתו או מי ממלחכי פנכתם שלחו בריונים אלימים לבצע שורת פשעים נגד מני נפתלי. אבל לא ניתן להתעלם מהמכלול המטריד של שורת עבירות פליליות שנפתלי נפל קורבן להן בשנה האחרונה. היבט מטריד במיוחד טמון בהצתת רכבו: פריצה לדירה היא מעשה מפחיד ופולשני. גניבת אופנוע היא עבירה חמורה. אך הצתת כלי רכב היא עבירת אלימות מופלגת בחומרתה. לא בכדי קבע המחוקק עונש מאסר בן 16 שנים בגין עבירה זו.

מכלול העבירות הללו כנגד עד התביעה המרכזי במשפטה הפלילי של רעיית ראש הממשלה מחייב אפוא בדיקה מעמיקה, מקיפה, שיטתית וממצה מצד משטרת ישראל. משום כך פניתי למפקד משטרת מרחב העמקים – שבתחום שיפוטה מתגורר נפתלי, שהוא בן עפולה – בבקשה לקיים חקירה שכזאת. אם יהיה צורך אפנה גם למפקד משטרת מחוז הצפון (קצין בדרגת ניצב), ליועץ המשפטי של משטרת מחוז הצפון (עורך דין בכיר במשטרת ישראל), ליועצת המשפטית של משטרת ישראל ואף למפקח הכללי של המשטרה רב ניצב רוני אלשיך.

אכן, איש אינו חושד במר נתניהו או ברעייתו בהקשר זה חלילה. אך מכלול העבירות הללו, ששיאן בהצתת רכבו של עד התביעה המרכזי במשפטה הפלילי של גברת נתניהו זמן קצרצר לאחר הגשת כתב האישום נגדה, מחייב לומר דברים חדים ונכוחים בדבר אחריות מוסרית וציבורית של אישי ציבור, להבדיל מאחריות משפטית ישירה: גם אם ראש הממשלה אינו קורא לפגוע במר נפתלי, ברור ששליחת אנשיו הנרצעים לכלי התקשורת כדי להתנפל על עד תביעה מרכזי, להסית נגדו ולכנות אותו בכינויי כזב כדוגמת "עבריין", אף שמעולם לא הורשע בפלילים, או כדוגמת "עד מדינה", אף שאינו מוגדר כעד מדינה – הנחיה זו טומנת בחובה סכנה גדולה וגם חרפה מוסרית.

כאשר שרים וחברי כנסת משתלחים בברוטליות באזרח פרטי שכל חטאו שחשף שחיתות לכאורה במוקד כוח, הם מציתים אווירה סוערת כנגד אזרח זה. או אז עלולים חמומי מוח כאלה או אחרים שקולטים את דברי ההשתלחות הכוזבים והקשים, להחליט לבצע פשע נגד אותו אזרח.

זוכרים את רצח רבין? אין ספק שנתניהו לא רצה ברצח רבין חלילה. הוא היה מזועזע ממנו. אבל הוא שלהב את ההמונים ונהג בחוסר אחריות באותה תקופה. תחילה הגיעו המשולהבים למכוניתו של רבין. לאחר מכן תקף אותו רב פלוני במכון וינגייט. ובסוף נורו שלוש יריות בגבו.

גם הפעם נוהג ראש הממשלה בחוסר אחריות. גם הפעם הוא משלהב רבים. אני לא מדבר בהכרח על עבירה פלילית מצדו של ראש הממשלה (אף שייתכן שהוא משבש הליכי משפט פוטנציאליים במסגרת משפטה הפלילי של זוגתו בכך שהוא מנסה ליצור אווירה עוינת נגד עד התביעה המרכזי במשפט זה. זה לא יעזור לו כמובן. נפתלי אינו נבהל). אני כן מדבר על אחריות מוסרית וציבורית מצד נתניהו. כאן טמון כישלונו של ראש הממשלה. הוא נוהג בחוסר אחריות ואף בהפקרות כלפי מני נפתלי.

לרכבו של מני כבר הגיעו. גם לדירתו. אני מקווה שאיש לא יגיע אליו. אני מקווה שתקדים רצח רבין הנורא לא ישוב.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

  1. רק הייתי מצפה מראש הממשלה להצהיר כי חס וחלילה שלא יתנכלו למני נפתלי גם אם הוא עד תביעה. בית המשפט יחליט לפי הצדק כמובן, ואת תוצאותיו כולם יקבלו.

  2. 6 פעמים הנך מזכיר ברשימה שפרסמת לעיל כי "אין לך שום מחשבות על קונספירציה" וגם ש"איש אינו מעלה בדעתו תסריט שראש הממשלה שלח בריונים וגו'" – במילים פשוטות כנראה שיש לך מחשבות כאלה. מותר לך לחשוב מה שאתה רוצה. אולם אם אתה מפרסם בציבור דברים מסוג זה ללא כל ראיות או פסיקה משפטית הרי שזה גובל בהסתה.
    מני נפתלי בהחלט זקוק להגנה של עורך דין כמו כל אזרח אחר שנקלע לזירה המשפטית. נדמה לי שהוא זכאי להגנה יותר רצינית מאשר מה שמסתמן מרשימתך דנן וכל זאת מבלי להתייחס בכלל לאשמתו או חפותו של ראש הממשלה.

  3. גם אם אני לא תמיד מסכים עם דרכו שת מני הרי הנכונו שלו לעמוד מול הרוב ראויה לציון גבוה וגם העזרה שאתה נותן לו

  4. השתיקה של כל אלה שבדרך כלל יש להם מה להגיד על כל דבר.

  5. וגם לא ברור איך הפך למתנגד לראש הממשלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של משה

כצפוי, שונה!

על "טעות אנוש – רומן מתח" מאת שולמית לפיד

תמונה של יורם

הידד למשתמט!

הכנסת אישרה את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס

דילוג לתוכן