בלי עשן, עם הרבה אש

למה עוצרים פתרונות מקלים חדשניים לנזקי עישון?
צילום המכשיר
מכשיר עישון ללא בעירה וללא עשן

לפעמים אני תוהה ביני לביני איך אנשים חושבים. כיצד מקבלי ההחלטות מגיעים להחלטות, בעיקר בתחומים שאין עליהם קונצנזוס ושנתונים במחלוקת ציבורית קשה. למרות האחריות המקסימלית שמוטלת עליהם כלפי הציבור, הם לא קשובים, לא תמיד באמת מבינים תהליכים וניהול סיכונים ולא תמיד פועלים לטובת הציבור כשמשהו חדש מגיע.

בישראל זה בולט במיוחד. קחו למשל את המונח חדשנות. מילה גדולה למדי שבדרך כלל מתייחסת לטכנולוגיות שעתידות לשנות את העולם. שנים רבות כתבתי על חדשנות, כי חדשנות יכולה לעשות טוב לעולם: לשנות דפוסי התנהגות וחשיבה, לפשט תהליכים ולהפוך את הסביבה שלנו לבריאה, נקייה וטובה יותר. הבעיה בחדשנות מתחילה כשהיא באה מכיוון עוין שנחשב מזיק ושמותנה ברגולציה. או אז לא תמיד מבינים אותה. ראו למשל את העליהום שמתעורר בימים אלו בנושא מוצרי הטבק ללא בעירה, וסיפור הסיגריות, הניקוטין ומה שביניהם.

שלא תטעו ושלא תתבלבלו: אני נגד סיגריות באופן גורף, ובעיקר נגד העשן שמיתמר מהן. סיגריה ממש מגעילות אותי. אני ספורטאית ואני רגישה מאוד לריחות, לכן אני מתעבת סיגריות ומשתדלת לא להתקרב אליהן ובטח לא למי שצורך אותן.

יתרה מכך, אמי בת ה-70 עדיין מעשנת שתיים-שלוש קופסאות ביום, כך שיש בי שנאה יוקדת לעניין. לכן נעניתי בחיוב להזמנה לכנס חדשנות וחשיבה מחדש בנושא ניקוטין של GFN (הפורום הגלובלי של ניקוטין). ההזמנה היתה מטעם חברת PMI  בע"מ. מה פה חדשני כל כך, תהיתי, אבל החלטתי לתת להם הזדמנות. הסיגריות של אמי מטריפות אותי, וכבר הרמתי ידיים – היא כנראה לא תיגמל מהסיגריות ומהניקוטין. אולי בכנס הזה תימצא הגאולה.

אימא שלי אינה אישה בריאה, אבל לא בגלל הסיגריות, לדעתי. לא סרטן ריאות הוא הבעיה אלא עודף משקל, בעיות לב וסוכרת, בגלל הסוכר והמזון הרעיל שהכניסה לגופה לאורך השנים. אז התחושות הקשות שמעוררות בי הסיגריות אינן קשורות לבריאות, אלא לריח. הריח הזה שנודף מאמי תמיד, כי העשן נדבק.

לפיכך המצאת המאה מבחינתי תהיה מכשיר או טכנולוגיה שיפְטרו אותה ואותנו מהעשן ומהריח. למעשה זה הדבר שמפריע לכולנו כציבור: הריח והעשן. עיקר הפחד הוא מהכימיקלים והגזים הרעילים שנפלטים לאוויר עם העשן. ומכאן נובעת הפנייה שלי אל מקבלי ההחלטות.

כבר יש מחקרים בין-לאומיים שמצאו הפחתה משמעותית בשיעור הכימיקלים הרעילים שנפלטים לאוויר במוצרים ללא בעירה, לכן לא ברור לי מדוע מקבלי ההחלטות מקשים כל כך על צרכני הניקוטין, מטילים מיסוי כבד ומאיים ובעצם דוחפים אותם חזרה אל הטבק הבוער. נכון שה-FDA עדיין לא אישר באופן חד-משמעי שמדובר במוצרים מופחתי סיכון, שכן נדרש עוד זמן עד שיתקבלו תוצאות קליניות מובהקות, אבל בכל זאת נראה שהסכנה בתחליפי העשן פחותה מזו של מוצרי הבעירה למיניהם.

בניגוד לדעה הרווחת, ניקוטין כשלעצמו אינו גורם לסרטן ריאות. אמנם זהו חומר ממכר (או סם ממכר, אם תרצו), אפילו מאוד, ויש בו מרכיבים מעוררים ואולי גם מסוכנים, אבל לא כאלו שגורמים למוות מסרטן ריאות. זה כבר הוכח מדעית. ובכלל, מה לא מסוכן בחיים האלו? הסוכר מסוכן, פליטות המכוניות מסוכנות, לשחות בבריכת כלור זה מסוכן ואפילו לנשום זה מסוכן… ואשר להתמכרות – כמה אנשים בעולם הזה מכורים לסוכר? כמה אנשים בעלי עודף משקל יש בעולם? אבל האם מישהו מונע מממתקים חדשים לחדור לשוק ולהגיע לכל דורש, ובעיקר לילדים קטנים?

נתוני הצריכה מעידים על עלייה בשיעור המעשנים. על פי ארגון הבריאות העולמי, עד לשנת 2025 מספר המעשנים בעולם יהיה יותר ממיליארד בני אדם. כיום יש כ-20 מיליון מעשנים בארצות הברית, ובישראל כמיליון. עם זאת, ביפן מכירות סיגריות יורדות בקצב המהיר ביותר בהיסטוריה – למעלה מ-10% באחד עשר החודשים הראשונים של 2017. כנראה הסיבה העיקרית לירידה היא מעבר של מיליוני מעשני סיגריות ל-IQOS.

זמינותן של חלופות שיש בהן סיכון מופחת יחסית לסיגריות הובילה רגולטורים ומומחים רבים לבריאות הציבור לתמוך במדיניות של הפחתת נזקי הטבק – מדיניות המעודדת מעשנים אשר לא היו נגמלים בדרך אחרת לעבור למוצרים מסוכנים פחות, כדי להפחית את הסיכון למחלות הקשורות בעישון. מדיניות הפחתת נזקי הטבק משלימה אמצעים למניעת התחלת עישון ועידוד גמילה, ויש ליישמה בשילוב עמם, לא במקומם. לדוגמה, ביולי 2017 הכריז ה-FDA שינהיג מדיניות בקרת טבק מקיפה המורכבת מאמצעים להפחתת עישון סיגריות, ועבור אלו שלא יצליחו להיגמל – אמצעי עידוד לעבור למוצרים מסוכנים פחות.

בטרם מקבלי ההחלטות מקבלים החלטות, בכל נושא, כדאי ליצור הידברות. לבדוק חלופות. בדיונים בישראל בנושא הטבק כדאי היה לבחון אם ההחלטה למנוע חלופה חדשנית למעשה מעודדת צריכת טבק שעלול להיות קטלני. שלא תטעו, זו נבלה וזו טריפה, אבל בכל זאת יש הבדלים.

אין לי פתרון פלא לבעיה, וכאמור נדרש עוד זמן עד שתהיינה בידי החוקרים תוצאות קליניות מובהקות. אבל תוצאות ביניים כבר מעידות על ירידה משמעותית בכמות הרעלים שנוצרים בעת אידוי עם מוצרים חדשניים ללא בעירה, למשל האייקוס (IQOS), אם כי יש להודות שהוא נתון במחלוקת עזה ושאין תוצאות ברורות וחד-משמעיות בנוגע לסיכון בשימוש בו.

אין לי ספק שהאיסור נובע מחשש מכניסת מוצר חדש שעלול להיות ממכר. אולם ההיסטוריה מלמדת שאיסורים מובילים לרעות גדולות עוד יותר. הדוגמה הבולטת היא תקופת היובש בין השנים 1920 ו-1933, אז נאסרה בארצות הברית מכירת משקאות חריפים, ייצורם, יבוא שלהם והעברתם. המטרה הייתה לקדם אורח חיים בריא, אך האיסור הוביל לעלייה משמעותית בכוחם של ארגוני הפשע. ‎

כך או אחרת, במצב הנוכחי שקיים בין חברות הטבק לרגולטורים למיניהם עולה הרושם שקיים עליהום גדול מדי, ואולי גם חוסר היגיון. אם טובת הציבור מונחת על הכף, כמו גם טובתה של אמי, כדאי לפתוח בהידברות בין כל הגורמים שמשתתפים בתהליך הרגולציה, לרבות גופי מחקר מדעיים, בכל הנוגע למוצרי חדשנות בתחום הטבק והניקוטין. כך יש סיכוי למצוא דרך הגיונית ומותאמת לעולמנו. בינתיים, עד שזה יקרה, שוק הטבק רק מתעצם, ומי שבסופו של דבר משלם את המחיר הוא הציבור, שלא נהנה מפתרון סביר.

__________________________________________________________

 

כמה עובדות על ניקוטין

ניקוטין נחשב לסם מעורר וממכר. ברגע ששואפים ממנו הוא מובל למוח, ושם הוא נקשר לקולטנים שונים ומחולל את השפעותיו, שביניהן עירנות מוגברת. הוא מגביר את הפרשת הדופמין וסוגים שונים של נוירוטרנסמיטורים, בין השאר כאלה שגורמים לרוגע, לנינוחות ולריכוז מוגבר. לניקוטין השפעות שונות על מערכת העיכול, וידוע שהוא גורם לירידה במשקל.

אחת הסכנות של הניקוטין היא כיווץ כלי דם, ועל כן עישון סיגריה גורר עלייה זמנית בלחץ הדם. כיווץ כלי דם בהשפעת ניקוטין יכול לגרום להפרעה באספקת דם לרקמות שונות. בה בעת ניקוטין משפיע על הפרשת האדרנלין ובכך גורם להאצת קצב הלב ושוב – לעלייה בלחץ הדם. לניקוטין יש גם תכונות חיוביות: מחקרים שנערכו באוניברסיטת ייל ובשיקגו מראים כי ניקוטין יכול לסייע במצבים פסיכיאטריים, למשל במצבי סכיזופרניה.

הגמילה מניקוטין נחשבת לקשה במיוחד, והיא מלווה בתופעות לוואי חריפות. הניקוטין הוא אחד החומרים הממכרים ביותר בטבע, וכמעט כל אדם אשר מתחיל לעשן מתמכר להרגל. אבל להרגל העישון מתלווים תסמינים חברתיים. לכן חשוב להדגיש שהבחירה הטובה ביותר למעשנים היא להיגמל לחלוטין. מוצרים חלופיים, כגון טבק לחימום וסיגריות אלקטרוניות, אינם נטולי סיכון והם מכילים ניקוטין. אך עבור מעשנים בגירים הבחירה במוצרים ללא בעירה טובה לאין שיעור מעישון רגיל. מוצרים ללא בעירה מסוכנים פחות מסיגריות, ומעשנים בגירים רבים יכולים לזנוח את הסיגריות ולהשתמש אך ורק בחלופות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. עוד יהיו כנראה התפתחויות בנושא, לא ברור באיזה כיוון.

  1. עם כל הבעיות שבו, חייבים להתמודד איתו ומולו ולחשוב על כלל הצרכנים, ויש הרבה כאלה. אי אפשר לסתום את הגולל כי ככה מקבלי ההחלטות החליטו. חייבים למצוא פתרונות ביניים

 2. כנראה שלמישהו יש אינטרס ברור. לכן להקת השתדלנים הבכירים גוייסה.

  1. ברו שיש אינטרס תמיד יש אינטרס בוא. אפילו אני לא תמימה, גם כששטראוס מוציאה שוקו מופחת סוכר יש אינטרס, וגם כשהיא מוכרת חטיפים מתוקים לבנשלי בלי הבחנה יש אינטרס וגם לתגובה שלך יש אינטרס. זה העולם. עולם של אינטרסים.

 3. כמעט הוא חדש למעשה ולכן יתכן שעוד יהיו גילויים בכל כיוון אם כי להרגשתי זה יהיה בכיוון השלילי

 4. אבל מסכימה שאם כבר בכל זאת מעשנים שזה יהיה בדרך הפחות מזיקה. על מה בכלל הויכוח?

 5. מאחל לאימך בריאות טובה.קשה לשנות אותה בגילה.לפחות שתשמור על סכרת מאוזנת ותאריך שנים.

 6. ואם זה לא יוצר בעיות נוספות משלו, זה עוד יותר עדיף. אבל אני חושב שחייבים לקבל הוכחות חזקות ששני הדברים.

 7. מאמר שמבהיר היטב את הנזק לבריאות. לכן צריך להלחם בתופעה ביד קשה.

 8. היי דבי, יש מוצרים בשוק שמוכח שמורידים נזקים גם עם אותו הסיגריה ממליץ לך להסתכל על מוצר בשם nic out , עזר לי מאוד.

 9. רעיון לסטיקר עבור האגודה
  למלחמה בסרטן.
  צבור מוניטין
  היגמל מניקוטין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עוזי

אובדן רגש הבושה

המנהיגים כיום מתנהלים בעולם פוליטי חסר בושה

דילוג לתוכן