חידות חשיבה (31)

צוחק מי שצוחק אחרון

בחוג לנוער שוחר מדע הציג המדריך בפני 20 התלמידים 100 בקבוקי מים מלאים שנראו זהים לגמרי. הוא אמר להם שלאחד הבקבוקים הוכנס חומר אשר גורם לצחוק בלתי נשלט חצי שעה לאחר השתייה וביקש שיזהו את בקבוק הצחוק תוך שעה אחת.

המדריך הוסיף ואמר שכמות הנוזל בכל בקבוק מספיקה ליותר מ- 20 לגימות, שכל תלמיד אינו מוגבל במספר הבקבוקים שמהם הוא לוגם אך מכל בקבוק הוא רשאי לקחת רק לגימה אחת.

כיצד הצליחו התלמידים לעמוד במשימה?

 

רמז (אם אתם זקוקים לו):

התלמידים מִסְפֵּרוּ את כל הבקבוקים ואז התחלקו לשתי קבוצות שבכל אחת מהן 10 תלמידים. הקבוצות נקראו "קבוצת ספרת האחדות" ו"קבוצת ספרת העשרות".

פתרון:

בשלב הראשון מִסְפֵּרוּ התלמידים את 100 הבקבוקים כאשר כל מספר נרשם בשתי ספרות, כלומר 00, אחריו 01, אחריו 02 וכן הלאה עד 99.

בשלב השני התחלקו התלמידים לשתי קבוצות שבכל אחת מהן 10 תלמידים. הם כינו את קבוצה א' בשם "אחדות" ואת קבוצה ב' בשם "עשרות". בכל קבוצה מוספרו התלמידים מ- 0 ועד 9 כך שקבוצה א' כללה את "אחדות 0", "אחדות 1" וכן הלאה עד "אחדות 9" וקבוצה ב' כללה את "עשרות 0", "עשרות 1" וכן הלאה עד "עשרות 9".

בשלב השלישי התחילו התלמידים ללגום מן הבקבוקים לפי הכלל הבא: כל תלמיד "אחדות" לגם מכל הבקבוקים שספרת האחדות שלהם שווה למספר שלו. לדוגמה, התלמיד "אחדות 2" לגם מבקבוקים 02, 12, 22 וכן הלאה עד בקבוק 92. באופן דומה, כל תלמיד "עשרות" לגם מכל הבקבוקים שספרת העשרות שלהם שווה למספר שלו. לדוגמה, התלמיד "עשרות 7" לגם מבקבוקים 70, 71, 72 וכן הלאה עד בקבוק 79.

כדי להשלים את המשימה תוך שעה, התלמידים הזדרזו ודאגו לכך ששלושת השלבים הראשונים הסתיימו תוך 20 דקות.

בשלב הרביעי המתינו התלמידים חצי שעה מרגע סיום הלגימות כדי שחומר הצחוק יתחיל לפעול. בסיום ההמתנה נתקפו בצחוק בלתי נשלט בדיוק שני תלמידים – זה שמתאים לספרת האחדות של בקבוק הצחוק וזה שמתאים לספרת העשרות של בקבוק הצחוק. למשל, אם בקבוק מס' 48 היה בקבוק הצחוק, אזי צחקו רק התלמידים "אחדות 8" ו"עשרות 4".

על סמך מספרי שני התלמידים שנתקפו בצחוק, הצליחו התלמידים לזהות, תוך 50 דקות, את הבקבוק היחיד שהכיל את חומר הצחוק.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. ומלמד
    חבל שאין באוניברסיטה קורס חידות חשיבה
    שהיה מפתח את הניתוח והלוגיקה של המנהלים והמהנדסים לעתיד

  2. כאשר אתה רואה את ההסבר אתה לפעמים מבין שבעצם התשובה פשוטה אבל צריך לדעת איך לחשוב
    לומדים

  3. הייתי מוסיף, שאם אף אחד לא צחק, הרי בקבוק מספר 100 הוא הנכון

  4. טעות בידך. אין בכלל בקבוק שמספרו 100. מאה הבקבוקים ממוספרים מ- 00 ועד 99. חוץ מזה רשום בחידה שהיו שניים שצחקו, אז אי אפשר לטעון "אם אף אחד לא צחק".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עוזי

אובדן רגש הבושה

המנהיגים כיום מתנהלים בעולם פוליטי חסר בושה

דילוג לתוכן