חרפת הנעליים

אי-הבנה תרבותית בארוחת הערב בבית ראש הממשלה
תמונה של גדעון
ד"ר גדעון שניר

קשה לתאר את עוצמת הזעזוע שחלף בי כששמעתי על ה"קינוח בנעליים" שהוגש בארוחת הערב לכבוד ראש ממשלת יפן ואשתו בבית ראש הממשלה. יכול להיות שחלק גדול מהציבור הישראלי אולי רואה בכך דוגמה חביבה ל"חוצפה יצירתית ישראלית" שיש להתגאות בה, או בדיחה שנונה של שף-על, ואינו תופס עדיין את גודל החרפה, שתהדהד בכל העולם לדורי דורות!

כל מי שמכיר את תרבות המזרח יודע היטב שנעליים נחשבות לדבר טמא, ולא בכדי היפנים מסירים את נעליהם בכניסה לבית מחשש שיטמאו אותו. אין חמור יותר מלהניח נעליים על שולחן ועוד להגיש בהן אוכל! ייתכן שהאדיבות היפנית המסורתית שלא להכלים פני האחר בפומבי, היא זו שמנעה מראש ממשלת יפן מלהקיא על השולחן. דבר אחד בטוח, חרף חיוכו, הוא לעולם, אבל לעולם, לא ישכח את העלבון שעלב בו נתניהו, ולא יסלח על כך, שכן מלבד העלבון אישי, זו פגיעה באומה היפנית כולה. סביר להניח שנתניהו לא היה מודע לעניין, אבל יועציו, אנשי משרד החוץ, וודאי אשתו שמן הסתם אישרה את התפריט, ידעה גם ידעה.

במקרים רבים, כאשר מתרחשת "אי-הבנה" תרבותית, הנפגע יוצא מנקודת הנחה שהמעליב, בבורותו כי רבה, לא התכוון לכך, הוא סופג את העלבון ומחליק את האירוע בחיוך סלחני. אבל כאן מדובר באירוע דיפלומטי בעל חשיבות ממדרגה ראשונה, שאין בו מקום לטעויות מסוג זה. מה עוד שהגשת מזון בנעליים אינה מקובלת בתרבות הישראלית, וודאי שלא במזרח התיכון, ולכן ה"יצירתיות" של השף בעל המוניטין היא פשוט בלתי נסבלת. שהרי שף, בסדר גודל כזה (כך לפי העיתונות), אמור להיות מודע אולי יותר מכל בן תמותה אחר להרגלי האכילה של תרבויות זרות. פשוט בלתי נתפס!

האירוע הזה ודאי יירשם בכל הספרות העולמית העוסקת במשא ומתן מדיני חוצה-תרבויות, ויילמד בכל המכללות האקדמיות בעולם לדורות. ולאחר שנתניהו ייאסף אל אבותיו אי שם בעתיד, איש לא יזכור את פועלו ומלחמתו החשובה בגרעין האירני. מה שייזכר הוא האירוע המביש הזה המצביע על חוסר רגישות, טעם רע, יהירות (ותסלחו לי – גם טמטום), גם אם לא באשמתו הישירה, אבל באחריותו המלאה! אני יכול לומר בצער, שהפעם, אני יכול להבין את זה שאמר: "אני מתבייש להיות ישראלי". חבל.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. אני לא בטוח שהבנתי. האם הוגשו לשולחן בבית ראש הממשלה מנות אוכל בתוך נעליים אמתיות, או רק בתוך איזשהו מבנה מחומר אכיל שעוצב בצורת נעל?

  2. תאר לעצמך שהיו מגישים לראש ממשלת ישראל ואישתו בארוחת ערב חגיגית במעונו של ראש ממשלת יפן, קומפוט בקערת חרסינה ורודה בדמות ראש חזיר, או בדמות אסלת בית שימוש בצבעים אוטנטיים למנוע ספק… כך בדיוק נתפס הקינוח בנעלים שהוגש בבית ראש ממשלת ישראל. ובכלל לא משנה אם הנעלים עשויים מעור או ממתכת או מחומר אחר, גועל הנפש התרבותי זהה בכול המיקרים. הטמטום הישראלי עוד לא נגמר כאשר השף עצמו הוא זה שביקש לצלם את האירוע כדי שיוכל להתגאות בו בפורטפוליו המקצועי שלו, ושמו של השף הופיע בטור מסוים ב"ידיעות אחרונות" תחת הכותרת "גיבורים" (של השבוע), והוא אף הוזמן להמשיך להכין ארוחות דיפלומטיות לאורחים נוספים. המוכיח שאין להטיל את כול אשמת החרפה על השף, חסר הדעת, אלא על מי שאישר את האירוע. לא יאומן!

    1. יש שיאמרו, מה אתם עושים עניין מדבר פעוט ושולי כמו קומפוט הנעליים, אבל הם לא מבינים שאפיזודה זו, עד כמה שנשמעת שולית, מצביעה על סגנון התנהגות ישראלי המאופיין בחפיפניקיות, חברמניות חסרת בסיס ,סמוך, יהיה בסדר, נראה להם מאיפוא משתין הדג, וכיוצא (כול אחד יכול להשלים את הרשימה..) וזה המקור לדאגה
      התרבות הישראלית עובדת לפי "מבצעים", אין לה את הסבלנות והסבולת לעשות דברים ארועי טווח, כמו רצי 100 מטר לעומת רצי מרתון..ישבכך יתרונות (חוצפנים, נועזים, מפתחים, נגד הזרם) ומנגד חסרונות לא מעטים, כמו הרשימה למעלה
      אז לאמץ את התכונות הטובות ולהילחם בגרועות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך