"מי שלא אוחז בקרקע – אין לו זכות על הארץ"

קריאת השכמה למנהיגים להצלת החקלאות בישראל
צילום של גדעון
ד"ר גדעון שניר

כבר לפני שנים מספר אמר לי דייל פלסטיני במטוס ירדני בשובי מהמזרח: "אנחנו יודעים שלכל הישראלים יש דרכון זר, אתם מבחינה פסיכולוגית כבר מוכנים לברוח, ולכן אנחנו כבר ניצחנו אתכם". לא משנה מה הייתה תשובתי באותו רגע, אך במחשבה שנייה, הוא ביטא בצורה הבסיסית ביותר את המשמעות של חיבור עם לאדמתו כהצהרה וכתנאי ראשוני להוכחת זכותו על הארץ, ולא נותר לי אלא להסכים עם כל מילה.

אין זו תובנה חדשה, ראשוני החלוצים שהגיעו לישראל מאירופה הבינו זאת היטב, ושאיפתם לעבד את האדמה גם סימנה את גבולות הארץ. הקיבוצים והמושבים שנאחזו בציפורניהם בקרקע לעובדהּ, הם שהניעו בסופו של דבר את ההכרה הבין-לאומית בזכותו של העם היהודי לשבת בארצו. מאז חלפו כמה עשרות שנים, ועתה הכול מתהפך. הסמן המובהק לכך הוא מצבה של החקלאות בישראל. הזיקה לקרקע לא נעלמה, אך כיום, במקום חקלאות, הקשר לאדמה הוא "נדל"ן מניב", ורק אחוז קטן מיושבי ציון נותר לעבד את האדמה, מושבים מתפרקים באין דור המשך למייסדים, קרקעות נמכרות ומוחכרות לערבים, ואלו עושים לנו "קרן קיימת" לגאולת האדמה מידי ה"יהוד".

יש הטוענים שיש להתייחס לסקטור החקלאי במונחים כלכליים, וכפי שזול יותר לייצר מכנסי ג'ינס בעזה ובירדן, כך זול יותר לייבא היום עגבניות מטורקיה במקום לגדל אותן בחממות בערבה. ואם לא די בגישה זו, החקלאים גם נאלצים להתמודד עם הטרור החקלאי המשתולל בשדותיהם. טרור הבא לידי ביטוי בהרס, גניבה, פריצה, שריפת יבולים ואף רצח, וידיהם של החקלאים כבולות בחוקים המונעים מהם את האפשרות להתגונן, ומותירים אותם חסרי אונים. ואין חוק, ואין סדר, ואין ממשלה, ואין שר חקלאות, משטרה או צבא שישימו לכך קץ ויאפשרו מרווח נשימה למתי המספר שהחקלאות עדיין זורמת בעורקיהם המסתיידים, והם נאבקים על קיומם בתנאים בלתי אפשריים.

אפילו אירופה, שאינה חשופה לטרור חקלאי, מבינה את חשיבותה של החקלאות מבחינה לאומית, חברתית וכלכלית, ועל כן, בין השאר, מנהלת מדיניות של סבסוד מסיבי המאפשר לחקלאים להתמודד בשוק הגלובלי, ואילו אצלנו – זנחו את החקלאים לגורלם המר. החקלאות אינה יכולה להיות רק סטרט-אפ מניב המאפשר מכירת הפטנטים של מכון וולקני לכל דורש. ישראל מזינה את החקלאות בעולם כולו, אך בדרך מייבשת את החקלאות שלה עצמה, פשוט בלתי נתפס!

מאמר זה מצטרף לקודמיו בניסיון להוות קריאת השכמה למקבלי ההחלטות ברמה הבכירה ביותר. בעיית החקלאות בישראל היא אקוטית לא פחות מבעיית איראן או עזה, ויש לעורר את המודעות לכך בכל דרך אפשרית. בישראל ממשלות נוטות להגיב באיחור רב על תופעות שליליות בכל התחומים, כמו למשל המחסור במים, חדירת מסתננים חופשית ואפילו אופניים חשמליים, ורק לאחר שהסוסים כבר עזבו את האורווה, מתחילים לנסות ולטפל בבעיות שהיה ניתן לפתור מזמן. אז לפני שיהיה מאוחר מדי, אנא, התעוררו!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. יש במדינה כמעט רבע מהאוכלוסיה שהם ערבים. אז אל תתפלא שהם שואפים לרבע מהחקלאות. אבל דוקא אלה שמודאגים מהערבים רוצים לספח שטחים עם עוד מיליוני ערבים ואז הבעיה תגדל בהרבה.

  2. צחי, ראשית אני לא מתפלא על שאיפתם של רוב הפלסטינאים באשר הם לפתרון הסופי לגירסתם, הידועות, מוצהרות מעל כול במה, מדרשה, מסגד וספרי לימוד. ואין לי רצון לשתף פעולה עם כוונה זו, וודאי שלא לעודד אותה. שנית, אני חושב שבלתי סביר לחלוטין שישראל תשלים עם טרור חקלאי ולא משנה אם זה נעשה עי בדווים, פלסטינאים או יהודים, כאילו זו מכת טבע, גניבות כלי רכב או תאונות דרכים. שלישית, אם מדבריך ניתן להבין שאתה תומך, ומגלה הבנה לטרור החקלאי נגד היהוד- אז יש בינינו מחלוקת מהותית. הדאגה שאני מגלה אינה למה שאתה מכוון, אלא מאוזלת היד וריפיון הרוח של ישראלים המאפשרים טרור זה בתוך המדינה. ולממשלה אני טוען שהסקטור החקלאי חייב לקבל עדיפות והתייחסות הרבה מעבר לשיקולים כלכליים נטו בלבד, בגלל ההיקשר הלאומי שיש לו חשיבות עליונה במזרח התיכון.

  3. פשוט אסור לתת למי שאיננו הבעלים לקחת בכוח בעלות בפועל

    1. זה רק חלק מהבעיה, כאשר יש חוק אך אין סדר, ואיש הישר בעיניו יעשה. השתלטות על קרקע פנויה היא חזיון נפרץ במקומותינו, וכאשר אין מי שיפנה פולש, לאחר שנים מספר, בתי המשפט מיחסים לו את הקרקע ולא ניתן לפנותו כי הוא עיבד או מקים צריף במקום.
      כאן נדרשת מדיניות כוללת של אחיזה בקרקע ולעבדה! ואפס סובלנות לפולשים, חמסנים, ומבערים. היום- בהיעדר הבנה לחשיבות הבעיה- ההפקרות חוגגת ומנגנוני הסדר קצרי יד וחסרי אונים והאנרכיה שולטת באורחות חיינו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גד

אין לי

שיר על חסר

ציור סמלי

חשמל מודרני

מעבר אקטיבי למקורות אנרגיה ירוקים

צילום של משה

הצצה אל התופת

על ספר השירים "שמרי על הקיכלי" מאת צילה זן-בר צור