עורו נבחרי העם

ההתעלמות מדבריהם הקשים של ששת ראשי המוסד לשעבר
תמונה של גזית
שלמה גזית

בגיליון "ידיעות אחרונות" החגיגי, בערב יום העצמאות, התפרסמה כתבתה של אמירה לם, ובה ראיונות שקיימה עם שישה ראשי מוסד לשעבר. בתגובה לכתבה פרסם תא"ל עמוס גלבוע מאמר ובו טען כי המרואיינים, ללא יוצא מן הכלל, מתחו ביקורת נוקבת על מצב המדינה עד כדי אזהרות לגבי עצם קיומה, מבלי שהשמיעו ולו מילה חיובית אחת על הישגי המדינה ב-70 שנותיה.

במאמרי הפעם אני מבקש להגן על המרואיינים. כל השישה הם בכירים שעמדו במשך שנים בראש הפירמידה הביטחונית-מדינית, ועל כן יש לייחס חשיבות רבה לדבריהם. ביקורתם התייחסה הן למישור הפנימי, כפי שהיטיב לומר זאת אפרים הלוי: "ישראל נמצאת בתהליך מסוכן. במקום חתירה לקיבוץ-גלויות, מאופיינת היום החברה הישראלית ב'פירוד גלויות'", והן למישור המדיני-ביטחוני, ההליכה בכיוון המדינה הדו-לאומית. כל השישה הצביעו על סכנה לעצם קיומנו: "ללא שלום, שרידותה של מדינת ישראל עומדת בסימן שאלה!"

למרבה הפלא, מאז פורסמה הכתבה לא נשמעה התייחסות או תגובה לדברים, לא מנציגי הדרג המדיני בקבינט, בממשלה ובכנסת, לא מהאופוזיציה וגם לא מצד התקשורת. ייתכן שאיש לא רצה להשבית את חגיגות ה-70 לישראל, אולם החגיגות תמו וחזרנו לשגרה.

תחזיותיהם החמורות של ששת ראשי המוסד לשעבר מצדיקות דיון נוקב, שאולי אף יחייב מסקנות קשות ושינוי מדיניות. לא ייתכן שדבריהם אלו יישארו ללא תגובה והתייחסות.

עדיין לא מאוחר. אני קורא לכל הנוגעים בדבר להתעורר, ולהתייחס בכובד ראש לדברים שנאמרו, אולי אף להציע מדיניות חלופית, גם אם אינה פופולרית בקרב דעת הקהל, שאם לא כן – בעתיד יתקשו נבחרינו להסביר מדוע התעלמו מדברי התוכחה הנוקבים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. כל ראשי המוסד חושבים כך וחברי הכנסת והשרים לא מתייחסים.

  2. זה היה צריך לזעזע את העם ולהביא לסערה בתקשורת. אבל במקום זה שתיקה מלאה ….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן