על הנשיקה

נשיקות בין תרבויות
תמונה של מריו
מריו כהנא

נשיקה היא מחווה גופנית של אהבה, אהדה, קירבה, הערצה, שביטויה במגע של השפתיים. החיבור המקיף ביותר על הנשיקה הוא "האופוס פוליהיסטוריקום דה אוסקוליס". המחבר מרטין ואן קמפה (1642–1683) מנה כעשרים סוגי נשיקות ותיאר אותן על פני 1,040 עמודים. גם בעלי החיים שבטבע נוהגים להתנשק: סוגי ציפורים, סוסים, שימפנזים וקופי בונובו (שימפנזה ננסי), הנוהגים להתנשק פה-אל-פה.

הנשיקה אינה פעולה מולדת, זו פעולה תלוית תרבות. כשאנו מבקרים במקומות שונים על פני הגלובוס רצוי לברר מהם מנהגי הנשיקה של אותה מדינה ושל אותה חברה, וכך להימנע מאי נעימויות, מאי הבנות וממצבים מביכים.

הנשיקה היא אינסטינקט ומנהג חברתי כאחד, ובחלק נכבד של החברות האנושיות משמשת לתפקידים שונים – "כלי" טקסי להבעת רגשות באינטראקציה בין בני אדם וגם הבעת כבוד וקדושה לחפצים, כגון ספרי קודש, מזוזות, אבנים, קברים, צלבים וטבעות של בעלי שררה.

תיאוריות על הנשיקה ושורשיה אפשר למצוא בספריו של הזואולוג דזמונד מוריס "הקוף העירום" (1965) ו-Peoplewatching: Guide to Body (1977), שבו טען מוריס שהנשיקה התפתחה אצל האדם מאז מציצת הפטמה בחיק אמו.

הנשיקה מתבצעת באמצעות השפתיים, המכוסות שכבת עור ללא בלוטות זיעה ומרושתות במערכת צפופה של קצות עצבים. אלו האחרונים שולחים מיד אותות ותחושות למוח, ואם נוסיף לכך את הלשון וריר חלל הפה, אשר מעורבים בנשיקה הרומנטית, גם יכולים לעורר מיחוש העובר בכל הגוף ומיתרגם לדחף מיני. לנשיקה הארוטית תפקיד נוסף: העברת מסר לבן-הזוג או בת-הזוג על מהות הקשר.

מנהגי הנשיקה משתנים בין תרבויות שונות – באופן הנשיקה, במיקום, בתדירות, בזהות נותן הנשיקה ומקבלה ובפירוש החברתי שלה. אך בכל צורותיה השונות היא מחווה של שלום. אמנה כאן סוגי נשיקות אחדים הנהוגים במקומות שונים בעולם.

ספרד – בספרד בדרך כלל נהוג להצמיד שתי נשיקות, אחת בכל לחי, אם יש היכרות מוקדמת. הכלל הזה חל גם על גברים. בפגישה עם זרים או במפגשים עסקיים יסתפקו בלחיצת יד. במפגשים משפחתיים קרובים נהוג לתת נשיקה אחת.

איטליה – באיטליה, כמו בספרד, נהוג לתת שתי נשיקות, ולא משנה מין המבורך או המברך. באזור הדרומי של איטליה נהוגות נשיקות בין גברים ונשים רק בתוך המשפחה. עם זרים ולא חברים נהוגה רק לחיצת יד. מאמינים קתוליים מנשקים את ידו של הכומר ויש המנשקים את ידו של ראש המשפחה בהבעת כבוד.

צרפת – בצרפת מברכים בשתי נשיקות. גברים יתנשקו ביניהם רק כהבעת חברות עמוקה או קירבה משפחתית. נהוג גם להוסיף חצי חיבוק בין מכרים. במפגשים עסקיים או עם לא מקורבים – רק לחיצת יד.

הולנד, בלגיה, מדינות בלטיות וחלקים מגרמניה – במדינות אלו נהוגות שלוש נשיקות, הראשונה בלחי ימין. כמו במדינות אגן הים התיכון, רצוי שתהא קרבה מוקדמת בין המתנשקים. בפולין נהוג לנשק את ידה של אישה בהיכרות ראשונה בהבעת כבוד.

רוסיה – ברוב אזורי רוסיה מברכים בשלוש נשיקות, אך באזורים מסוימים נהוג לתת שש נשיקות. מנהג רוסי ייחודי הינו נשיקה בפה בין גברים. מנהג זה התחיל בתקופת הצאר ואומץ על ידי הקומוניסטים כהוכחה לחברות ומעמד שווה ולכריתת ברית מחייבת.

אנגליה – הבריטים ידועים באיפוק רגשותיהם והנשיקה אצל רבים נתפסת כחדירה לתחום הפרט המקודש שלהם, ולכן במפגש בין אנשים יסתפקו בניד ראש קל או לחיצת יד.

סקוטלנד ואירלנד – הסקוטים והאירים אנשים חמים יותר מהאנגלים, ושם נהוג להתחבק ולהתנשק בין אנשים משני המינים באירועים חברתיים ומשפחתיים.

האיים הפולינזיים – אצל הפולינזים ואצל המאורים בניו זילנד לעולם לא יתנשקו פה-אל-פה. הנשיקה באה לידי ביטוי בשפשוף אף באף ובהרחה הדדית. נוהג זה נובע מהאמונה שהנפש והחיות עלולים לברוח או להישאב דרך הפה.

אמריקה הצפונית – בארצות הברית, בעיקר בחוף המזרחי ובאזורי מרכז המדינה, מנהגי הנשיקה הושפעו מהתרבות האנגלו-סקסית. באזורי המרכז, בהקצנת הדימוי המאצ'ואיסטי, הנשיקה עלולה להיתפס כמעשה נשי לא מקובל ואפילו מגע פיזי בחיבוק קל עלול להתפרש כסימן של חולשה ואף כניעה. המצב שונה בחוף המערבי, שם מורגשת ההשפעה ההיספנית והאנשים נוהגים להתנשק ולהתחבק כפי שנהוג בארצות דרום אמריקה.

קנדה – בקנדה יש אזורים הנוהגים על פי ההשפעה האנגלו-סקסית ואזורים המושפעים מהתרבות הצרפתית. האסקימואים נוהגים גם הם להתנשק ולהביע חיבה בשפשוף האף.

סין, יפן – בסין וביפן יש לנשיקה ערך עליון, כמעט מקודש, של נתינה וקבלה רוחנית. באזורים מסוימים נהוג לנשק את ידו של אדם בעל מעמד או את שולי בגדו.

הודו – בהודו, למרות ריבוי המנהגים ותתי-התרבויות, הנשיקה כביטוי חברתי במפגש בין אנשים לא קיימת. עם זאת, לנשיקה יש ממד רוחני חשוב. הנשיקה כנורמה חברתית מתקיימת רק במפגשים אינטימיים בין גבר לאישה, כביטוי לאהבה ותשוקה, וביטוי אחר – בהבעת כבוד לאדם במעמד גבוה משלך באמצעות נשיקת כפות רגליו או האדמה שעליה הוא עומד. נשיקה בפומבי – גם אם מדובר בזוג נשוי או נשיקה בלחי לאישה, אפילו היא קרובת משפחה או האם עצמה – נחשבת לגסות רוח.

המזרח התיכון – בעולם המוסלמי נהוג להתנשק בין גברים כאשר יש קירבה מעמדית, משפחתית, עסקית ולרוב מדובר בשלוש או ארבע נשיקות. מיקום הנשיקה תלוי בהקשר. למעמד של נסיכים, מלכים או שייחים נהגו לנשק את כתף שמאל או את היד כביטוי של כבוד. אסור לנשק נשים אלא רק בחוג המשפחה הקרובה ולהימנע בפומבי ממבט ישיר או לחיצת יד. במפגשים עסקיים מותר לפעמים ללחוץ יד אישה.

ביחסים קרובים ובעיקר בין בני זוג יש לנשיקה "ההוליוודית", פה-אל-פה, תפקיד מרכזי, אך יש סוגי נשיקות שאנו נותנים ומקבלים באופן אינסטינקטיבי. אף שאיננו מכירים את הפירוש המדויק של נשיקות אלה, הן חלק מהתקשורת הלא מילולית שלנו.

נשיקה בין בני זוג מעוררת את הדחפים הראשוניים והבסיסיים ביותר. יש פרץ הורמונלי ברמות שונות, שלעיתים מוגדר כ"פרפרים בבטן". אנו מפעילים כשלושים שרירים שונים ושורפים כ-18 קלוריות בממוצע בעת הנישוק.

נשיקה בצוואר מבטאת אהבה עמוקה ותשוקה. נשיקה בשיער – רצון לפנק, לגונן, לזכור את הריח. בנשיקה בעיניים יש רוך, מתיקות, הבעת צורך באחר. נשיקה בידיים היא ביטוי להערצה, כבוד, השתחוות. גם נשיקה במצח מראה כבוד, אך יש בה גם ביטוי להגנה או ניחומים. הנשיקה בלחי היא חברית ולא מחייבת, ואילו נשיקה בזרועות ונשיקה תוך כדי אחיזת המותניים וסביב הצוואר מבטאות רצון לקרבה.

נשיקה בכתפיים היא ביטוי להערצה ותשוקה ונשיקה באוזן מבקשת להשתעשע, להגיד "אני כאן". נשיקה בעיניים עצומות מביעה מוכנות לאבד שליטה, להתמסר ולמצות את הרגש עד תומו, ואילו נשיקה בעיניים פקוחות מביעה רצון למצות את הרגש עד תומו דווקא באמצעות מבט אל בן הזוג או בת הזוג. המתנשקים לפני חברים מפגינים את רגשותיהם בגאווה והמתנשקים לפני הורים ואחים מבקשים להוכיח את רצינות הקשר ביניהם.

אנו פוגשים את הנשיקה גם במקורות הקדומים שלנו: "שִׁיר הַשִּׁירִים אֲשֶׁר לִשְׁלֹמֹה יִשָּׁקֵנִי מִנְּשִׁיקוֹת פִּיהוּ, כִּי-טוֹבִים דֹּדֶיךָ מִיָּיִן" (שיר השירים א, א–ב), וכן נשיקתו של שמואל לשאול, שהייתה נשיקת כבוד: "וַיִּקח שְׁמוּאל אֶת־פךְ הַשמֶן וַיִּצק עַל־רֹאשוֹ וַיִּשָּׁקהוּ" (שמואל א י, א). או נשיקת פרידה: "וַתִּשַּׁק עָרְפָּה לַחֲמוֹתָהּ" (רות א, יד), והנשיקה בה"א הידיעה: "וַיִּשק יַעֲקב לְרָחל" (בראשית כט, יא). ומכאן "וְאֵין כָּל חָדָשׁ תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ"… התנשקו, מתנשקים ונתנשק במצבים השונים וכנהוג בחברות השונות.

*

כותב המאמר הנו המנהל האדמיניסטרטיבי של מרכז סמלים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

14 תגובות

  1. מושיק לצרפתים אין מונופול על הנשיקה שקרויה לא בצדק על שמם ,והנהוגה בעיקר בעולם המערבי . בחברות השונות אפשר להביע: אהבה,תשוקה,חיבה,ברכה,כבוד,ידידות,פרידה,
   טקסיות,נחמה,קביעת מעמד.

  2. כיוון שישראל מרכז של מהגרים כמעט מכל העולם, יש ריבוי של סוגי נשיקות, מה שגורם למבוכה. אחד מנשק פעם אחת, האחר נשיקת כפולה ומעלה, כך שהמנשק או המנושק עלולים להיות מובנים. הכתבה של מריו מעניינת

 1. צרפתי מתחתן עם רוסיה והם גרים במאה שערים? באיזה נשיקות משתמשים?

  1. תמיר שלום מידת הפומביות אינה רלוונטית ואני מניח שהתכוונת לנשיקה הארוטית,לא בכל החברות האנושיות לנשיקה תפקיד ארוטי אבל בכל החברות לנשיקה תפקיד חברתי.

  1. אתה לא יכול אך בת זוגתך כן יכולה, לאישה במערכת ההורמונלית שלה מנגנון מולד שקובע את רמת ההתאמה הגנתית בין בני הזוג,על כן לעתים
   יחסים לא התפתחו מעבר לנשיקה הראשונה

 2. מריו שלום
  יפה דרשת
  ראה באתר זה רשימה שלי בשם על הנשיקה
  אבי גולדברג

 3. אבי שלום,אכן פגעת בהסתכלות עמוקה למורכבות של המעשה המוגדר כנשיקה ואשר לה תפקיד חשוב בתקשורת האמפטית והלא מילולית בין בני האדם. אם ברצונך להעמיק את הידיעה בנושא לחקר מדע הנשיקה קוראים:philematology

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שרטוט סמלי בית

מהי חברת ניהול נכסים?

שירותים נרחבים לבניינים על מנת שהמבנה יישאר מטופח וישמור על ערכו

שאול אייזנברג

שכונה

פיטורי המאמן במכבי תל אביב

פיצוץ אטומי

על הסף

חידוש הסכם הגרעין עם איראן – תרחישים אפשריים