זהירות, אופניים חשמליים

יש לאכוף את החוקים החלים על אופניים חשמליים
צילום של דבי
דבי קאופמן

בשבוע שעבר נהרג הפרסומאי והיועץ האסטרטגי מוטי מורל בתאונת דרכים. מורל רכב על אופניים חשמליים ונפגע ממשאית באזור דרך נמיר בתל אביב. מי האשם בתאונה? לא ברור. אולי נהג המשאית הדורס, אולי מורל שרכב על האופניים החשמליים ואולי האָשָם הוא בכלל במשטרת ישראל ובפקחים המקומיים ברשויות המקומיות שלא אוכפים את החוק והתקנים המסדירים שימוש באופניים חשמליים, ומאפשרים לרוכבים להתנועע בחופשיות ברחובות.

כתבות רבות כבר נכתבו בנושא, אלפי מילים כבר נאמרו ואפילו מבקר המדינה נתן דעתו בעניין, ובכל זאת האופניים החשמליים עדיין מהווים סכנה ממשית. כולנו מתלוננים, אולם לא עושים דבר כדי למנוע מהמצב להמשיך כפי שהוא.

אם אתם גרים בתל אביב, אתם ודאי יודעים כי הליכה ברגל בשעות הבוקר באזורים הסמוכים לבתי הספר התיכוניים, עלולה להסתיים בטראומה לא קטנה. המדרכות הפכו מזמן לכבישים צרים ועמוסים בבני נוער השועטים על קורקינטים ואופניים חשמליים במהירויות שלא מביישות כלי רכב בדרכים בין-עירוניות, למשל במהירות של 30 קמ"ש על המדרכה, ומיותר לציין שהם רוכבים ללא קסדה וללא כל מיגון, מסכנים את עצמם וכמובן גם את הולכי הרגל.

כולנו – הציבור הרחב, ההורים שמאפשרים לילדיהם להשתמש בכלים הרצחניים האלה, והילדים עצמם – בטוחים, כנראה, שלנו כלום לא יקרה. אולם עלינו לזכור שחלק מתשתיות הכבישים רעועות, שהילדים ובני הנוער אינם מצויים עדיין בחוקי התנועה, שחלק מהרוכבים הבוגרים הם פשוט חסרי אחריות, וכל זה יחד מוביל לכדי אסון.

למרבה הצער, הפעם היה זה מוטי מורל ששילם בחייו את מחיר הכאוס בכבישים ובמערכות האכיפה בכל הקשור לאופניים החשמליים. אולי משום שהיה מקושר למערכות השלטון והמדיה, משהו סוף סוף ישתנה שם במערכת האכיפה הישראלית. בינתיים מוטציית האופניים והקורקינטים החשמליים ממשיכה להתנהל בסביבה האזרחית מבלי להניד עפעף ומבלי שדבר משתנה. לדאבוננו, פקחי תנועה תרים אחר מכוניות שלא חונות על פי חוק, אבל הם לא מתמודדים עם הכאוס שיוצרים כלי התחבורה החשמליים למיניהם ברחובות הערים.

התאונה הבאה היא רק עניין של זמן, ובינתיים – דבר לא נעשה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

  1. זה כולל את נהגי המשאיות ויתר הנהגים בכביש, אבל גם את המשתמשים באופניים כולל אופניים חשמליים. כולם עוברים על החוק. אפילו הורים לכאורה נורמטיביים לוקחים חלק בכך שעוצמים עין או מעודדים את ילדיהם לעבור על החוק עם האופניים.

  2. As an "Israeli tourist", every time I visit Tel Aviv, I am shocked again and again at this absurd situation as described in this article. Maybe it is the neglectful Israeli attitude of "Ah , never mind, nothing will happen". A person paid with his life for this crime of neglect. there is no justification here.

  3. הם הרבה פחות מנסיעה עם האופניים על הכבישים

  4. אבל למיטב ידיעתי אין כל כך הרבה נפגעים. מסתבר לכן שהבעייה העיקרית היא חוסר המשמעת של הישראלים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן