האם זו המדינה שאנו רוצים לחיות בה?

לקראת יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל
דגל ישראל

הערב, מוצאי יום הזיכרון, תרד החשיכה על מדינת ישראל. היא תעטוף את בתינו, גם את הר הרצל, שם מונחים לוחמי האומה לצד גדולי האומה. מגיניה לצד מנהיגיה.

נרות הנשמה שהודלקו ביום הזיכרון בבתים רבים עדיין יקרטעו. טיפת חלב עדיין תהיה בתחתית הנר ובמרכזה הבהובים אחרונים של הפתיל שטרם אוכל. הציבור הישראלי יעמוד על סיפן של חגיגות העצמאות.

עבור משפחות רבות המעבר הזה הוא בלתי אפשרי. הן שקועות ביגון עמוק שאינו חולף עם הזמן. משפחות שבבוקרו של יום ביקרו את יקיריהן, ליטפו את מצבות האבן עם הכריות הזהות שבהר הרצל, בקרית שאול ובעשרות חלקות צבאיות ברחבי הארץ.

משפחות המייחלות רק לעוד חיבוק אחד. לראות שוב רק חיוך קטן אחד. הורים שרוצים נשיקה אחרונה. אולי רק להריח שוב את ריח המדים המיוזעים. הם רוצים לשמוע שוב נקישה בדלת. לא זו של אנשי קצין העיר אלא של היקר מכול שלא חזר מהשירות.

אותם, את רובם המכריע אם לא את כולם, הוויכוח סביב הופעת ראש הממשלה בטקס הדלקת המשואות מעניין כשלג דאשתקד ואף פחות. השאלה מי יישא נאום, אם יו"ר הכנסת או ראש הממשלה, היא אחרונה בתור הקושיות שהם שואלים את עצמם מדי יום. השאלה אם נשיא הונדורס או נשיא בוליביה ידליקו משואה נמצאת עמוק בתחתית סדר היום של רובם.

אלו שעם רדת הלילה רק מקווים שיאיר הבוקר ויוכלו לשוב, לכאורה (איזה שימוש במילה זו, הלקוחה מז'רגון אחר בישראל 2018), לשגרת חייהם, אלו שמעבר לגעגוע שלא יודע גבול, מעבר לפצע שאינו מעלה ארוכה והכאב שהפך לחלק בלתי נפרד מחייהם, אותם מעניינת דמותה של המדינה ששלחה את יקיריהם למות:

האם זו ישראל שהלוחם שנפל רצה לחיות בה? האם בה רצה לגדל את ילדיו? האם זו מדינה היודעת לכבד את השונה? האם זו מדינה המוקיעה את הגזען?

כן, גם האם זו מדינה האוהבת – כך דוד בן-גוריון, ראש הממשלה הראשון – את חייליה, יודעת להוקירם, יודעת להעריכם ויודעת גם להוכיחם, אם צריך? האם זו מדינה שוחרת שלום שהנרטיב שלה שאוב מדברי מנחם בגין: "עדיפים קשיי השלום על ייסורי המלחמה"?

בקיצור, כמו שאומרים היום: האם אנחנו מדינה שכיף לעוף עליה?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

 1. תשובות לשאלותיך –
  כן זו מדינה שכיף לעוף עליה
  כן זו מדינה שוחרת שלום בניגוד לשכניה
  כן זו מדינה שמוקירה את חייליה
  כן זו מדינה שמוכיחה אותם כשצריך
  כן זו מדינה שמכבדת את האחר ומוקיעה את הגזען יותר מכן מדינה אחרת בעולם.
  כן זו מדינה שסובלת מגזענות של סביבתה המוסלמית יותר ממה שכל מדינה אחרת בעולם סובלת.
  כן זו מדינה שגאווה היא להימנות על אזרחיה בכל מקום בעולם הגם שישנם קני שנאה שוליים פה ושם.
  כן זו מדינה שבמשאל של האו"מ תושביה נמנים על עשרת המדינות הראשונות בעולם במדד האושר.

 2. והיום זה יום העצמאות וצריך לשמוח ולהתגאות
  ואם ייש תופעות מדאיגות צריך לתקן

 3. כך רוב העם רוצה וכך רוב העם בוחר וזה שלך ולי לא נוח עם זה לא משפיע על אף אחד …..

 4. טוב לנו כאן. ואם צריך לתקן כמה דברים נתקן. ויהיה עוד יותר טוב.

 5. אם בראשות ממשלת ישראל ובלשכת שר הביטחון נמצאים אנשים מפוקפקים ולא ישרים, כמו נתניהו וליברמן,לציבור בישראל יש בעיה אמיתית.

 6. אם בראשות ממשלת ישראל ובלישכת שר הביטחון נמצאים אנשים לא ישרים הדואגים בעיקר לעצמם,וחשודים בעבירות חמורות, לעם היושב בציון יש בעיה אמיתית. עצוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן