המציאות כפי שהיא באמת

תגובה למאמרו של ד"ר דגני
דו כיווני
תמונה: RRZEicons commons.wikimedia.org

במאמרו "'רוחות מלחמה' שוב מנשבות מעל שמי ישראל" (18/3/18) מאשים ד"ר דגני עיתונאים ואקדמאים הזויים בהתעסקות יתר במשפחת נתניהו ובעיקר בהתעלמות מהמציאות באזורנו. לטענתו, אותם עיתונאים ואקדמאים "מסרבים להפנים את מה שמתרחש במדינות ערב הסובבות אותנו". בנוסף על כך מבקש ד"ר דגני שיספרו על יחסיה המשגשגים של ישראל עם מדינות חשובות כמו ארצות הברית, רוסיה, סין והודו.

ראשית, אודה כי אני מסכים עם ד"ר דגני על כך שהתקשורת מגזימה בדיווחים על משפחת נתניהו, עם זאת בל נשכח כי נתניהו הכניס להסכם הקואליציוני סעיף שלפיו הקואליציה כולה מחויבת להתיישר עם עמדת נתניהו בכל הקשור לתקשורת.

שנית בעניין יחסינו עם המדינות הנ"ל, אכן יש לספר על אודות יחסינו עימן, אולם איני רואה את הדברים עין בעין עם ד"ר דגני. אתחיל ביחסינו עם רוסיה. בכל תקופת שלטונו של פוטין לא זכורה לי ולו פעם אחת שרוסיה תמכה בעמדה פרו-ישראלית באו"ם ובמועצת הביטחון, לעומת זאת היא תמכה בכל ההחלטות האנטי-ישראליות. יתירה מזאת, פוטין התנגד להחמרת הסנקציות על צפון קוריאה (זו שסיפקה לסוריה כור אטומי נגד ישראל) זו הייתה גם גישתו להחמרת הסנקציות נגד איראן.

בתקופתו של פוטין ותחת עינה הפקוחה של רוסיה, ביססה איראן את מעמדה בסוריה ובלבנון, ואף התקרבה לגבול הישראלי כדי מאות קילומטרים בודדים. למעשה, פגישותיו התכופות של פוטין עם נתניהו הן לצורך מניעת קרבות בין ישראל לרוסיה על אדמת סוריה ותו לא.

יחסינו עם סין ועם הודו דומים במידה רבה ליחסינו עם רוסיה, למעט העובדה שעם שתי המדינות האלה יש לנו יחסים כלכליים טובים יותר.

ובאשר ליחסי ישראל וארצות הברית – בשנתיים האחרונות לשלטונו של אובמה הגיעו היחסים בין שתי המדינות לשפל חסר תקדים. ואכן אין חולק על כך שיחסי נתניהו-טראמפ טובים מאוד, ואף הביאו הישג חשוב – העברת השגרירות האמריקנית לירושלים – אך בעקבות כך הורע מבחינה ביטחונית מצבנו עם הפלסטינים. בנוסף על כך בזמן כהונתו של טראמפ ביססה איראן את מעמדה בסוריה. עם נשיא כמו טראמפ קשה מאוד לדעת מה צופן העתיד.

לעומת זאת, התעלם ד"ר דגני במאמרו מיחסינו עם מדינות השוק האירופי המשותף, יחסים שידעו תקופות טובות יותר מאשר כיום.

אין ספק כי בתחום הכלכלי ישראל נמצאת כבר כמה שנים במצב כלכלי טוב, אך אל לנו לשכוח כי הדבר בא על חשבון מצב חברתי טוב פחות. הפערים בין עשירים לעניים הולכים ומעמיקים. ואם ד"ר דגני מבקש לתאר את המציאות כפי שהיא, אל לו להתעלם מנתונים נוספים, לדוגמה: הפקקים הרבים בכבישי ישראל שאותם חווים האזרחים מדי יום ביומו, אף על פי שנתניהו רואה רק מחלפים; מספר הרופאים, האחיות והמיטות ביחס לגודל האוכלוסייה – נתון שממקם את ישראל בתחתית הרשימה של מדינות ה-OECD; יחסינו עם יהודי ארצות הברית נמצאים כיום בשפל שלא היה כדוגמתו.

בנוסף עלינו לזכור כי ראש הממשלה נתניהו ומפלגתו תוקפים באופן קשה את מערכת אכיפת החוק כולל בית המשפט העליון, המשטרה ומפכ"ל המשטרה, שמונה, כזכור, תחת עינו הפקוחה של נתניהו.

ד"ר דגני הנכבד, זו המציאות ואלו הן האמיתות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. כש- 5000 מכוניות חדשות עולות על הכבישים כל שבוע אז שלא יהיו פקקים?
  לא מר אורמן – זו לא המציאות. אתה מושפע מ"הארץ".
  קרא נא את סדרת (21) המאמרים בשם "השינויים בסביבה האסטרטגית של ישראל" שפורסמו באתר זה ותמצא שם מענה לחלק נכבד מהנושאים שאתה מעלה במאמרך שלעיל.
  אתה גם טועה בניתוח שלך על יחסי ישראל עם ארה"ב אפילו בתקופת אובמה ובוודאי עם יהדות אמריקה.
  לגבי הפער הכלכלי בישראל – אתה מושפע מפיקציות שמתפרסמות בתקשורת. זה פשוט לא נכון.
  יפה שאתה מסכים אתי על הכלכלה ועל הקישקושים על ביבי. לכן אני גם מקבל את עצתך ונמנע מלהכנס לשדה זה.
  לבסוף – כל הכבוד על תשומת לבך ועל מאמרך. אני מאד מכבד זאת. זה מראה על אכפתיות חיובית.
  תודה על התייחסותך גם לפעמים הבאות.
  מותר לשגות.
  כל החיים לומדים.

 2. במהרה יתברר עד כמה אנו טועים ככל שמדובר בארצות אירופה, שאנחנו מתעקשים להפוך אותם למתנגדינו. יש להם ביקורת נגדנו, אבל הם עוזרים לנו מאוד בהרבה מובנים. חסר לנו שנאבד אותם. כדאי אולי להקשיב למה שהם אומרים.

  1. למרות שאתה מכנה את עצמך צנון – אתה צודק בקשר לאירופה. אנו עוזרים להם באופן משמעותי ביותר במאבק שלהם נגד טרור. הם מהווים הלקוח הגדול ביותר ליצוא מישראל. אנו לא מאבדים אותם. אנו מקשיבים להם וההפך. כעת בשל המהפכים הפוליטיים בחלק מארצות אירופה היחסים הולכים ומתקרבים עוד יותר.
   אגב – בראשית מאי הוזמנתי לכנס כלל אירופי להרצות שם ולהשתתף בדיונים בדיוק על הנושא שאתה העלית בתגובתך.

  1. לא – לא הכל בעיני המתבונן. אתה צריך להבדיל בין תחושות בטן, הערכות עיתונאיות והטיות פוליטיות לבין נתוני אמת מהשטח. דהיינו HARD EVIDENCE.
   אני מקווה שאתה מבין את ההבדל.

 3. מר דגני הנכבד
  כשראש הממשלה אומר אתם רואים פקקים ואני רואה מחלפים זה עיוות המציאות על ידי ראש הממשלה. אם אחרי 21 מאמרים אתה מעלה על נס את יחסנו הטובים עם
  רוסיה סין והודו אתה לא רואה את המציאות .כדאי שתסביר לי במה אני טועה בניתוח יחסנו עם ארצות הברית ויהדות ארצות הברית.
  לגבי פערים כלכלים לכתוב שזה לא נכון כדאי שתבדוק את הנתונים הרשמים
  מאדם עם תואר שלישי מותר לצפות לנימוקים יותר מבוססים.

  1. לגבי מה אומר ראש הממשלה – קיבלתי את עצתך ואני נמנע מלהתייחס לדבריו.
   לגבי רוסיה סין והודו – אני משער שאינך מעודכן במתרחש. את המעט אמרתי.
   כנ"ל לגבי היחסים אם ארה"ב. אפילו אובמה בזמנו אמר שרמת היחסים בין ארה"ב וישראל היא בתצורות יותר משוכללות מאשר בין ארה"ב עם כל מדינה אחרת בעולם.
   כנ"ל השת"פ עם יהדות ארה"ב – הגם שבנישה מסוימת יש קשיים בשל לחצי האורתודוקסיה בישראל.
   לגבי הפערים הכלכליים – זו בדיוק הבעיה. הנתונים הרשמיים לא כוללים נתוני אמת על כשליש מאוכלוסיית ישראל – מבנה הוצאות המשפחה של הערבים, הגמ"חים אצל החרדים וההון השחור שלא מדווח בנתונים הרשמיים.
   אני מעיז לומר – ולא בגלל שלל תארים, כי חסר לך מידע ולכן כתבת מה שכתבת.

 4. תוקפים את המפכ"ל שהוא מינה ושהוא איש ימין ברור, ואת מבקר המדינה שהוא מינה, ואת שופטי בית המשפט העליון, וכו'. ממש מדאיג.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

צילום של גדעון

דילמת "המחיר"

הלכידות החברתית היא המפתח להישרדותנו בארץ הזאת

תמונה של משה

כצפוי, שונה!

על "טעות אנוש – רומן מתח" מאת שולמית לפיד

דילוג לתוכן