סטריפטיז מודיעיני

חשיפת השמדת הכור הסורי פוגעת באינטרס הביטחוני
צילום של גדעון
ד"ר גדעון שניר

סיפור השמדת הכור הסורי נחשף, ואיתו נחשף בפעם המי-יודע-כמה חוסר האחריות המאפיין את תרבות האינדיווידואליסט הישראלי, המעמיד את האגו האישי לפני הכול. נכון שהסיפור מרתק ומלהיב וגיבוריו ראויים לכל הערכה, אבל ממדי החשיפה והירידה לפרטי הביצוע הם מעדנים לכל מודיעין אויב, המקבל חינם מידע חיוני באשר לתהליכי החשיבה, סדרי העדיפות הביטחוניים ושיטות הפעולה של ישראל, ששנים נדרשו לפיתוחם. המידע עלול לעלות גם בחיי אדם – סוגי פצצות, כיווני תקיפה, פריצות למחשבים במדינות זרות וכו'.

הדחף הבלתי נשלט של פוליטיקאים, ולצערנו לאחרונה הצטרפו אליהם גם אנשי הביטחון, להראות "למי יש יותר גדול" כדי ששמם יופיע בספרי ההיסטוריה, לטוב ובעיקר לרע, גובר על כל היגיון של טובת הכלל. ההתמכרות שלנו לצבע הצהוב, השולט בחיי התקשורת והפוליטיקה הישראלית עד כדי אובדן חושים – מסוכן.

קשה להלין על אנשי המעש נוכח כישלון המנהיגים להוות דוגמה אישית. החל משמעון פרס, כפי שמעידים כותבי זיכרונותיו, שהיה תאב פרסום אישי ללא מנוח; המשך באהוד ברק, שסילק את שר הביטחון פרץ רגע לפני מבצע הכור הסורי באופן לא קולגיאלי ואף דחף לדחיית המבצע למען ייחרט על שמו (כך לפי העיתונות); עבור בנתניהו, שלא יכול היה להתאפק בריאיון בשידור ישיר וציין שהיה "בסוד העניינים וגם תמך"; שלא לדבר על אולמרט, שחש דחף פנימי בלתי נשלט, אף אם מובן, לשפר את הדימוי האישי שנפגע ולכתוב פרק בספרו על כל פרטי המבצע. מידה לא פחותה של אשמה מוטלת על הצנזורה, שלא עומדת בלחצי התקשורת לסלק כל מחסום מפני חשיפת מידע רגיש תחת הכותרת הבעייתית מאוד "זכות הציבור לדעת", שהיא יותר "זכות התקשורת לפרסם" – למען הרייטינג ולעזאזל הביטחון.

נכון שבאופן כללי קיים חשש שממשל יסתיר מידע חיוני לציבור, כמו סיבות לצאת למלחמה – למשל ארצות הברית במלחמת המפרץ הראשונה ב-1990. אך מנגד, בהכרת האופי התרבותי הלאומי המאפיין את המנהיגות שלנו, אני מודיע בזאת שיש דברים שבשם ביטחון ישראל וחיי חיילינו אני מוכן לוותר עליהם ולעמוד על זכותי "לא לדעת כל דבר", ואני רוצה מאוד לסמוך על שיקול דעתו של הצנזור שידע לעמוד בפרץ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

 1. למי זה לא היה ברור?
  הסורים והרוסים יודעים את כל הפרטים
  אפילו ראש האופוזיציה דאז, נתניהו, אישר זאת מיד אחרי האירוע בראיון
  אז מה הסיפור?

  1. אני לא מדבר על עצם הפעולה אלא על פרטי הפרטים, כיצד נאסף המידע, עי מי, כיצד פרצו למחשב של הסורי, תהליכי קבלת ההחלטות בישראל, שיקולי הביטחון למינהם, לא מספיק??

 2. צודק הכותב. עדיף היה להשאר באנונימיות מוחלטת.החשיפה רק נותנת סיבה לתגובה.

  1. הפעם אנו חלוקים. בזמן אמת כל מי שהיה אמור לדעת ידע. אפילו נמצא מכל דלק נתיק בשטח טורקי שזוהה כשייך למטוס ישראלי. הודעה מסודרת נמסרה לאמריקאים והדבר התפרסם שם בציבור. רק בישראל "באופן רשמי" לא פרסמו. זאת בשל סיבות פנימיות מסוימות שלא כאן המקום לדון בהן.
   ולגד – הסורים לא תקפו בחזרה כיוון שהם היו מורתעים. לא בגלל האנונימיות.

 3. ולמדנו שלמודיעין הישראלי, הטוב בעולם, היה יותר מזל משכל. וניתן גם לסווג את האירוע ככשלון מודיעיני. ולמעט הכח המבצע כל השאר נמרחו בבוץ ורפש.

  1. מילא "מכוער",הבעיה היא, כפי שמנחם הציג שהיה פה כישלון מודיעיני מסוים, העיקר תפיסתי, שלא ראו בסוריה איום שראוי להתמקד בו, וטוב שגילו וטיפלו בזה בזמן והיטב.
   הדאגה שלי, עדיין, שאנו מפטפטים עצמנו לדעת, מסגירים מידע חיוני חינם לכול דורש, הכול למען האגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן