לא לכם להטיף מוסר

התבטאות בכירים במשק על גירוש השוהים הבלתי חוקיים
הפגנה ליד העיריה
הפגנת פליטים בת"א צילום: אופק כחול. - BlueHorizon מוויקיפדיה העברית

בכתבה גדולה ב"כלכליסט" (17.02.18) מתבטאים בכירי המשק, מנכ"לים וראשי תאגידים מסקטורים שונים כנגד החלטת הממשלה לגרש את השוהים הבלתי חוקיים שהסתננו לישראל מאפריקה בשנים האחרונות. מעניין לבחון את הטרמינולוגיה שהם נוקטים: "מבקשי מקלט", בעוד הממשלה מדברת על "מבקשי עבודה" גברים רווקים בלבד. די ברור שהרוב המוחלט הם מבקשי עבודה, שכן כמעט כולם הגיעו לישראל דרך מצרים, שבה לא היה חשש לחייהם; רבים שילמו מאות דולרים כדי להגיע ישירות לישראל ולא התעכב בדרך, מסיבות ברורות שאינן קשורות לסיכון חיים, ואף הצהירו בגלוי שמטרתם לשפר את רמת חייהם. בכך הם מצטרפים לגל ההגירה העולמי השוטף את אירופה, ומאיים לשנות את פניה וגורלה של התרבות האירופית המערבית.

בדבריהם נוקטים ראשי המשק נימוקים מוסריים כנגד הגירוש, פורטים על נימי הרגש של העם היהודי שהיה עצמו עם נרדף, טוענים שהילדים (שאותם אין כוונה לגרש) יודעים "רק עברית" – נימוק דמגוגי חסר בושה, וכן נימוקים כלכליים כשלמעשה הם רואים במהגרים הללו כוח עבודה זול שניתן לנצל אותו לטובת עסקיהם.

משום מה דבריהם מעוררים בי תחושה של צביעות. ניתן להבין את טיעוניהם הכלכליים, שכן יש בכך לשפר את רווחיהם, אך שאר טענותיהם אינן אלא מילים ריקות ומנותקות מהמציאות. לדאבוננו יש במדינת ישראל עוולות הומניות קשות – מאות אלפי משפחות החיות בתנאי עוני, קשישים המתקיימים מקצבאות רעב ונאלצים לנבור באשפת השווקים, ילדים חסרי בית. לא זכור לי שלנוכח כל אלה השמיעו ברוני המשק את קולם, לא ראיתי איש מהם עומד לצד הנכים במאבקם, או עושה מעשה אנושי הומני למניעת פיטורי אלפי עובדים בגלל תעשיות שעוברות למדינות שבהן כוח האדם זול יותר. הם משייטים להם במכוניות פאר, ספונים בהיכלים מסוגרים, והקשר שלהם, במקרה הטוב, עם אוכלוסיית הפליטים מסתכם במפגש עם הגנן או עם מנקה בריכת השחייה שלהם, שבתום יום העבודה חוזרים לחדרם העלוב בדרום תל-אביב.

המחלוקת בקרבנו בסוגיה זו היא אמיתית ואקוטית, אך הניסיון להשוות את ישראל למדינות אירופה או לקחת מהן דוגמה על שפתחו את שעריהן לקליטת עשרות מיליונים מאפריקה, היא חסרת אחריות. אירופה מתחילה אט-אט להבין את משמעות המהלך הזה, אך לא פועלת רבות בנידון, ומעדיפה להעביר את הבעיה לדור הבא. יש החושבים שרצוי שהיבשת המזדקנת הזו תזרים דם חדש בעורקיה המתנוונים.

אולם מדינת ישראל עדיין לא במצבה של יבשת אירופה, מטרתה הלאומית העליונה של ישראל היא קודם כול להיות בית לעם היהודי באשר הוא. ואין להתבלבל בזה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

 1. מקורביה ותורמים שלה מרוויחים מהגירוש, ויש להם אינטרס ישיר. אז אולי בשל כך ש"ס מובילה הגיאוש. כל זה לפחות מכתבה מפורטת שהייתה בטלויזיה. אז עליהם אין לך טענה. רק נגד אלה שתומכים בהשארת הפליטים או מחפשי העבודה.

 2. אני מודה שלא הבנתי את ההערה וגם לא ראיתי את הכתבה המדוברת. בכול מקרה הרוב המוחלט, למעט בודדים שהם ממש מבקשי מקלט, אף שברגע שהגיעו לישראל ממצרים הם כבר אינם תחת איום על חייהם, והגעתם לישראל כבר נעשית מתוך שיקולי נוחות יחסית, אבל לא מחשש לחייהם. כול השאר הם מבקשי עבודה וחיים טובים יותר שאיפה לגיטימית. אך באותה מידה גם לגיטימי שמדינה תחליט האם היא מעוניינת לקלוט אותם מתוך שיקולים ענייניים לגמרי. לכן מה עניין ש"ס לכאן?
  מה שאני יכול להבין כביקורת עניינית היא אתה מרמז עליה אולי, שחברות כוח אדם זר העושות את קופתן מהבאת עובדים זרים- יפגעו ככול שירבו מבקשי העבודה מאפריקה. אבל זה שולי בהשוואה לבעיה הגדולה יותר, כי עשרות אלפים היום, יהיו מאות אלפים תוך דור. יש לישראל נטייה ברורה לדחות החלטות קשות שאינן "פוליטיקל קורט", ולהעביר אותם כתפוח אדמה לוהט לממשל הבא, כפי שישראל מתמודדת למשל עם בעיית ההתנחלות הבדווית בנגב, ואפילו הסיפור המוטרף עם האופניים החשמליים. לכן יש להקדים תרופה למכה.

 3. לא מובילי העסקים בארץ הם שילמדו אותנו מוסר. נהפוך הוא.

 4. חלק ניכר מן ה"עניים המרודים" שהכותב מציין כקרבנות, הם עניים מתוך בחירה, הסמוכים על שולחן הציבור בחסדי המיקוח של ראש הממשלה על קיום שלטונו. הם, שלא כמבקשי העבודה (כבר היה למלת גנאי כאן), מוכנים לעבוד ולקיים את עצמם צורכיהם. ילדיהם יהיו חיילים, אזרחים ואנשים עובדים, וגם כמו בכל חברה, גם לא מעט עבריינים, מה שאינו ייחודי דווקא לשכבות מצוקה בארצנו.

 5. דר ערן גרף הנכבד
  נתחיל בכך שלא ייחסתי לעניי עמנו את המילה "קורבנות" שאינה מופיעה במאמר שלי וגם אינני מגנה בשום פנים ואופן את מבקשי העבודה, למעט העובדה שהסתננו לארצנו באופן בלתי חוקי. אני מסכים איתך שרבים מאלו המוגדרים עניים בארצנו הם מתוך בחירה (חרדים שבוחרים לא לעבוד ולחיות מטפילות, או בני מיעוטים מרובי ילדים, ובטלנים אחרים למינהם), אבל באותה מידה תסכים איתי שיש עניים רבים שגורלם לא שפר עליהם כמו נכים, ישישים, פועלים שמטה לחמם נשמט מידיהם כי מפעלים נסגרו ועברו לארצות זולות יותר וכדומה, שלגביהם הייתה עיקר טענתי כלפי ברוני המשק.
  יש הבדל בין עובדים זרים שמדינה מזמינה כדי למלא חוסר בידיים עובדות בתחום מסוים הבאים לזמן קצוב וחוזרים למולדתם באשר היא בתום תקופת העסקתם, ובין "מבקשי עבודה" הבאים להשתקע כאן כראות עיניהם מבלי שיש למדינה אפשרות לשלוט בכך. כך הם בדיוק מבקשי העבודה עליהם מדובר.
  האמונה שלך שאותם מהגרי עבודה מאפריקה שישתכנו ברבבותיהם בארצנו ישרתו בצה"ל, נראית לי, עם כול הכבוד, קצת מופרכת (בהמעטה). אפילו את ערביי ישראל המוסלמים לא ניתן לגייס שלא לדבר שאפילו מסרבים להצטרף לשירות הלאומי היכול להטיב עם רווחת חייהם שלהם. אז הסודני והאריתראי בני דת האיסלם, הם יצטרפו לשורות צבא ההגנה לישראל הציוני?

   1. על סמך מה ה"בטוח" הזה? למה שמוסלמי סוני סודני או אריתריאי ילחם למשל נגד סוני פלסטינאי בעזה? למען המדינה הציונית?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן