תווי הפנים כראי האישיות

קריאת תווי פנים מאריסטו ועד ימינו
תמונה של מריו
מריו כהנא

מאז קיומו של האדם דרך ההומו-סאפיאנס, האדם הנבון המודרני, ועד ימינו אנו, הבין האדם שקיים קשר בין אישיותו לבין ההשתקפות של פניו.

הפיזיונומיה או הפיזיוגנומיה (מיוונית: פיזיו = פנים/גוף, גנומיה= ידיעה) היא תורה שעל פיה הערכת מראהו החיצוני של אדם, בעיקר פניו, יכולה לספק תובנות על אופיו ועל אישיותו. ניצניה הראשונים של תורה זו יוחסו כבר לפיתגורס ולהיפוקרטס. אריסטו, מאבות הפילוסופיה המערבית, הושפע מהם וכתב ספר שכותרתו "פיזיוגנומיה". אריסטו שימש כמורו של אלכסנדר הגדול, וזה בחר את קציניו על פי תורת הכרת הפנים, כלומר על פי ניתוח תווי פניהם כפי שלמד ממורו אריסטו, ולא על פי ייחוסם.

הסינים הבינו והכירו גם הם את תורת פענוח תווי הפנים, והיא מוכרת בתרבות הסינית בשלושה שמות שונים: Xiangfan, Xiangcho, Xingxva.Xing  = התבוננות, ואילו סיומות המילים: FA, XVA,CHO = מדע. גם לווייטנאמיים תורה עתיקה, המכירה בחשיבות פענוח תווי פנים, הנקראת "דיאן-שאן".

בתורת הקבלה, האר"י ומאוחר יותר תלמידו רבי משה קורדבירו (הרמ"ק) עסקו בפענוח תווי הפנים ובתורת הפרצוף. אחד המקורות לנושא נמצא בספר "ואתה תחזה סודי סודות" (ואתה תחזה רזא דרזין) – ספר תולדות האדם.

בשלהי המאה ה-16 הופיעו ספרים בנושא קריאת תווי הפנים, אך הכנסייה הנוצרית דיכאה את העיסוק בו משום שחששה שהידע ייתן כוח להמונים ורצתה לשמר כוח וידע אלו לעצמה.

ג'מבטיסטה דלה-פורטה (1535–1615) מלומד איטלקי פירסם בשנת 1586 עבודה שעסקה בפיזיוגנומיה, והתבססה על הרעיון שלפיו הערכת מראהו החיצוני של אדם, בעיקר פניו, יכולה לספק תובנות על אופיו ואישיותו. יוהאן קספר לווטר, כומר שווייצרי, שהושפע מדלה-פורטה פירסם בשנת 1778 ספר בתחום הפיזיוגנומיה, "דפוסים פיזיוגנומיים לקידום מדעי האנושות ואהבת האדם" ובו המשיך להעצים את התזה שלפיה ניתן להסיק תובנות על פי המראה החיצוני.

לקראת סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 היה ארנסט קרטשמר מהראשונים שאבחן את הסימפטום של הפסיכוזה הפראנואידית כקשור למבנה הפנים והגוף ולמבנה הנפשי.

ד"ר לואיס קורמן (1901–1995) פסיכיאטר וחוקר צרפתי הפך את המורפופסיכולגיה למדע של ממש על בסיס חקר פני המטופלים. תורה זו עוזרת לנו להבין ולגלות את אישיותו של האדם על פי תווי פניו, והיא נלמדת במכללות בעולם המערבי כולו.

ב"מרכז סמלים" העוסק בייעוץ, בהכוונה ובטיפול פרטי ותעסוקתי, אנו מלמדים מורפופרסונולוגיה ככלי מסייע לזהות את איכויות האדם לשיפור רמת התקשורת. במרכז פותחה דרך להנגיש את דרכי זיהוי הטיפוס ואופיו של האדם על פי תווי פניו, והיא נלמדת בקורס "מורפופרסונליזיה" המבוסס על מורפופסיכולגיה ועל צבר שיטות אמפיריות שפורסמו במהלך השנים.

תווי הפנים כראי האישיות הינה שיטת לימוד ייחודית אשר תאפשר לבוגרי הקורס לבצע הלכה למעשה פענוח פנים ולגלות את אופיו, אישיותו, אופן חשיבתו ודרך התנהגותו של אדם העומד אל מול יחיד או רבים, ובכך ליצור קשר אמפטי עם הזולת. עבורנו, הבנת הזולת והקשר האמפטי הם יעדים חשובים, המהווים את ארגז הכלים לשיפור התקשורת שאיתו יוצאים בוגרי הקורס אל המרחב הציבורי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

15 תגובות

 1. כלומר: האם לומדים זאת באוניברסיטה, יש התמחות מוסמכת בזה?

 2. לימור בוקר ויום טוב – הנושא מלומד במסגרת מדעי החברה בצרפת ובספרד ובמשך 3 שנות לימוד.
  במרכז סמלים מלמדים טכניקה המבוססת על מורפופסיכולוגיה פפיזיונוגומיה.
  אני בוגר למודי מורפופסיכולוגיה בברצלונה.
  מציע לך, לימור, לקרא על הנושא באתר מכון קורמן בצרפת.

  1. שלום
   פני האדם מורכבים מ 40% גנטיקה ומ 60% השפעת סביבה ומסיבה זו הפנים משקפות ארועים שהאדם התנסה בהם במהלך השנים
   הפנים אינם נשארים במצבם המולד וראה דוגמא של תאומים זהים שהשנים והמאורעות קבלו ביטוי שונה על פניהם שהיו זהים

  1. מאמר מעניין מאד. שורה תחתונה – אם אני מחפש בעל\ת תפקיד משמעותי בחברה שאני מנהל ומתייצבות לראיון קבלה לעבודה סופי לאחר שורט-ליסטינג שתיים – יפה עם תווי פנים יווניים-רומיים או יפה אחרת עם תווי פנים סינו-יפניים. את מי היית ממליץ לקבל לעבודה?

  2. אבשלום שלום,
   אישיות בהחלט משתנה במהלך השנים וזו אינה דומה לזו שהיתה בשנות הנערות, הבגרות ובהמשך השנים,
   מתקיימת השפעת סוכני הסוציליזציה על האישיות המתגבשת במהלך השנים

 3. יצחק שלום,
  התשובה לשאלתך נלמדת במרכז סמלים ומאחר שנבחנים פרמטרים רבים בתווי הפנים, על משמעויותיהם השונים כך שהפיענוח בהחלט יכול לקבוע את מי תעדיף לקבל לעבודה מסוימת.
  פיענוח הטיפוס, על פי תווי הפנים, יביא אותך להלימה לתפקיד המוצע.
  מרכז סמלים מבצע התאמה זו עבור מקומות עבודה והנך מוזמן להכנס לאתר מרכז סמלים, כמו גם להתקשר לחמדה 0505842121

  1. אישיות = פנוטיפוס
   פנוטיפוס = גנוטיפוס + השפעת הסביבה.

  2. אישיותו של אדם מורכבת משני פרמטרים גנטיקה
   ב40% וסביבה שבה גדל התנסויותיו והתמודדות והמשברים המהווים 60%

 4. ארז שלום ,ניתוחים פלסטיים אינם משנים את אופיו של האדם או מהותו,התיקונים הנם חיצונים ולא פנימיים אך נכון שעל המפענח לוודא שלא היו ניתוחים(באף או בשפתיים) אחרת התוצאות תהיינה מוטעות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שרטוט סמלי בית

מהי חברת ניהול נכסים?

שירותים נרחבים לבניינים על מנת שהמבנה יישאר מטופח וישמור על ערכו

שאול אייזנברג

שכונה

פיטורי המאמן במכבי תל אביב

פיצוץ אטומי

על הסף

חידוש הסכם הגרעין עם איראן – תרחישים אפשריים