מי מטיל את העוגן במשא ומתן?

נושאים עיקריים במשא מתן בין ישראל לפלסטינים
צילום של גדעון
ד"ר גדעון שניר

אחד מכללי היסוד בניהול משא ומתן הוא הטלת "עוגן", שהוא הנושא המרכזי שסביבו מתנהל המיקוח. כוחו של כל אחד מהצדדים למשא ומתן נקבע בין השאר ביכולתו לקבע את הדיון סביב העוגן הרצוי לו, העוגן המשרת טוב יותר את האינטרסים החיוניים שלו ואת השגת שאיפותיו במשא ומתן. כך גם במשא ומתן המתנהל בין ישראל והפלסטינים ניכר המאבק "למי יש עוגן אפקטיבי יותר". דוגמאות לעוגנים כאלה הן זכות אבות, בעלות על הקרקע ("אני הייתי כאן קודם"), טיעון הצדק והר הבית.

תוצאות תהליכי המשא ומתן, החל מוועידת מדריד ועבור בהסכם אוסלו ובקמפ דיוויד 2000, מצביעים בבירור שהעוגנים הפלסטינים היו אפקטיביים הרבה יותר למטרותיהם בהשוואה לעוגנים הישראלים, שכן הפלסטינים לא זזו מילימטר מדרישותיהם ואילו ישראל נסוגה מכל הקווים האדומים שהציבה אי פעם לאורך הדרך.

לדוגמה הפלסטינים הצליחו לקבע את התפיסה שהם כבר מילאו את מכסת ויתוריהם – במקום הדרישה הראשונית לבעלות על כל פלסטין המנדטורית הם נותרו עם 22 אחוזים מהשטח ועל זה מאבקם, ולכן "רק לישראל יש מה לתת" והם פטורים מכל דרישה לוויתור נוסף. לזכותם ייאמר שעוגן זה נקלט היטב לא רק בזירה הבין-לאומית אלא גם בקרב חוגים רחבים למדי בחברה הישראלית, שכן ישראל נתפסת כמעצמה הצבאית החזקה ביותר במזרח התיכון, ומתוקף זה כל הוויתורים חלים עליה בלבד.

העוגן הזה בעייתי ביותר מבחינת ישראל, שכן יש לזכור שלמעשה הפלסטינים לא ויתרו על דבר, ודאי שלא על חזונם לממש שליטה על כל שטחי פלסטין המנדטורית, והעובדה שרק חלק מהשטח נותר בידיהם היא תוצאה ישירה של שלוש מלחמות יזומות שלהם ל"פתרון סופי" של הישות הציונית במזרח התיכון. נוצר כאן אבסורד לוגי מסוים לפיו התוקפן שהפסיד מתלונן על כך שנגזל חזונו.

גם הניסיון – המוצלח, יש לומר – של הפלסטינים לקבע את עוגן "גבולות 67" בעייתי מאוד מבחינת ישראל, שכן גבול זה אינו יכול להבטיח את האינטרס הביטחוני שלה. יש לזכור שבכל הסכם שהוא עם הפלסטינים, כל סעיף – אם בתחום הכלכלי, סביבתי, תעסוקתי ואפילו שת"פ בטחוני – יכול להיות מופר כלאחר יד מיד עם חתימתו, בהעדר סנקציות מרתיעות אפקטיביות. כל סעיף – למעט גבולות!

מכל הפרות ההסכם הפוטנציאליות, החמורה ביותר מבחינת ישראל תהיה הפרת הסכם כלשהו שלא יהיה על פירוז פלסטין מנשק אסטרטגי. הפלסטינים תמיד ישאפו לשמר את הריבונות שלהם, כולל זכותם כמדינה לאחוז בנשק כפי הבנתם את צרכיהם. במקרה זה יהיו ידי ישראל כבולות, היא לא תוכל לפלוש לשטחי המדינה הפלסטינית כדי לשים ידה על הנשק הלא חוקי כי לא תזכה לאישור אומות העולם למהלך שמשמעו פלישה וחציית גבול בין-לאומי.

לכן כשביטחון ישראל עומד על הפרק, יש לישראל הזכות ואף החובה להבטיח שליטה ישירה על קו הירדן במטרה למנוע כל חדירה של כוחות זרים או אמצעי לחימה. זה ויתור שעל ישראל לתבוע מהפלסטינים, וגם על זכות שליטה ברמה כזו או אחרת על הר הבית. לכן יש לפרק את העוגן הפלסטיני ש"רק ישראל צריכה לוותר", שקבלתו בניהול המשא ומתן פוגע באופן מהותי באינטרס הישרדותי ישראלי. מכאן שוויתורים טריטוריאליים הדדיים צריכים להיות עוגן בניהול המשא ומתן שאל לישראל לוותר עליו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

 1. וזה בסדר
  יש רק נקודה אחת שאני מאמין בה בכל לב
  ככל שנגיע להסכם יותר מהר כך המחיר הכולל שנשלם יהיה נמוך יותר

 2. זה גם הגיוני והוגן.אבל מה לעשות שהצד השני לא רוצה הגיון.לא רוצה פשרה. רוצה הכל.

 3. עד הופעתו של טרמפ, הפלסטינאים הגיעו למסקנה שכדאי להם לדחות את ההסכם ככול שניתן כי הבינו שישראל נמצאת בתהליך של נסיגה מעמדותיה, ולכן הם ישיגו דרך הלחץ הביו לאומי את מטרותיהם ללא ויתורים משמעותיים מצידם. אסטרטגיה זו עבדה מצויין לטובתם עד שכאמור טרמפ טרף את הקלפים ולכן נכנסו ללחץ "יחרב ביתך".
  עכשיו יהיה מעניין לראות כיצד ולאיזה כיוון יתקדם המשא ומתן

 4. להתחיל לקבוע עובדות. לקבוע את קו הירדן כגבול בשליטה ישראלית, (המלך הירדני ישמח מאד אף שיגנה פומבית) להתחיל להתכנס לגושים הרצויים לנו מבחינה בטחונית, להבטיח גדר אפקטיבית ולא מסננת מחוררת ועוד..

 5. מסתבר שלא הבנת אותי, אני לא ממליץ לדרוך במקום, אני ממליץ לפעול למען השגת המטרה העליונה- להבטיח את המשך קיומו של העם היהודי בארץ ישראל לדורות רבים ככול האפשר.
  אם יש לך המלצה אחרת להשגת מטרה זו- תעלה אותה ונדון בה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן