ידו של מי הייתה במעל

10 דרכים למניעת מעילות בארגון
תמונה של עופר
עופר אלקלעי

אחת לתקופה מתפרסמת בעיתון ידיעה על מעילה שהתרחשה בחברה בישראל. למרות הגברת המודעות לסיכונים הכרוכים במעילות, מרבית החברות ובעיקר הקטנות שבהן לא עושות מספיק כדי למנוע את המעילה הבאה. לאור ניסיוני בתחום החקירה ומניעת מעילות, ריכזתי במאמר זה עשר המלצות אשר יכולות לצמצם את החשיפה למעילות ולחסוך לארגון נזק במיליוני ש"ח.

 1. בדיקות אמינות ורקע – הדרך היעילה ביותר למניעת מעילות היא לא להכניס עובדים בעלי רמת סיכון גבוהה לארגון. בעבר ביקשו חלק מהמעסיקים מהעובד להציג היעדר רישום פלילי, אולם נכון להיום על פי חוק לא ניתן לקבל אישור כזה, מה גם שמרבית המעילות בישראל כלל אינן מדווחות למשטרת ישראל כתוצאה מחוסר אמון במשטרה ובמערכת המשפט. עם זאת קיימות בדיקות רבות שיכולות לסייע לאיתור חוסר אמינות, לדוגמה: בדיקות גרפולוגיות, מבדקים ממוחשבים, בדיקות פוליגרף לבדיקת פיטורין על רקע אירועים דומים וכן תשאול על ידי גורמים המתמחים בנושא. במעילה שטופלה על ידי משרדנו, מנהל כספים שהיה מעורב במעילה בסך מיליוני ש"ח, ואף ישב בכלא, הצליח להתקבל לעבודה תוך שהוא מתחזה לרואה חשבון. האיש לא הציג תעודת זהות או תעודות נוספות ונתן חברים שלו כממליצים.
 2. עריכת סקר מעילות – זהו כלי שנועד לאתר פרצות בתהליכי העבודה ולסייע בסגירתן על ידי שיפור הבקרות ותהליכי העבודה. מרבית הארגונים הגדולים במשק הזמינו סקרי מעילות על ידי משרדים המתמחים בתחום.
 3. התקנת קו חם – לפי מחקרים שנערכו בארצות הברית הדרך הזולה והיעילה ביותר למניעת מעילות הינה התקנת קו חם בארגון. לאורך השנים התגלו מעילות רבות על ידי מידע שהגיע מעובדים אחרים. בארץ נקרא השירות "מלשינון", אולם למרות הרתיעה של מנהלים רבים כי כלי זה ישמש לתלונות שווא, הרי שמדובר בכלי מרכזי במניעת מעילות הפועל בארגונים רבים בישראל.
 4. שילוב בקרה מתמשכת – אחד הפיתוחים החדשים בתחום מניעת המעילות הינו שילוב של כלי בקרה ממוחשבים המבצעים בקרה מתמשכת לאיתור "דגלים אדומים" וחריגים במערכות המידע של הארגון. המערכת מתריעה על מצבים חריגים כגון חשבון בנק זהה לעובד ולספק, ביצוע העברת יתרות בין לקוחות, שינויים תדירים בחשבונות בנק של ספקים ועוד.
 5. תהליכי רוטציה – החלפת בעלי תפקידים ורענון הפעילות על ידי הצבת עובד חדש מציפים לא אחת בעיות, תקלות ואף מעילות. לאור האמור, מומלץ לבצע רוטציה בתפקידים רגישים במחלקות כספים, רכש וכד' אחת לכמה שנים.
 6. הטמעת קוד אתי – קוד אתי הינו מערכת חוקים אשר נועדה למנוע אי-הבנות לגבי המותר והאסור בארגון. עובדים רבים שמבצעים עבירות תעסוקתיות טוענים כי מדובר בנורמה נפוצה או שאינם מבינים את משמעות הפעולה. הקוד האתי נועד להעביר לעובדים מסר לגבי נורמות ההתנהגות המצופות מהם החל מדיווח מדויק על שעות עבודה, לקיחת ציוד מהחברה ועוד.
 7. יציאה לחופשה רציפה – אחד הלקחים שנלמדו מפרשת אתי אלון הינו הקפדה על כך שעובד יצא לחופשה רציפה ועובד אחר יחליף אותו בתפקידו. כידוע, עובדים שחטאו במעילה ממעטים לצאת לחופשה משום החשש כי המעילה תתגלה בהיעדרם.
 8. הפרדת תפקידים – מרכיב מרכזי במניעת מעילות הינו הפרדת תפקידים כך שגורם אחד לא יוכל לבצע תהליך מתחילתו ועד סופו. כך לדוגמה במעילה שנבדקה על ידנו נחשף מנהל חשבונות שזייף המחאות. האיש הסתיר את המעילה בקלות לאור העובדה שהוא גם רשם פקודות יומן וגם היה אחראי על התאמות בנקים.
 9. הדרכות – אחת הדרכים למניעת מעילות היא חינוך העובדים במסגרת הדרכות והרצאות המסייעות להם לזהות "דגלים אדומים", הן התנהגותיים של עובדים אחרים והן חוסר סבירות בנתונים והעברת המידע לבדיקת הגורמים הרלוונטיים בחברה.
 10. בדיקות רקע לאיתור בעיות כלכליות – אחד המניעים המרכזיים לביצוע מעילות הינו בעיות כלכליות של עובדים. היום ניתן לבצע בדיקות לאיתור חשבונות בנק מוגבלים של מועמדים ועובדים, בדיקה של תיקים בהוצאה לפועל וכן תביעות שהוגשו כנגד גורמים שונים. ממצאים כאלו מצריכים בדיקה ובירור בעיקר למול רמת חיים גבוהה או "דגלים אדומים" אחרים הקשורים להתנהגות העובד.
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

 1. הם טובים בביזנס אבל חשופים לגניבות הכימ פשוטות. רק אחרי שזה מתגלה הם תופסים את הראש.

 2. כולל פניה לרשויות
  אסור לנסות לשמור הסיפורים של המעילות בסודיות

 3. ארגונים שנוקטים צעדים יעילים נגד המעילות – מראש (מספרם אפסי)
  ארגונים שמתחילים להתייחס לבעיה רק אחרי שמתגלית מעילה (הרבה מאוד)
  ארגונים שאפילו לא יודעים שיש אצלהם מעילות (הרבה)

 4. קראנו לאחרונה על פרויקט בסין לפיו כול אזרח יקבל ציון על התנהגותו האזרחית, וציון זה ישמש לקבלת תנאים כמו דיור, תחבורה, לימודים וכו. מי שהתנהגותו החברתית הציבורית אינה עומדת בקריטריונים, כמו חציית כביש באור אדום, ליכלוך סביבתי, גנבה ושאר דברים שהמשטר ימצא לא ראויים, יתקשה אפילו להתמודד על תפקידים או למצוא כלה ראויה במשרד שידוכים
  לכך יש יתרונות רבים בצד חסרונות כמו החדירה לפרטיות. יחד עם זאת תהיה אפשרות לכול אזרח לעשות מקצה שיפורים להתנהגותו הציבורית באמצעות יועצים לעניין…
  אז מה אתה אומר על השיטה הזו?

 5. נכון שמניעה וביקורת ומניעה וכדומה נם חשובים. אבל צריך לחשוב גם על אוירה. על הערכים שמובילים המנהלים ומקנים לעובדים. גם הצד הערכי הפנים חברתי צריך להשתלב במאמץ נגד המעילות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של רות

צדק לימודי

כיצד ניתן לצמצם פערים ולדאוג לשוויון במערכת החינוך