מי מסתתר מאחורי המסכה

שפת הגוף ומשמעותה
תמונה של מריו
מריו כהנא

"כל העולם במה וכל הגברים והנשים רק שחקנים, כולם כניסות ויציאות להם ואדם אחד בזמנו משחק בחלקים רבים…" (שייקספיר, "כטוב בעיניכם").

"הכניסות והיציאות", אליבא שייקספיר, הן המפגש היום-יומי של כל אחד מאיתנו עם הזולת. המפגש, פנים מול פנים, הוא הכרח המתקיים באופן יזום או באופן אקראי והסיטואציה, במידה מסוימת, כאוטית מאחר שאינה מונעת לתכלית כלשהי.

בכל מפגש מסופר סיפור. העומד מולנו או העומדים מולנו, אמורים לשכנע אותנו בדבריהם, בטענותיהם או לחלופין להשתכנע מהסיפור או מהטיעון שאנו טוענים.

הנרטיב שאנו מעבירים לזולתנו מצמצם את אי-הוודאות, ויוצר בהירות וסדר באשר למידע המועבר והבנתו. הסיפור – הדיבור – הוא אם כן "כלי עבודה" חשוב שיש בכוחו לשכנע את הזולת, ומכאן שמדובר ב"כלי ניהולי" יום-יומי.

לצד היכולת הוורבאלית ובמקביל אליה, קיים בכל מפגש שלנו עם הזולת ממד הנראות. בתוך כ-7 שניות תיקבע דעתנו על מי שניצב מולנו, ומכאן שיש לייחס לממד זה חשיבות.

כפי ששייקספיר היטיב לקבוע, אנו עוטים על עצמנו בגדים שונים לאירועים שונים וגופנו מגיב באופן שונה במצבים שונים, ועל כן ה"פורים" היום-יומי שבו אנו חיים במפגש עם הזולת או אף במפגש של אדם עם עצמו, מחייב אותנו לפענח, לגלות את הפרסונה המסתתרת מאחורי ה"תחפושת", מאחורי ה"מסכה" ובמהירות. כשהתשובה תהיה ברורה לנו, נוכל להתקדם וליצור תקשורת נכונה שתאפשר לנו להגיע לתכלית הרצויה.

כולנו משתמשים תמיד בשפת הגוף, בין במודע ובין אם לאו. גופנו ממשיך לשדר ולהעביר מסרים גם כשאנו שותקים, וישנם אנשים שמודעים היטב לכך שהם מעבירים מסרים באמצעות שפת הגוף.

לאנשים המודעים לשפת הגוף יתרון משמעותי, הם עושים בה שימוש לקליטת שדרים, סימנים ולפענוח האדם העומד מולם, כמו גם מעבירים מסרים שלהם עצמם ומשכנעים במימוש רצונם. אלו שאינם מודעים לשפת הגוף, לא של עצמם ולא של העומד מולם, שקופים בפני הזולת, אינם מבינים שדרים, וחלשים במו"מ משום החסר בכושר השכנוע.

אפשר ללמוד את שפת הגוף, וניתן אף לומר שהיא ברורה יותר משפת המילים. חשיבותה של שפת הגוף התבררה כקריטית בסדרת העימותים הטלוויזיוניים בין ג'ון קנדי לריצ'ארד ניקסון בשנת 1960. בעימות הראשון ביניהם (26.9.60) שנערך בשיקגו חש ניקסון ברע, הוא לא היה מגולח, הזיע וסירב להתאפר. החליפה האפורה שלבש נבלעה ברקע האפור של האולפן. ולעומתו, קנדי "עבר מסך" היטב ושידר תדמית צעירה ובריאה. אלו ששמעו את העימות ברדיו סברו שניקסון ניצח, אך הרוב שצפו בטלוויזיה העדיפו את קנדי. שלושת העימותים הנוספים כבר לא הצליחו לשנות את הרושם הראשוני, וקנדי ניצח בבחירות.

אם כן, הטלוויזיה שינתה את כללי המשחק – לנראות ולתדמית ייחסו חשיבות גבוהה יותר מאשר לשפה הוורבאלית. כללי "משחק חדש" זה זלגו לחיי היום יום, בכל מפגש. לטענת ד"ר אלברט מהריביאן "שפת הגוף והקול מהווים 93% מהרושם שאנו יוצרים לעומת התוכן המילולי העומד על 7% בלבד".

לסיכום, שפת הגוף משמשת לעיתים להעברת מסרים, גלויים או סמויים, והבגדים שאנו לובשים משמשים, לעיתים, להסתרת כוונות. הבגד, להסתרה או לגילוי, בא לידי ביטוי כבר בתקופת המקרא; בבראשית פרק לח מסופר על תמר, אלמנה משני בניו של יהודה, המתכננת את המפגש עם חמיה: "וַתָּסַר בִּגְדֵי אַלְמְנוּתָהּ מֵעָלֶיהָ וַתְּכַס בַּצָּעִיף", ובסיומו של המפגש "וַיָּבֹא אֵלֶיהָ וַתַּהַר לוֹ, וַתָּקָם וַתֵּלֶךְ וַתָּסַר צְעִיפָהּ מֵעָלֶיהָ וַתִּלְבַּשׁ בִּגְדֵי אַלְמְנוּתָהּ", קרי – תמר מתחפשת לאישה אחרת ומשתמשת בתלבושת חיצונית לשם הסתרת כוונותיה האמיתיות.

*

מריו כהנא משמש כחבר ועמית ב"איגוד הצרפתי למורפו פסיכולוגיה" בפריז societe francaise de morphopsychologie

אתר "מרכז סמלים":

https://www.smalim.co.il/

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

15 תגובות

 1. עברתי סדנא לניתוח שפת גוף ותווי פנים במרכז סמלים בהנחיית מריו, עשרה מפגשים, אווירה נעימה מידע עינייני ומעניין והמנחה תותח! מומלץ!

 2. הכתבה מרתקת ומביאה רצון ללמוד ולהעמיק בשפה הלא מילולית החשובה בשיפור התקשורת ובמיוחד בעידן התקשורת האלקטרונית

 3. התרשמתי מאד מהמאמר שאכן לשפת הגוף משמעויות רבות בכל מפגש אישי או קבוצתי והוא מהווה כלי חשוב לשיפור התקשורות הדו צדדית ויכול גם לשמש כלי מצויין לאיתור מועמדים לתפקידים שונים.

 4. על שפת הגוף של בנימין נתניהו בנאומו אחרי הודעת המשטרה. הנושא מסתבר יותר חשוב ממה שחשבתי.

  1. הכלים המדעיים המרוכזים במדעי ההתנהגות וכדאי לעיין בעבודותיו של פרופסור קורמן שהוכיח שישנם יותר מ10000 הבעות פנים שונות
   לפני שנולדה השפה בני אדם תקשרו בעזרת גופם והבעות פנים

  1. שפרה צהריים טובים – ככלל לצבעים משמעיות שונות הן ברמת הפרק והן ברמת הקולקטיב.
   לדוגמא : צבע אדום מהווה אסוציאטיבית בחברה מסוימת דם ובחברה אחרת יין. פרט מסוים ״יראה״ בצבע האדום שקיעה, רומנטיקה – אתל נשים מסוימות הצבע האדום מהווה סמל לרומנטיקה ומכאן ״צובעות״ שפתיים בצבע זה ודומה כך לגבי הבגד.
   צבע הבגד מזהה, בקהלים מסוימים, הזדהות עם קבוצת הכדורגל המקומית: הפועל אדום, מכב״י צהוב וברמה הלאומית צבע האורנג׳ מזהה את נבחרת הולנד.
   בלמודי שפת הגוף במרכז סמלים יד התייחסות לעניין זה, כמו גם להבטיח נוספים של שפת הגיף והניראות.
   בכל עת שאנו יוצאים למרחב הציבורי אנו נראים ומכאן חשיבות גם לנושא צבע הבגד/ים שהעלת.

  1. צצצ ערב טוב – לחץ וחרדה מהווים גורם לזיעה ואשר על כן האדם המשקר, ולאו דווקא בחקירה, נמצא בלחץ ובחרדה שדבר השקר יתגלה > חרדה זו גורמת לו להזיע ואין הדבר בשליטתו.

 5. אברהם ערב טוב – גופנו מגיב וללא שליטה למצבי אמוציות המתרחשים במפגשים עם יחיד או עם רבים. במרכז סמלים אנו מלמדים לזהות ולפרש את אותן תגובות לא רציונליות, להבין ולהתייחס לאותן תגובות אל מי שמולנו ובכך לשפר את התקשורת באופן מהותי.
  רמת דיוק הפיענוח מותנית בלמידה ובתרגול וככל שהלימוד והתרגול יובאו כן רמת דיוק פיענוח השפה הלא מילולית תהיה מדויקת יותר.
  במרכז סמלים גם לומדים וגם מתרגלים ובוגרי הקורס יוצאים עם ״ארגז כלים״ פרקטי.

 6. נתניהו, למרות שמחייך ומנסה ללהטט, כל אחד גם לא מומחה רואים שהוא לחוץ ובבעיה

 7. יחיאל אתה צודק בהבחנה שלך שהיא תוצאה של תשומת לבך, במודע ובת מודע, למיקרו הבעות של נתניהו ובמיוחד ״חצי החיוך״. נתניהו מנסה לחייך חיוך מלא אך שליטתו אינה מלאה.
  בני אדם שולטים בתנועות הפנים יותר מאשר בחלקים אחרים של הגוף אך ממש לא באופן מלא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך