אין היגיון, אין נאורות

החברה הישראלית איננה חברה נאורה
תמונה של ניצה
פרופסור ניצה נחמיאס

כל אזרח ישראלי, ללא הבדלי השקפות פוליטיות, או התייחסות עדתית, אם יישאל, יגדיר את עצמו כאדם נאור. הדבר נכון לגבי אנשים דתיים, חילונים, ימניים או שמאלנים, כולם רואים את עצמם אנשים נאורים. ברם, אם נבחן את הנושא לאור אמות מידה אוניברסליות, יתברר לנו כי החברה בישראל רחוקה מאוד מלהיות חברה נאורה.

מרכיב ה"נאורות" בהתנהגות קבוצה חברתית ובעיקר קבוצה לאומית-חברתית התעורר לפני מאות שנים, כאשר מדענים ופילוסופים החלו להעלות ספקות לגבי אמיתות "תיאוריות מדעיות" והגדרות פילוסופיות שהיו נפוצות באותה תקופה. מנהיגי ה"נאורות" סיכנו את חייהם כאשר ערערו על מוסכמות דתיות, והדוגמה הידועה ביותר היא אולי שלילת התיאוריה שהשמש סובבת סביב כדור הארץ.

הנושא העיקרי שעמד למבחן ה"נאורות" היה נושא ה"רציונליות" או ההיגיון העומד מאחורי התיאוריות המדעיות מחד גיסא, וההנחות הדתיות-כנסייתיות מאידך גיסא. עד לתקופת ה"נאורות" כל ההנחות המדעיות היו מבוססות על אמונות ועל טקסטים דתיים. גם היום קיימת הנחה בקרב יהודים חרדים, שהעולם נברא לפני 5000 שנה ובשישה ימים. תיאוריית ה"נאורות" שקמה לפני מאות שנים, שללה הנחות דתיות חסרות כל בסיס מדעי-הגיוני-מוכח, ויצרה אמות מידה הגיוניות לקביעת אמיתות מדעיות והיסטוריות.

לפי תיאוריית ה"נאורות", הבסיס להבנת העולם ולהבנת תופעות טבע ותופעות התנהגותיות-אנושיות, הוא "היגיון". עובדה יכולה להיחשב כנכונה רק אם היא מוכחת באופן הגיוני-מדעי. פילוסופיית ה"נאורות" התפשטה כאש בשדה קוצים וגרמה לחיסול משטרים מלוכניים-אנטי-דמוקרטיים, ואפשרה ויצרה קידמה רעיונית, טכנולוגית, מדעית.

שתי המהפכות המפורסמות ביותר שניבנו על עקרונות ה"נאורות" היו המהפכה הצרפתית והמהפכה האמריקנית. ה"נאורות" הייתה המנוע שהצעיד את הציוויליזציה המערבית עד לימינו והלאה.

מאז המאה ה-18 – עידן הפריחה של ה"נאורות" – ואילך, הצטיינה חברה נאורה במספר מאפיינים ברורים. חברה נאורה היא חברה המבוססת על עקרונות הגיוניים, כמו שלטון חילוני צודק, חברה שוויונית, ובעיקר, חינוך חילוני המבוסס על עקרונות הגיוניים-מדעיים-מוכחים ולא על תיאוריות שאין להן כל רקע מדעי והן מבוססות על מיסטיקה וספרי דת. חברה נאורה מממשת עקרונות של מוסר ואתיקה. ג'ון לוק, גדול הפילוסופים הנאורים בארה"ב, טען שילד אינו נולד עם תיאוריות פילוסופיות על בריאת העולם. אופיו של האדם, השקפת עולמו, ודרך חייו ייקבעו על ידי החינוך שיינתן לו, וחובה עלינו לחנך את ילדינו לחשיבה הגיונית, לסקרנות תיאורטית, לחיפוש ולגילוי אמיתות מדעיות-טכנולוגיות שיובילו לקידמה ולהתפתחות החברה האנושית.

האם החברה הישראלית היא חברה נאורה? בפירוש לא. אנחנו בהחלט איננו חברה נאורה. מערכות השלטון בישראל, וחוקי המדינה, אינם מוכתבים על ידי עקרונות הגיוניים, דהיינו, שוויוניים, מדעיים, מוכחים. למשל, אין שוויוניות בין סטודנט באוניברסיטה לסטודנט בישיבה. דוגמה נוספת, אישה חרדית תעדיף רופאה מיילדת, אבל תתנגד לחינוך אוניברסיטאי לבנות. אין היגיון, אין נאורות. חברה נאורה אינה כופה הפקעת קרקעות פרטיות הרשומות בספרי החוק, על בסיס פרק בתנ"ך.

מדינת ישראל מתנהלת כחברה בתקופות קדומות, הרבה לפני תקופת ה"נאורות", כאשר אמונות דתיות היו חוק המדינה. כדאי להזכיר בעניין זה משטרים המבוססים על שלטון הדת כמו איראן, כדי לראות שנאורות ושלטון הדת אינם יכולים לגור בכפיפה אחת. הסתירה בין משילות על בסיס אמונה דתית לבין שלטון חילוני-דמוקרטי ברור ביותר. שלטון דמוקרטי חייב להיות מבוסס על עקרונות ה"נאורות" המבוססים על עליונות ההיגיון, המדע, והתיאוריות המדעיות, ולא על תיאוריות דתיות, מיסטיות. ישראל אינה מדינה נאורה מאחר שמערכות השלטון בה אינן מבוססות על עקרונות נאורים-אוניברסליים, אלא על עקרונות המוכתבים על ידי רבנים הפועלים מתוקף פילוסופיות דתיות מיסטיות, שמעולם לא התיימרו ולא שאפו להיות דמוקרטיים. לצערי, ה-Enlightenment עדיין לא הגיעה לישראל.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

10 תגובות

 1. הגיע הזמן להבהיר זאת ולא ברור לי למה הדתיים מבקשים להקרא נאורים.

 2. ישראל היא אחת המדינות היותר נאורות בעולם.
  אפילו המגזר המוסלמי בישראל הוא הקהילה המוסלמית הנאורה ביותר בעולם.
  אכן – יש בעיה מסוימת עם חלק מהדתיים. חלקם הופך לדתל"שים. חלקם נותר בבערותו. השפעתם על הנאורות הכללית בישראל, למרות שזה נראה כאילו חמור, היא בטלה בששים.

  1. של המושג נאורות. כשהמציאו את המושג הוא עומד ממש מול הדת. דבר והיפוכו. איך יכול להיות אם כך שישראל היא מדינה נאורה כאדר היא נשלטת ע"י מפלגות דתיות, וחוקים דתיים ואי הפרדת הדת מהמדינה.

   1. אני שם לב – ויותר מכך בלשון המעטה – שאינך מבין מהי הנאורות.
    יש במונח נאורות אלמנט אנטי דתי מסוים, אולם הוא נמצא בשולי העניין. יכולים להיות דתיים שהם נאורים מאד. היהדות, למשל, על כל מסכת הויכוחים הפילוסופיים שבתוכה היא דת יותר נאורה מהנצרות או האסלאם. אני מציע שתעשה גוגל על המונח "נאורות" תלמד את העניין ותחזור לכתוב כאן תגובון.

    1. קח את המושג נאורות באנגלית (מופיע בשורה האחרונה במאמר). חפש בגוגל ותקרא. כך תחסוך הרבה מאמץ לחפש במקורות, ולא תשען על מקורות מפוקפקים.

   1. שאלתך ברמה עממית וכזו התשובה – נאורות היא אורינות, הבנת הנקרא, השכלה, יכולת ליצור פרה שתניב 12 טון חלב בשנה ותרנגולת שתטיל 300 ביצים בשנה. יכולת להמציא עגבניות צ'רי ואבטיחים ללא חרצנים. לקבל פרס עולמי עבור בית חולים שדה יביל אוויר. עבור מיקרודיאגנוסטיקה ומיקרו קרדיולוגיה. עבור כיפת ברזל ומעיל רוח.
    ברמה הפילוסופית שעולה שלב מעל שאלתך – חופש, שוויון ואחווה. מחשבה חופשית, המראה פילוסופית, תרבותיות מגוונת.
    האם עכשיו זה ברור?

 3. מהי נאורות
  מסתבר שאנשים משתמשים המושג מבלי לדעת במה מדובר

 4. עשיתי כדבריך. נאורות באנגלית. חיפשתי בגוגל. אותן התוצאות כמו בעברית עם שינויים קלים בשל התרגום. חד וחלק – נאורות אינה אנטי דתיות. לישראל נכנסה נאורות לפני הקמת המדינה. העברית, הטכניון, מכון ויצמן ומכון וולקני הוקמו הרבה לפני קום המדינה והיוו בסיס לנאורות שמתפתחת גם היום. הטענה שהנאורות לא הגיעה לישראל היא חוסר הנאורות בהתגלמותה – בלשון המעטה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של גדעון

טעון שיפור

לישראל דרוש מבנה ממשל אפקטיבי ויציב שיאפשר משילות

תמונה של בורוכוב

סכנת נעילה

על הסכנה שבנעילת מכשירים ממרחב הסייבר