השיחה הסודית של סוניה פרס

תשובה לנדב העצני
תמונה של יורם יורי

נדב העצני פרסם מאמר במעריב (18.01.18) ובו שיחה דמיונית בין שמעון פרס לרעייתו סוניה, וכל זאת כדי להציג אפליה מכוונת הכוללת אלמנטים של רדיפה אישית מצד התקשורת כלפי משפחת נתניהו. במקרה שלנו – פרסום שיחתו של יאיר נתניהו עם חבריו במהלך נדודיהם בין מועדוני חשפנות.

לנדב העצני יש, כנראה, תכונה מוזרה – משהו כמו הרפלקס המותנה הקיים ב"כלבים של פבלוב" – מפעם לפעם כשיש נושא הבוער בעצמותיו ושאותו הוא רואה כחוסר הגינות (בלשון המעטה) נגד הימין בישראל הוא מוצא סיבה לכתוב משהו נגד שמעון פרס. החשבון של העצני עם שמעון פרס על הסכם אוסלו היה ויישאר, כנראה, פתוח לעד.

פרסום מסע האלכוהול, החשפנות וניבולי הפה של נתניהו ג'וניור הביא הפעם את העצני להתעסק עם גברת פרס. משל יש איזושהי נקודת דמיון בינה לבין נתניהו הצעיר. כאילו בעלה דחף אותה, אי פעם, לקדמת הבימה, כאילו גברת פרס הצטרפה לנסיעותיו לחו"ל, וכאילו הוצגה על ידי פרס בהיותו ראש הממשלה (מהמוצלחים בתולדות מדינת ישראל) כיועצת הבכירה שלו.

נראה שטינתו של העצני לשמעון פרס משתלטת גם על ביצועי ההקלדה שלו וחבל שהביאה אותו לאשתו של פרס.

במסגרת המאמצים ל"הלבנת" מסע ההצצה לעירום (איני מכיר תרגום לעברית של PIP SHOW) שנחשף לאוזנינו בשבועות האחרונים, החליט העצני ליצור מצג שבמרכזו היחסים בין שמעון פרס לרעייתו, תוך התמקדות בשאלה האם העיתונות הייתה מפרסמת שיחה אישית בין בני הזוג שהייתה מוקלטת על ידי נהגה של גברת פרס. הכול כמובן דמיוני. ראשית משום שביום בחירת בעלה לכהונת נשיא המדינה, דרישתה הראשונה והיחידה של סוניה פרס מבית הנשיא הייתה ויתור מוחלט על לשכה, עוזרים, נהגים ורכב שהועמדו לשימוש קודמותיה. וכך היה.

כיוון שמר העצני מנסה במאמרו לתאר שיחה חסויה של סוניה פרס, החלטתי להאיר את עיניו ואת עיני הקוראים בדיאלוג סודי של גברת פרס שהתקיים אחת לחודש בינה לבין מנהל סניף הבנק באזור מגוריה. שיחה, שמעולם לא הוקלטה, אך נחשפה באקראי לאוזניי על ידי ידיד ששמע את גרסת מנהל הסניף מיד לאחר פטירתה של גברת פרס.

וכך התנהלה השיחה ביניהם מדי סופו של חודש קלנדרי במשך שנים רבות. השיחה, שכאמור, מעולם לא הוקלטה. (ותסלח לי סוניה פרס על פרסום העניין).

סוניה פרס: בוקר טוב ושלום.

מנהל הסניף: בוקר טוב גברת פרס.

סוניה: קרא לי סוניה בבקשה.

מנהל: האם אנחנו פועלים גם החודש כרגיל?

סוניה: כן, אבל הפעם יש קצת שינוי בשמות ובמספרים. האדם בשורה הרביעית מצא עבודה אז אפשר להקטין הצ'ק, ואילו זה שבשביעית חלה ולכן נגדיל לו קצת.

מנהל: תני לי בבקשה את הרשימה ואכין צ'קים בנקאיים. אני חייב לחזור על הצעתי הקודמת לעבור מצ'קים בנקאיים להעברה ישירה לחשבון.

גברת פרס, כבר הצעתי לך בעבר. בואי נייעל את עבודת הצדקה שאת עושה בהעברת כסף למשפחות מאוד נצרכות. במקום להכין צ'קים בנקאיים תני לי את הרשימה ואעביר אליהם ישירות את הכסף לחשבונותיהם. בשיטה הזו נחסוך זמן. היא גם תשמר את היכולת שלך לשנות כל חודש את הסכומים האישיים שאת מעדכנת לפי השינויים במצב הכלכלי של הנצרכים, ולהוסיף למי שמצבם מחייב זאת לדעתך או לגרוע ממי שנזקק לכך פחות.

סוניה: לא. בשום אופן לא. כבר הסברתי לך שאני מוכנה רק לצ'קים בנקאיים. בצ'ק בנקאי לא מופיע שמו של הנותן. איני מוכנה שמישהו מהמקבלים ידע שאנחנו המקור. שלא ירגיש חייב משהו: לא תודה ולא טובת הנאה בעתיד. להגיע למצב של קבלת תשלומי חסד וצדקה אינו משוש חייו של איש ולכן הנותן חייב להישאר חסוי. לא מקרה הוא שאצלנו, ביהדות, נולד המונח "מתן בסתר". הסתר הוא בעיקר למען המקבל.

מנהל: ניסיתי. בכל מקרה הצ'קים מוכנים עבורך. שיהיה לך יום טוב.

סוניה: תודה. רק להזכירך, כל מה שאנחנו עושים הוא במסגרת חיסיון יחסי מנהל-לקוח.

ואחרי השיחה שלא הוקלטה עוד הערה אחת, גם בעובדות ההיסטוריות שוגה העצני: גברת פרס מעולם לא ביקשה שלא להיטמן למנוחת עולמים ליד בעלה מהטעם הפשוט – היא הלכה לעולמה שנים לפניו.

ומילה אחרונה לנדב העצני: לטענתך, הקלטת שיחתו של נתניהו הצעיר עם חבריו אינה ראויה – אכן יש לא מעט נימוקים המצדיקים את עמדתך. לדעתך, פרסום ההקלטה מלמד על שיקול דעת מוטעה של חברת החדשות – גם לכך יש לעמדתך סימוכין בהיגיון ואפילו באתיקה עיתונאית, ויש מי שיסכימו איתך.

אבל למה סוניה פרס?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

15 תגובות

 1. שמח שפרסמת את הרשימה.
  מהכרות של הנפשות הפועלות – כולל את השנאה היוקדת של נדב העצני – מעולם סוניה לא נדחפה לחזית הראשית הוטרינה כפי שאנו רואים יום יום לצד רוה"מ הנוכחי.
  אולי ניקח דוגמה גם מאשת נשיא המדינה נחמה ריבלין לעומת שפיות הדעת של רעית רוה"מ

 2. בכניסה חדירת מגוריה של סוניה פרס ניצבו תמיד אנשי ביטחון לשמירת אישים ואני זוכר מהמקרים שנוחכתי איך שהגברת הייתה מתייחסת אליהם בצניעות ובענוה והייתי מכבדת אותם במזון שתיה וקפה שהייתה מכינה להם
  בעצמה ומגישה להם.היא הייתה אשה משימה ומעלה.

 3. נדב העצני כמו מרבית המתנחלים, חדורים אמונה. האמונה שלהם תוביל את העם שלנו לאסון דומה אליו הובילו הסיקריקים ואחר כך רבי עקיבא ובר כוכבא. מאידך גיסא, בדרך כלל הם שומרים על מסגרת הדמוקרטיה. צריך להתמודד מולם ולא להתחנף אליהם כמו בוזי ואבי גבאי.

 4. הפנאטיזם היא מחלה תורשתית חשוכת מרפא! לכן, כפי שלא למדתי לעומק את דעותיו של אביו של נדב העצני, לא אימיק גם במאמריו של נדב.
  יש לו קהל של חסידים שוטים, שם ימצא הד חיובי לדעותיו הקיצוניות.

 5. השאלה היא אם יש למנהיג חולשות שהוא מודע להן או שהוא מושחת ומתכחש לכך.זה כל ההבדל.

 6. בלי קשר לזה שפרס לכ היה צדיק ושהקלטות של נתניהו הצעיר היו מיותרות.

 7. אהבתי את המאמר המדויק הזה. סוניה םרס היתה צדיקה לעומת שרה'לה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונת דוד

הענקים

חמשיר על מנהיגים ומהלכיהם