איך שיר מוליד מחאה

יהונתן גפן וצביעות המחאה שלו
mhkuo hai ak dpi
יהונתן גפן צילום: Nachoom Asis commons.wikimedia.org

ניתן להבין את המחאה המאורגנת של חברי קהילת התקשורת ושל האמנים שנזעקו לשמע החרם שביקש שר הביטחון להטיל על שירי יהונתן גפן בגלי צה"ל. הרי במטה לחמם מדובר, ומחאתם נובעת גם מהאמונה שמותר להם לומר כל אשר יעלה על רוחם. עד כאן המחאה לגיטימית. מה שלא לגיטימי היא האיפה ואיפה, שלא לומר הצביעות, שהם נוקטים כלפי אמנים שדעותיהם, רחמנא ליצלן, חריגות ואינן תואמות את הלך הרוח הפוליטי המנשב בשורותיהם.

עד לפני זמן לא רב הוחרמו או נפסלו אמנים כמו אריאל זילבר בשל עמדותיהם הפוליטיות, ואפילו הנשיא ריבלין, הנושא בגאון את חופש הדיבור מעל כל במה, הוא עצמו פסל את השתתפותו של הזמר עמיר בניון באירוע מוזמן מראש בבית הנשיא, כי כתב ושר על המרצח הפלסטיני האוחז בגרזן להרוג ביהודים. שלא לדבר על המשוררת הלאומית נעמי שמר, שהוחרמה קשות על ידי אותו מגזר על כי העזה לכתוב "אל נא תעקור נטוע". עוד אזכיר את החרם של שחקני תיאטרון, שהמדינה מממנת אותם, המסרבים להופיע באריאל וביישובים מחוץ לגבולות הקו הירוק.

לא המחאה היא הבעיה, אלא הסלקטיביות הגובלת בצביעות אינטלקטואלית. שהרי איש אינו מונע מאנשים כמו גפן להביע את דעתם, מופרכת ככל שתהיה, ואין מי שמציע לסתום את פיו. אבל באותה מידה מותר לגופים החושבים אחרת להחליט שלא רוצים לשמוע אותו. שהרי במהירות רבה מדי נמוג כמעט לחלוטין הדיון בתוכן השיר והוסט למסגרת הטכנית של ההשמעה. מעריציו יכולים לדקלם ללא סוף שהוא ממש לא התכוון לפגוע בחיילי צה"ל, אבל אי אפשר להתעלם מהשמחה בין השורות לאידם של החיילים שספגו את עלבונם נוכח המצלמות שציפו לחגוג את הפרובוקציה.

ומותר לשאול את המשורר, מה יש לך נגד החיילים שחוצצים בגופם בינך ובין שואפי דמך? שהרי הם לא בחרו להיות שם, אלא נשלחו על ידי ממשלות ישראל למשימה בלתי אפשרית זו. זכותך לחלוק על מדיניות הממשלה, אז עשה זאת בכיכרות או בהצבעה בקלפי. אבל לפגוע בחיילים? אמנם בנך לא היה ולא יהיה ביניהם, כושרו הגופני לא תאם את צורכי החיילות וכנראה גם לא את המאמץ הנדרש בשירות לאומי במתנ"ס או בבית חולים (אף שהבעיה לא ניכרה כלל עת פיזז בעוז על בימות הבידור), אבל מדובר בבנינו ובנכדינו. קשה להבין מדוע אתה רותם אותם למחאתך הפוליטית. צביעות? כבר אמרנו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. אני מצטרף לביקורת שלך על יהונתן גפן ועל בנו הזמר העילג. לטעמי אתה נהגת בו בכפפות משי. אם אדם נוהג במידה שווה עם אהד תמימי ואנה פרנק הרי שהוא לא רק מפגין בורות היסטורית וערלות נפש אלא גם טמטום מוחלט (סליחה על הלשון הבוטה). וכאילו לא די גפן מכניס למשוואה גם את ז'אן ד'ארק. כנראה שגפן התחרפן לחלוטין.

  1. על תגובתו של דודו אלהרר שבהקשר הויכוח הזה אמר כי היה מייחל לראות אפרו של עמוס עוז עולה במשרפה של מחנה ריכוז

   1. אתה צודק
    כשכתבתי את מה שכתבתי, לא הייתי מודע לאימרתו של אלהרר, מגנה באותה מידה,
    תודה להארתך

    1. כנ"ל. כשכתבתי תגובתי לדברי גפן עוד לא שמעתי על אלהרר. דברי אלהרר חמורים לא פחות. אצלו זו לא הייתה פליטת פה. אומרים לי שהוא התנצל, הגם שעל טמטום קשה להתנצל. מכל מקום דבריו מעידים על צרות עולמו המבולבל.

 2. אכן
  לא הייתי מייחס לו את התכונות שציינת מתוך סערת רגשות מובנת. אני מניח שהוא מספיק נבון לדעת היטב את מה שהוא עושה כדי לעורר פרובוקציה להסיט את הדיון למחוזות הרצויים לו פוליטית. לזכותו יאמר שהצליח. לכן התמקדתי בניסיון לפגוע בצהל שמבחינתי- זה לא יסולח!

  1. הפרובוקציה שלו, אם אכן לכך הוא כיוון, הצליחה לפגוע בו עצמו. יהונתן גפן הוא "מטושטש" מפורסם. אם הוא הצליח להיחבא מאחרי מסך "עשן" לזמן מה הרי שתמימי הצעירה המנוולת הצליחה לגרות אותו לתגובה שחשפה מחדש את פרצופו האמתי של אדם מעורר חמלה.

 3. היא דמוקרטיה
  מדינה שלא יכולה היא לא דמוקרטית
  ואנחנו מתקרבים לבוג השני
  ואני אגב לא חושב כמו גפן

  1. אתה צודק, והראייה היא שאיש אינו "סותם" את פי המשורר. אדרבא, לעיתים דברי בלע כאלה מהווים כזריקת חיסון להגנת הגוף.
   יחד עם זאת וודאי תסכים שבאותה מידה מותר ואף חובה לדמוקרטיה להגן על עצמה, שכן איננו חיים במנותק מהסביבה העושה באופן מוצהר ככול יכולתה לממש פתרון סופי לישות הציונית במזרח התיכון. לכן לדעתי נדרשת אחריות ובקרה אישית קודם שפולטים דעות המספקות תחמושת בידי חורשי רעתנו. כך למשל התוכנית "ארץ נהדרת" שהציגה בפריים טיים לאחרונה את הישראלים כפליטים "ממולדתם" אירופה, והגיעו לכאן על תקן של קולוניאליסטים כובשים (אליבא אחמד טיבי) ולא כעם ששב למולדתו ההיסטורית האחת והיחידה, כפי שאני מאמין.
   לכן, כאשר הדמוקרטיה הופכת לקרדום לחפור בו, נדרשת מידה ראויה של שיקול דעת במיוחד מצידם של הוגי דעות כאלה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן