מי ברוטשילד בשבת

האם יצליחו ההפגנות לחסל את השחיתות השלטונית?
תמונה של ניצה נחמיאס
פרופסור ניצה נחמיאס

ההפגנות ההמוניות האחרונות מעלות שאלות מהותיות חשובות. מיהם המפגינים? מה הם רוצים? מי עומד מאחוריהם? מהו הניצוץ שגרם להתפרצות החברתית ההמונית? מה הכוח שעומד מולם ומתנגד להם? מה עוצמתם? מה הסיכוי שלהם להשיג את מטרתם? אילו אמצעים הם מתכוונים להפעיל אם ההפגנות לא ישיגו את מטרתן? האם המפגינים יעברו להשתמש באמצעים אלימים יותר? ואולי השאלה החשובה ביותר: האם הדרישות של המפגינים לגיטימיות?

לצורך הדיון נתחיל בשאלה הראשונה: מיהם המפגינים? זו שאלה מעניינת וקשה למענה, מאחר שהחברה הישראלית אינה חברה הומוגנית ומעולם לא נוצר כאן קונצנזוס לאומי לגבי ערכי היסוד הבסיסיים ביותר בכל חברה דמוקרטית או ליברלית, כמו חופש הדת, חופש ההתארגנות, שוויון בפני החוק, שוויון הזדמנויות, שקיפות שלטונית וביקורת אמיתית ואמיצה של הרשות המחוקקת על הרשות המבצעת. ישראל הינה מדינה צעירה שמרבית אזרחיה הם דור ראשון או שני למהגרים שהגיעו לישראל מעשרות מדינות שונות בעולם והביאו איתם תרבויות שונות, דרכי התנהגות שונות, אמונות שונות וראיית עולם שונה, וכל ההבדלים האלו מונעים את יצירתו של קונצזוס לאומי.

כמו כן קיימות קבוצות קטנות שמרגישות תחושת קיפוח ואפליה, נכונה או מדומה, והן מנסות להגדיל את כוחן היחסי הקטן כדי להגן על המורשת, התרבות והערכים שלהן. מאמצי הקבוצות האלו להגדיל את כוחן ושליטתן בסדר היום הלאומי מונעים את התפתחותו של קונצנזוס לאומי בחברה הישראלית. עובדה זאת באה לידי ביטוי בהפגנות המתקיימות במקומות שונים, שיש להן סיסמאות שונות והן מביעות מחאה על נושאים שונים.

אם כן, מה רוצות הקבוצות השונות המשתתפות בהפגנה? בנושא זה נכונה לנו הפתעה. למרות חוסר הקונצנזוס הלאומי, מרבית הקבוצות רוצות דבר דומה: מלחמה בשחיתות שלטונית. טענת המפגינים היא שהשחיתות השלטונית אינה תופעה זניחה, של כמה "עשבים שוטים", אלא הפכה לגורם מובנה בפוליטיקה הישראלית. הפוליטיקאים לא רק משלימים עם השחיתות, הם יוצרים אותה ומצדיקים אותה. אם כן ההפגנות ההמוניות מביעות העדר קונצזוס לאומי מזה והסכמה גורפת נגד שחיתות שלטונית מזה.

הגענו לשאלה השלישית: מי עומד מאחורי המפגינים? מה הניצוץ שגרם להתפרצות הגורפת הזאת? קשה לענות בבירור, אבל נראה שהפעם ההפגנות ספונטניות והתפרצו בתגובה לחומר המצטבר והגלוי של שחיתות שלטונית: הנהנתנות המופרזת של משפחת נתניהו בצד החשדות על אי סדרים מופלגים ברכש הצוללות, התביעות המשפטיות החוזרות ונשנות שבהן מעורבת שרה נתניהו והעימותים עם עובדים בבית ראש הממשלה, השחיתות ברשויות המקומיות, הפגיעה בבתי המשפט וכו'.

מה הכוח של המפגינים ומה הסיכוי שלהם להשיג את מטרותיהם? אם נשווה את ההפגנות ההמוניות היום להפגנות השחורים בארצות הברית בשנות השישים של המאה הקודמת, נראה כי בשני המקרים המפגינים נלחמו לסיום שחיתות שלטונית. בארה"ב השחיתות השלטונית התבטאה בדיכוי ובאפליה קיצונית של המיעוט השחור. קבוצת המפגינים בארה"ב כללה לבנים ושחורים כאחד, אשר דרשו לבטל את כל חוקי הגזע ולשנות את כל החוקים והתקנות שגורמים לאפליה גזענית.

ההבדל בין שתי הקבוצות המפגינים ברור. למפגינים בארה"ב היה כוח רב ותמיכה גורפת מכל חלקי האוכלוסייה כמעט. הקריאה לצאת למאבק נגד האפליה הגזעית התבססה על קונצנזוס לאומי. היה ברור מי המפגינים ולא היה ספק מה האג'נדה שלהם. לעומת זאת, בהפגנות אצלנו לא ברור מי הם המפגינים ולא ברורה האג'נדה שלהם, פרט לקריאה למלחמה בשחיתות השלטונית. כל הנושאים האחרים, כגון החלפת שלטון נתניהו, הענשת המושחתים, הפרדת הדת מהמדינה, מלחמה בכפייה הדתית, עליונות החוק – כל הנושאים האלו שנויים במחלוקת, לגביהם אין קונצנזוס לאומי.

לדעתי, מאחר שאין קונצנזוס לאומי, לא תקום בישראל בעתיד הנראה לעין תנועה המונית שתוציא עשרות אלפי אנשים לרחובות להילחם על ערכי היסוד של הדמוקרטיה. ההפגנות הנוכחיות לא ישפיעו על המצב הבלתי נסבל של אי הפרדת הדת מהמדינה ולא יחזקו את אושיות שלטון החוק והמשפט בישראל. המלחמה בשחיתות חשובה מאוד, אבל היא רק חלק ממסכת ערכי הדמוקרטיה. וכאן אנחנו מגיעים ללב השאלה – יכולתם של המפגינים להשיג את מטרתם. האם אפשר להחליף את שלטונו של נתניהו? האם אכן יהיו כתבי אישום? האם המושחתים אכן ייענשו?

אמנם קיים קונצנזוס לאומי בנושא המאבק בשחיתות השלטונית, אך למפגינים עדיין אין עוצמה מספיקה להביס את המושחתים. אם נחזור לדוגמה של מאבק השחורים למיגור הגזענות השלטונית הלבנה, נראה שהגורם החשוב ביותר להשגת מטרתם של המפגינים השחורים הייתה המנהיגות המדהימה, העוצמתית והמוסרית של מרטין לותר קינג. יש להודות בצער שאצלנו לא קיימת מנהיגות מרשימה, מוסרית, חסרת פניות, ללא דעות קדומות וללא אג'נדה פוליטית, הדואגת לקדם את האינטרס הלאומי ולא את האינטרס האישי. בהעדר מנהיגות כזאת, למפגינים בשדרות רוטשילד, או בירושלים, או בחיפה ובצפת, אין סיכוי להשיג את מטרתם.

הסיכוי קטן במיוחד מכיוון שמולם ניצב מנהיג משופשף, מנוסה, חלקלק בדבריו, אשר הישרדותו כראש ממשלה עומדת בראש מעייניו, הרבה לפני האינטרס הלאומי. נתניהו נלחם על חייו הפוליטיים והוא יעשה הכול כדי למנוע את ניצחון המפגינים. נתניהו טוען שהמפגינים הם "שמאלנים" שמנסים "להוריד את שלטון הליכוד" ולהחליף את השלטון באמצעים אלימים, לא דמוקרטיים, כמו בחירות. הטענות הללו נוגסות באופן משמעותי בעוצמתם של המפגינים וביכולתם להשיג את מטרותיהם. נוסף לכך, אין כל שיתוף פעולה וסינרגיה בין הקבוצות השונות בחברה הישראלית, והן נאבקות זו בזו על עמדות כוח ושלטון, לכן יכולתם של המפגינים להשיג את מטרתם הבסיסית קטנה עוד יותר. אמנם קיים קונצנזוס לאומי בנושא שחיתות שלטונית, ואולי זהו הקונצנזוס היחידי בחברה הישראלית, אך בכל זאת קשה לתאר את ניצחון המפגינים.

הגענו לשאלה הכמעט אחרונה: האם קיימת סכנה שהמפגינים יעברו לשימוש באמצעים אלימים אם ההפגנות לא ישיגו את מטרותיהם? נראה שהתשובה שלילית. קשה להניח שהמפגינים יתחילו לנפץ חלונות ראווה, לבזוז חנויות ולהבעיר מכוניות משטרה, כמו שראינו לאחרונה בארה"ב במחאות השחורים נגד המשטרה.

נשארנו עם השאלה החשובה ביותר: האם הדרישה לחסל את השחיתות השלטונית ולהעניש את המושחתים היא דרישה לגיטימית? התשובה ברורה: אין להשלים עם שחיתות שלטונית. זהו סרטן אמיתי בגוף האומה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. אחת הבעיות הקשות של המחאה הינו פיצול מסרים.בעיה הנובעת בעצם מכוחה של המחאה בהיותה עממית. אבל אם אפשר היה לחדד מספר מצומצם של מסרים ולוותר הפעם על השאר היה עדיף

  2. וכל מי שאיכפת לו מעתיד ילדיו
    צריך לבוא כל מוצאי שבת לרוטשילד

  3. כאשר אני שומע חדשות שכל יום מבשרות על שחיתות חדשה אני נחרד יותר ויותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן