"אני מאשים" של נתניהו

נתניהו, חבריו, יועציו ומתנותיו
צילום של נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: US Military

רבים תהו לא פעם מהיכן שואב בנימין נתניהו את הבוז והציניות הסרפדית שהוא מפגין כלפי מוסדות הדמוקרטיה. לא מכבר התברר כי מאחורי ההודאה המשתחצת שלו מעל בימת הכנסת כי "מותר לקבל מתנות מחברים", עומד עורך-דין פלילי בעל-שם ופרשנותו חילצה מגרונו של נתניהו את דבריו שמהם הובן כי אכן קיבל גם קיבל שוחד – מאלה שהוא מכנה אותם "חברים".

האם נתניהו קיבל או לא קיבל שוחד – לא זאת השאלה האמיתית. השאלה היא כיצד מגלומן לא הגון זה שלשונו מסתבכת בשקרים הגיע להיכן שהגיע. מסתבר כי בדרך למעלה למד נתניהו מתי וכיצד טוב ונכון מבחינתו להסתמך על עורכי-דין, ולקוות כי זאת "הסתמכות" מקצועית שתכשיר את אוסף השרצים בתיבת פנדורה שלו.

כך עולה גם מדברי עורך-דינו מר ויינרוט, שהודה כשרואיין לא מכבר בידי אילנה דיין בתכנית "עובדה", כי הוא זה שהציע לנתניהו להשתמש במשפט האווילי הזה על "חברים", כי כך הוא, ויינרוט, מפרש את החוק. פרשנות שאין לה אחיזה מול חוק מנוסח בדייקנות. אבל הוא זה ששימש לנתניהו רוח הקודש התומכת בו ובחבריו-משחדיו. האומנם אליבא דויינרוט כל מי שמקבל שוחד במדינת ישראל, די לו שיטען כי המשחד הוא חבר כדי לסגור תיק חקירה פלילית?

דוגמה נוספת קשורה בשמועה שגרסה כי נתניהו בעת שקידתו על נאום "אני מאשים" שלו, שבו קבע כי המלצות שתגענה בקרוב מהמשטרה ייזרקו לפח, הזעיק להתייעצות עורך-דין מסוים שכמו ויינרוט העניק לו "הסמכה" – כלומר הכשיר את טענותיו וראה בו קורבן לעיוות הצדק שנעשה כלפיו בחקירותיו שכלל לא ראוי היה לקיימן.

גם נאום גס ומגושם זה, הכולל מתקפה דורסנית ומזלזלת כדרכו של מי שהכול נעשה כרצונו, נועד לפגוע פגיעה אנושה במערכת החוק. התנהלותו של נתניהו בעת ששפך עלינו את חמתו נבעה כנראה מאמונתו כי נאום ה"אני מאשים" שלו לא ייפול בחשיבותו ממאמרו ההיסטורי של הסופר הצרפתי הנודע אמיל זולא מ"פרשת דרייפוס" האנטישמית בצרפת, מאמר שהתפרסם ב-1898, "אני מאשים", ובו תבע לעשות צדק עם קצין היהודי שהואשם בבגידה בידי חבר מעלילים מהפיקוד הצרפתי.

נראה כי נתניהו ויועצו, שגיבשו את רוח הנאום כך שיהיה ברמת מאמרו של זולא – שהביא לזיכויו של דרייפוס – היו משוכנעים כי הנאום הזה של נתניהו ישפר את מעמדו בימים טרופים אלה, מבחינתו. אולם לדאבון לבם של נתניהו ועורך-דינו, המציאות הוכיחה כי הנאום המקומם והקלוקל הזה הותקף גם בידי אנשי ימין שלא שבעו ממנו נחת וזיהו באותו נאום שנתניהו השמיעו בתרועת-שופר בכנס הליכוד לציון היום האחרון של חנוכה, כי בעצם הוא פשוט מ פ ח ד…

מסתבר כי היועץ המסתורי שרוחו ננשפה בין השורות חשף זהותו בריאיון שקיימו אתו בערוץ השני במוצאי שבת האחרון, אינו אלא עו"ד דן אבי-יצחק, שגם הוא בעל מוח מקורי מבריק אך כנראה עקום כשל ויינרוט, וגם הוא כבר סייע בעבר בחילוץ נתניהו מהסתבכויות תקופתיות.

בהתייצבו מול המראיינת דנה וייס מערוץ שתיים, אותו דן אבי-יצחק התקשה למשול ברוחו, כנראה מכיוון שסירב להשלים עם העובדה כי הנאום שהיה שותף בו, וכנראה גם היה משוכנע בערך תרומתו כיועץ, נחל בעצם כישלון חרוץ. הוא אף הפליג וטען כי גם אם יוגשו נגד נתניהו כתבי אישום אין הוא צריך להתפטר. צעד כזה, כך הבנתי מדבריו, יש בו כדי לאיים על הדמוקרטיה. "החלטתי כי עליי להשמיע את קולי", כך תירץ את הופעתו הפתטית, שכנראה הושגה לאחר שדרש אותה מהערוץ, שהרי גם בכבודו מדובר.

באשר לנתניהו עצמו, לאחר שקיבל רוח-גבית כזאת מאבי-יצחק והפריח את העורב המקרקר "אני מאשים" לחללו של עולם, הוא ימשיך להבעיר אש שעלולה לסכן את כולנו. מדורותיו של ה"אני מאשים" שלו רוויות בשנאה נוראה לכל מי שאינו שוכב למענו על גדרות התיל. הרי המחנות, זה בכיכר ציון בירושלים וזה בשדרות רוטשילד בתל אביב, כבר מתכוננים לימי סער שלא ידענו דומים להם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

 1. הדמוקראטיה בתיפארתה.
  קלפי ,או הפגנות רחוב,
  חורף ישראלי

 2. אז אתה ואני ועוד עשרות ספורות של אחוזים מהאוכלוסיה חושבים כך. וכל היתר חושבים ממש הפוך. ואלה שחושבים כמונו עוד מפוצלים להרבה מחנות. אז אין מה לעשות.

 3. אבל זכותם של אחרים לחשוב הפוך. ולחשוב גם שאתה עושה עוול.

 4. אז מה אם ראש הממשלה דרש מתנות
  אז מה אם הוא אמר שזה מותר
  אז מה אם מדובר בסכומי עתק
  אז מה אם המשטרה תחליט שזו עבירה פלילית לדעתה
  אז מה
  לא הבנתם

 5. יש ציבורים גדולים שבזים לדמוקרטיה ולנורמות שלטוניות מתוקנות – רובם בקואליציה – וזאת כי לדעתם ארץ ישראל או תורת ישראל הם כעת בשבילם הערכים העליונים.
  חוץ מזה ציבור שמייצג כיבוש וכל ישראלי שותף לו אינו יכול לתבוע מעצמו נורמות גבוהות הריהו כטובל ושרץ בידו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן