לך ואלנסה הישראלי

לאן צועד מני נפתלי
מני נפתלי נואם
מני נפתלי צילום: עזרא רחאנה commons.wikimedia.org

מעטים זוכרים את המהפכה שאירעה בפולין כנגד שחיתות השלטון הקומוניסטי. בראש המהפכה הזאת עמד אלמוני בשם לך ואלנסה, חשמלאי שעבד במספנות גדנסק ופתח שם בשורת שביתות והפגנות להטבת תנאי המחיה של הפועלים "השקופים". המאבק הזה שנמשך שנים לא מעטות בין הפועל האלמוני לבין השלטון הפולני הגיעה לשיאו עם בחירתו של ואלנסה לנשיא פולין ב-1990. לימים איבד את מעמדו הציבורי אבל לא את מקומו בהיסטוריה.

נגעתי בקצה המזלג במאבק העממי הזה מאחר ובנסיבות הימים האלה במקומותינו גם כאן איש שקוף ושמו מני נפתלי צומח מול עינינו לדמות המזכירה את צמיחתו של החשמלאי הפולני לך ואלנסה.

חודשי הפגנות המחאה נגד שחיתות בראשן עמד מני נפתלי והתקיימו בערבי שבתות בפתח-תקוה מול ביתו של היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט, הוציאו לו שם של לוחם ללא חת שלראשונה נודע לציבור מאז פרשת היותו אב הבית של ראש הממשלה. מכאן והלאה אנחנו מוצאים אותו מעורב בהפגנות המחאה כנגד השחיתות המערערת את יסודות הדמוקרטיה. 

עדיין אין לדעת מאיזה חומר עשוי באמת מני נפתלי ואם ביכולתו להגיע כה רחוק כפי שעשה זאת לך ואלנסה. אבל מעולם אין לדעת. תהפוכות המתחילות ברחוב עשויות להביא לידי מהפך שלטוני, ובשלב יותר מאוחר עוד עשוי מני נפתלי לחזור לבית ראש הממשלה בו עבד, ואולי הפעם כדייר.

אני משער כי קוראים לא מעטים יחייכו בביטול למקרא שורות אלו. אבל במדינת ישראל בה מכהנים אריה דרעי בעל עבר פלילי כשר הפנים, מירי רגב על אורחותיה כשרת התרבות והספורט וממלאת מקומו של ראש הממשלה, וזה האחרון מפרפר כדג ברשת חקירות שהוא עצמו ארג במו ידיו, כי אז גם סיומת כה פנטסטית, תיתכן גם תיתכן. 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

 1. אחר כך נעלמים
  יש להם יכולת לגרום לשינוי דוקא כי הם תמימים ואין להם עבר פוליטי
  אבל אחר כך אין להם יכולת להוביל כי אין להם ניסיון והם נעלמים
  וזה מה שיכול לקרות גם עם מני

  1. ללך ולנסה היה אב ביולוגי באמריקה. הוא נתמך בעצמה על ידי ה- CIA. הוא נבחר להנהיג את פועלי המספנות בגדנסק ומשם עמד בראש הפיכה אזרחית.
   ומה מני נפתלי? אב בית במעון של משפחה אחת קטנה ברחוב בלפור בירושלים?
   איך מני נפתלי יהיה לך ולנסה הישראלי ? פנטזיות ?

   1. אם תרנגולת מכרכרת ומקרקרת יכולה להיות שרת החינוך והספורט וממלאת מקום ראש הממשלה, אם פושע שישב שנים מאחורי בריח יכול לחזור לממשלה כשר בכיר, אם אפסנאי בובסיטי ששירת באפסנאות רק חודשים אחים יכול להיות שר ביטחון, ודוד ביטן ראש הקואליציה, כי אז מני נפתלי יכול גם הוא להגיע לצמרת, בדיוק כמו בספר הפולני הנודע "ניקודים דיזמה עולה בדרגה". האם זו פנטזיה?

 2. הם מנהיגים אמיתיים הם צומחים בניגוד לכל הסיכויים ולכן הם מקסימים את המצביעים והם גם לא נגועים בשחיתות ובקשרי הון שלטון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן