איך הצליח טייס גרמני להפיל 352 מטוסי אויב

האמת מאחורי ביצועי הלופטוואפה במלחמת העולם השנייה
צילום מטוס במוזיאון
מטוסו של אריך הרטמן צילום Valder137 Flickr commons.wikimedia.org

היה זה סוד גלוי שטייסי בעלות הברית רחשו הערכה מקצועית רבה ליריביהם טייסי הלופטוואפה הגרמנים, ואין חולק על כך שאלו אכן היו מיומנים ומקצועיים. כיום מספרי ההפלות שלהם נראים בלתי הגיוניים – די אם נזכיר בהקשר זה את אלוף כל הזמנים אריך הרטמן, שהפיל 352 מטוסים – סדר גודל של כלל מטוסי הקרב כיום בחיל האוויר הצרפתי. גם לעמיתיו של הרטמן נזקפו מספרי הפלות שנראים דמיוניים – 220 הפלות, 158 הפלות. אך לתוצאות המפליגות היו סיבות מעבר למיומנותם של טייסי הקרב הגרמניים ואיכות מטוסיהם.

עד שלהי שנת 1941 נהנו הגרמנים מיתרון משמעותי על המדינות שאותן תקפו, לרוב בהפתעה. יתרונם על חיילות האוויר של מדינות אלו, הן בכמות הן באיכות, היה מוחלט.

בתחילת שנת 1942 החל חיל האוויר המלכותי הבריטי להפציץ את שטח גרמניה. תחילה נתקפו בעיקר תשתיות צבאיות וכלכליות ואחר כך הופצצו גם ערים, וזאת במבני מטוסים ענקיים שהכילו לעתים מעל אלף מטוסים. לטייסי הקרב הגרמניים הייתה זו "חגיגה". התופעה התגברה לאחר שהאמריקנים הצטרפו למלחמה והחלו בהפצצות מסיביות על אדמת גרמניה. לאחר נפילת איטליה (1943) נראו יותר ויותר מטוסי קרב שליוו את מפציצי בנות הברית בדרכם אל אדמת גרמניה, אולם גם כך לא התקשו טייסי הלופטוואפה ליירט מטוסי אויב, בעיקר מפציצים גדולים וכבדים שהיו עמוסים לעייפה בדלק ובפצצות. לשון אחר, טייסי הקרב של בעלות הברית היו צריכים להרחיק טוס על מנת להיתקל, אולי, במטוסי אויב, אך טייסי הלופטוואפה מצאו את קרבות האוויר כל העת בפתח ביתם ובכמויות עצומות.

סיבה נוספת, מהותית גם היא, הייתה שנוצר מחסור מהותי בטייסים גרמנים, מחסור שהלך והחמיר ככל שהתארכה המלחמה. בחילות של בנות הברית היה יחס גבוה לאין שיעור בין מספר הטייסים לבין מספר המטוסים. לכן, טייסי בנות הברית היו נשלחים לתקופות מנוחה לאחר פעילות, וטייסי המפציצים היו מוּצאים מהחזית לאחר שצברו מכסת גיחות שנקבעה מראש. ואילו טייסי הלופטוואפה, שבאותה עת כבר לחמו על הבית, טסו סביב השעון, ומוכרים לנו לא מעט סיפורים על טייסים שנפצעו בקרבות אוויר, בעיקר בנחיתות אונס ובהתרסקויות, ומכורח הנסיבות שבו מיד לטוס, למרות פציעותיהם. כמובן, ככל שצברו גיחות, צברו גם הפלות בקרבות אוויר.

כאמור אין בכל אלו כדי להמעיט מיכולותיהם של טייסי הלופטוואפה וממיומנותם, אך יש בכך משום הסבר להיקפי ההפלות שהצליחו לזקוף לזכותם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

 1. מספר מטוסים ללא תקדים
  מספר גיחות שלא היה ולא יהיה

  1. ישראל כמובן שאתה צודק, אבל… הסברתי מדוע ובאילו נסיבות רק הגרמנים הגיעו לתוצאות שכאלו ולא הבריטים או האמריקאים שלחמנו מולם וגם הם היו מעורבים באותם היקפים חסרי תקדים, ובכל זאת רק הגרמנים הגיעו למספרי הפלות שכאלו פר טייס/ים ובכך בדיוק עוסק המאמר

 2. דביר, למעשה לא הופל. הוא נכנע לכוחות אמריקאים, הוסגר על ידם לסובייטים (על פי הסכם ילטא), הוא סרב לשתף עימם פעולה ולעבור למזרח גרמניה, ונידון למאסר ממושך, אך שוחרר לאחר 10 שנים (ב 1955) וחזר לטוס בחיל האוויר של מערב גרמניה ובכלל זה הטיס את הסטארפייטר הידוע ה (104 F). הוא השתחרר בדרגת אל"מ

 3. על ידי מטוסים ללא טיס. ילך ויקטן מספר הגברברים הטובים לטיס.

 4. הסיבה הכי פשוטה.
  בתקיפות המאסיביות של הבריטים ובעלות הברית הייתה למפציצים יכולת הישרדות גבוהה מאוד תוך ספיגת כדורים רבים ממיירטים גרמנים.
  התוצאה הייתה שעל כל מפציץ שהופך היו חמישה שישה ואפילו יותר דיווחי הפלות וודאיות גרמניות וכך נספרו.
  אגב הבעייה הייתה דואלית. לכל מפציץ היו שלושה ארבעת מקלעים צד.מבנה הטיסה היה בתיבה.על כל הפלת מיירט גרמני היו דיווחים של עשרות מקלענים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עוזי

אובדן רגש הבושה

המנהיגים כיום מתנהלים בעולם פוליטי חסר בושה

דילוג לתוכן