רצח פוליטי

עלינו לכבד זה את זה גם כשהמחלוקות קשות
תמונה של רבין
יצחק רבין ז"ל צילום: Sgt. Robert G. Clambus commons.wikimedia.org

בימים אלו מלאו 22 שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, רצח נתעב ומזעזע אשר גרם לשבר עמוק בעם היהודי בכלל ובמדינת היהודים בפרט, וזאת ללא הבדל דעה פוליטית.

לצערנו, הרצח של רבין ב-4.11.1995, לא היה הרצח הפוליטי הראשון שידע העם היהודי. בשנת 586 לפני הספירה נרצח גדליה בן אחיקם, כחודשיים לאחר שמונה על ידי הבבלים לנציב יהודה. גדליה בן אחיקם נתפס בעיני רבים כשותף וכמקורב למלכות וכעושה דברה, אף שלא כך היו הדברים, שכן הוא ובני משפחתו דווקא התנגדו לבבלים ודגלו בקו המחשבה האידאולוגי של הנביא ירמיהו.

רצח גדליה בן אחיקם בידי ישמעאל בן נתניה, הביא להתפוררות החברה היהודית וגרם לפירוד בעם. רוב האוכלוסייה היהודית התנגדה לישמעאל בן נתניה ורדפה אותו. הוא נאלץ לנוס על נפשו לירדן, שם מצא מקלט. בעקבות הרצח נסו רבים מתושבי יהודה למצרים והיישוב היהודי בארץ כמעט ופסק כליל.

רצח בשל דעה פוליטית הוא מעשה נתעב שאין כמותו. במדינה דמוקרטית, ראש ממשלה וכל דמות ציבורית אחרת הם שליחי ציבור אשר נבחרו בהליך דמוקרטי המשקף את רצון רוב העם, ויש לכבד את החלטת הרוב. אפשר, כמובן, לא להסכים ומותר לבקר – אלו הפריבילגיות של תושבים ואזרחים במדינה דמוקרטית. אולם השימוש באלימות, מילולית או פיזית, אינו מקובל כלל, כדברי המשנה במסכת אבות האומרת "חכמים היזהרו בדבריכם". כאשר נאמרים דברים יש לחשוב גם מה הצד השני יבין ואיך הוא עלול לפרש אותם.

בעקבות פתיחת מושב החורף האחרון בכנסת, ולמשמע הנאומים הקוראים לפגוע באישיות כזו או אחרת, נאומים אשר הרתיעו וזעזעו רבים, חובה לומר בריש גלי כי מעשים אלו אסורים ואף יתרה מזאת, זהו בבחינת חורבן בית שלישי. עלינו לזכור כי מחלוקות תמיד היו, גם בזמן הקונגרס הציוני הראשון ואלו שבאו אחריו, לא כולם הסכימו על הדרך אך ידעו להקשיב זה לזה ולכבד זה את זה, וזו גדולה אשר לדאבוני הרב נעלמה.

ראוי כי הרצח הנתעב של ראש הממשלה ישמש לנו כלקח. נכבד את מורשתו ונזכור את יצחק רבין ז"ל כלוחם ומפקד אשר עשה רבות למען המדינה, ולא נשכח את היותו אדם, בעל, אב וסב.

יהיה זכרו ברוך!

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. לא יעלה כלל על הדעת שבארצנו ירצחו מנהיגים יהיו אשר יהיו
    בכלל אסור להיכנס לויכוח ולנסות להוכיח כי רבין היה פטריוט ולא רצה להחזיר שטחים ןככדומה
    ואם כן רצה אז מותר לרצוח אותו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן