יריד ההבלים של הטלוויזיה המסחרית

מה אנחנו צפויים לראות בקרוב?
מסך טלויזיה
צילום: pixabay.com

חברות ההפקה "קשת" ו"רשת", שעד היום שידרו שתיהן בערוץ השני, הופרדו. קשת עברה לשדר בערוץ 12 ורשת בערוץ 13. ערוץ 10 ישדר בערוץ 14. שנת 2018 המתקרבת תיזכר כשנת פיצול הזכייניות של ערוץ 2.

על פי כל ההערכות תהיה זו שנה מכרעת לעתידן, מכיוון שפיצול אפיקי השידור יוביל למשברים בתעשיית הטלוויזיה המסחרית. תחזור למבחן השאלה אם המשק הישראלי מסוגל לשווק פרסומות כדי לפרנס שלושה ערוצי טלוויזיה מסחרית. ללא קשר לוויכוחים על הרצוי והמצוי של התכנים המשודרים, הזכייניות חייבות לייצר כסף באמצעות הרייטינג והפרסומות. הפיצול יחייב כל אחת מהזכייניות להפיק בעצמה תכניות בכמות שתמלא את כל שעות השידור שלרשותן, בניגוד למצבן הקודם – שותפות להפקה.

מכאן שצפוי המשך שיטפון תכניות הריאליטי – "האח הגדול", "הישרדות", "לעוף על המיליון", "המרוץ למיליון", "מאסטר שף", "אקס פקטור", "הכוכב הבא" ודומיהן. שלושת ערוצי הטלוויזיה המסחרית, במתכונת החדשה של שלושה אפיקי השידור – 12, 13 ו-14, ינהלו ביניהן קרב סכינים כדי לזכות ברייטינג, בפופולאריות ובכסף. בכל ערב נוכל לצפות שוב באנשים שמבשלים, קופצים, שרים, רצים, שורדים ומברברים דברי סרק לפני, בזמן, בסיום ואחרי התכניות. כל ערב בשעות שיא הצפייה יקבל ציבור הצופים עוד ועוד תכניות שכאלה, בין שהוא רוצה בהן ובין שלא. זה מה שיהיה ולכך הוא ייאלץ להתרגל, בלית ברירה. מנהלי הערוצים ישיבו תמיד לביקורת בנוסחה השבלונית השקרית שהציבור אוהב תכניות כאלה, עובדה שהוא צופה בהן. המציאות כבר הוכיחה שהתחרות בין הערוצים לא גיוונה את ההפקות ולא העלתה את רמת התכניות, כפי שהובטח לנו ונאמר לנו בעבר.

תכניות הריאליטי הן כביכול "המציאות". אולם בפועל הן בריחה מהמציאות באמצעות בימוי של תחרויות בין המשתתפים. מדי פעם עוזב אחד מהמשתתפים לאחר טקס "הדחה" דרמטי, כביכול כדי ליצור מתח אצל הצופים, מתח שיוצר רייטינג – שמשמעו כסף. יש תכניות ריאליטי כמו "הישרדות" או "המרוץ למיליון" שעולות ממון רב מאחר שהן מצולמות באזורים מרוחקים בהשתתפות רבים. המציאות החדשה תיאלץ את כל הערוצים לעבור להפקות זולות יותר המצולמות באולפנים ובארץ. התוצאה הצפויה היא שהריאליטי לא יחזיק מעמד עוד זמן רב. הציבור יאבד עניין בקרוב כתוצאה מהעודף. חלקים גדולים בציבור הגיעו לרוויה מעודף תכניות הריאליטי וכבר אינם מחכים במתח לפרק הבא של ההדחה, שנמאסה על רבים.

כדאי להבין את כל האמת על תוכני השידור המסחרי. הטלוויזיה נהפכה לסם משכר של הרוב הדומם, שהוא עצמו לא תופס שהוא מכור. הרוב הדומם בדעת הקהל של צרכני התקשורת שואב את תפיסותיו הפוליטיות, המוסריות והתרבותיות גם מהטלוויזיה. האדם הממוצע צופה במסך כשליש מזמנו הפנוי לאחר עבודתו, ורבים אינם קוראים שום עיתון יומי ומתמסרים בלב ובנפש לטלוויזיה – היא מקור המידע היחיד שלהם. כך הופכת הטלוויזיה למונופול על העובדות ועל הדעות המעצבות את דעתו של חלק ניכר באוכלוסייה. בדרך זו נוצרת חלוקה בתחום המידע בין אלה שקוראים עיתונים לבין אלה שהידע שלהם כולל רק את המידע שהטלוויזיה סיפקה – כלומר מעט מאוד ושטחי למדי.

מציאות החיים במדינה משתקפת דרך המסך הטלוויזיה, וזו השתקפות מעוותת ומסולפת ולעיתים מגמתית וחד-צדדית במכוון. התכנים של הטלוויזיה יכולים לשמש לשימור ערכים לאומיים, תרבותיים ואנושיים, אבל המציאות שונה והפוכה. התכנים של הטלוויזיה הפכו לגורם שלילי ההורס מיתוסים וערכים. הסם הטלוויזיוני הופך לכלי של כפייה, מניפולציה ושטיפת מוח, והוא מספק חוויה המשרתת את אלה השולטים בה וסוחרים בה. הטלוויזיה היא האשמה העיקרית בהתרופפות כל החישוקים החיוביים בחיינו. הצפייה בטלוויזיה מגבירה את הפסימיות, את ההפקרות, את חוסר האכפתיות ואת חוסר הסולידריות. כדאי לחשוב על כך לפני שלוחצים על כפתור השלט.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

  1. בכל מקום תרבותי יש לפחות ערוץ ממלכתי אחד ברמה גבוהה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

הקרב על הדמוקרטיה

כיצד נתנגד למהלכים האנטי-דמוקרטיים שמתגבשים בישראל